Wpis z mikrobloga

Savoir Vivre I inne tipy jak zachować się na siłowni

1. Nie blokuj maszyn
Rób przerwy między seriami tak długie jak potrzebujesz, ale nie okupuj maszyny klikając sobie w telefonik. Inni czekają, żeby na niej zrobić swoje. Jeśli natomiast chcesz wykonać ćwiczenie, a sprzęt jest już zajęty możesz zaproponować, że zrobicie serie na przemian, albo zaklep sobie po nim, żeby Ci nie wszedł ktoś inny.

2. Nie bój się zadawać pytań.
Trening wprowadzający jest w ogóle wskazany, a kiedy nie jesteś pewien techniki ćwiczenia, to zapytaj trenera. Wykonując ćwiczenia niepoprawnie narażasz się na kontuzje, a i wiedza na temat techniki sprawi, że poczujesz się pewniej i odbierze Ci silną wymówkę.

3. Jak mawiał Heraklit: Niepodobna wejść na siłownię dwa razy w tym samym stroju.
To, że ty się przyzwyczaiłeś do swojego smrodku, nie znaczy, że powinieneś narażać na niego innych.

4. Dbaj o higienę sprzętu, szczególnie w czasach obecnych.
Korzystaj z ręcznika. Po zakończeniu ćwiczenia użyj środka dezynfekującego, który powinien znajdować się na Sali. Sztangę i hantle też wypada wytrzeć.

5. Krocz dumnie i powoli
Nerwowe ruchy, szybki krok w siłowni pełnej sprzętu i innych ludzi może sprawić, że się z kimś zderzysz, lub przeszkodzisz komuś i wprawisz w irytację. Szczególnie, jeśli jeden z Was niesie jakieś obciążenie, może to być niebezpieczne.

6. Powiedz „Cześć”
Może w czasach obecnych raczej niewskazane jest podawanie sobie dłoni, ale szczególnie wchodząc do szatni warto się przywitać. Dobra atmosfera jest ważna. Często tego brakuje w większych sieciówkach. Jak będziesz regularnie chodzić, to i będziesz widywać te same twarze. Raczej nie stosuj form grzecznościowych per Pan, nawet jeśli jest słuszna różnica wieku.

7. Odkładaj ciężary na miejsce
Trzeba coś dodawać? Nie rób bałaganu. Wystarczy, że niektórzy robią.

8. Nie rób treningu, kiedy już zamykają.
Tak samo jak i w sklepie, a nawet bardziej, bo asertywna obsługa sklepu może wyprosić klienta po czasie, a delikwent na siłowni na przykład siedzi pod prysznicem. Każdy chce iść do domu i spać.

9. Nie rycz jak zarzynany wół
Ciche stęknięcia i robienie głupich min jest dozwolone, a nawet bym rzekł, że jak zachowujesz kamienną twarz, to pewnie się obijasz. Ale są też granice i trzeba uszanować innych.

10. Nie wahaj się poprosić o asystowanie.
Nawet najbardziej skupieni ćwiczący, chętnie Cię przypilnują pomiędzy swoimi seriami, żeby Cię nie przygniotło w Twojej max serii.

11. Szatnia to nie stołówka.
Wąskie okno anaboliczne to i tak mit. Możesz sobie zjeść posiłek i 2 godziny po ćwiczeniach. Oczywiście nie ma nic złego w wysiorbaniu szejka. W końcu nie jesteś sobą kiedy jesteś głodny.

I na koniec mała ściągawka co ze sobą zabrać:
Niezbędne: Spodenki, koszulkę, klapki, bielizna i skarpety na zmianę, dwa ręczniki, żel, szampon, woda, maseczka xd
Przydatne: drugą świeżą koszulkę, suszarka do włosów i szczotka, gumy oporowe, paski treningowe, magnezja, szejk, notatnik i ołówek, własna kłódka potrzebna na niektóre siłownie

#silownia #mirkokoksy #mikrokoksy
  • 35
@Ostry_Sens:

Wiesz zależy od siłowni niektóre rzeczy.
Bo właściwie u mnie ani nie weźmiesz prysznica, obsługi też nie ma, silka trójbojowa wiec darcie ryja wręcz mile widziane czy kibicowanie innym przez darcie ryja; tak samo jak u nas to nawet na treningu się #!$%@? ciasta czy makron xD; połowa higieny nie istnieje. No ale zapewne na większości się sprawdzi siłowni i spoko poradnik :)
@Ostry_Sens: U mnie na siłowni nie ma nawet prysznica ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie wiem czy większość się myje czy nie ale jak dla mnie osobiście to bez sensu skoro wsiadam w auto i za kilka minut mogę się umyć w domu.
Oczywiście jeśli ktoś jedzie komunikacją zbiorową czy coś to wypada się umyć ale nie nazwałbym tego rzeczami niezbędnymi dla każdego kto idzie na siłownię.
Niektórzy ćwiczą na przykład przed pracą i dla nich będzie niezbędne. Mi szkoda smrodzić ciuchów dziennych. Po treningu na maszynach, o które jeszcze inni się ocierają.


@Ostry_Sens: Zgadzam się że dla niektórych będzie to niezbędne ale innych już nie.
Tak jak sam napisałeś poradnik jest dla nobów i jestem w stanie uwierzyć że niektórzy mogą pomyśleć że umycie się na siłowni zamiast w domu to jest jakiś wymóg.

Nie chcę żebyś
@Ostry_Sens:

4. Dbaj o higienę sprzętu, szczególnie w czasach obecnych.

Korzystaj z ręcznika. Po zakończeniu ćwiczenia użyj środka dezynfekującego, który powinien znajdować się na Sali. Sztangę i hantle też wypada wytrzeć.

A tu się nie zgodzę. Imo ten punkt powinien wyglądać tak:

4. Dbaj o higienę sprzętu, szczególnie w czasach obecnych.

Przed ćwiczeniem i po zakończeniu ćwiczenia użyj środka dezynfekującego, który powinien znajdować się na Sali. Sztangę i hantle też wypada
@Ostry_Sens: Jak dla mnie mogło by to wisieć w większych sieciach gdzie najwięcej początkujących przychodzi.
Mniejsze siłownie gdzie jak pisali nie ma natrysku to bardziej kwestia indywidualnych preferencji, koledzy szybko wyjaśnią zasady jak ktoś za bardzo by odstawał( ͡° ͜ʖ ͡°).
@Zelber: wyciskanie z ręcznikiem to porażka i jest to po prostu niebezpieczne, bo jak przy dużym ciężarze, mostku i leg drive przesunie się ręcznik, to #!$%@? sztangę w najlepszym przypadku na brzuch, a w najgorszym na ryj. Co ciekawe, to raz mnie prawie z siłowni #!$%@? za brak ręcznika przy wyciskaniu. Dałem do zrozumienia managerowi, że jest debilem, bo to bardziej szkodzi, niż pomaga i sam sobie wyszedłem ( ͡°
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ostry_Sens: dawno temu chodzilem, na osiedlowke, ale teraz mam opory zeby pojsc samemu, jakos tak glupio, bo zaczynalbym od 0 a nie mam zadnego kompana by bylo razniej. Fajnie sobie przypomniec kilka zasad