Wpis z mikrobloga

Mirki, taka sytuacja - Mama chce mi przelać 60k. Po prostu daje mi te pieniądze na zakup mieszkania.

Mieszka za granicą, więc nie ma mi jak fizycznie tego wypłacić. Po prostu miałby to być przelew na moje konto 60k i wtedy zgłaszałbym to do urzędu skarbowego.

Ale okazało się, że jestem upoważniony i mam pełnomocnictwo do mamy konta (zrobiła mi takie pełnomocnictwo przed wyjazdem za granicę). Byłem w banku i potwierdzili mi ze mogę sobie po prostu iść i przelać te pieniądze na swoje konto. Czy w zwiazku z tym mogę po prostu to przelać i nie składać żadnego pisma do skarbówki? Czy mimo to muszę to zgłaszać?

#finanse #nieruchomosci #ksiegowosc #banki #bankowosc #pytanie
  • 14
@bartez_94: Sprawa wygląda tak że miałem odłożone 30k i 60k dostaję od mamy na zakup mieszkania. Więc 90k wkładu będę miał.

Ale te 30k miałem odłożone "w skarpecie", odkładałem po około 500zł czasem więcej czasem mniej przez 8 lat odkąd zacząłem pracować. Po prostu to wpłaciłem do banku i tyle. Chyba nikt sie nie będzie o to #!$%@?ł? :D
@DarkGL: udokumentowany bo wypłacałem zawsze jakąś kasę z banku i sobie odkładałem "w skarpete", po prostu starzy mi wyprali mózg że bankom nie można ufać i samemu odkładać na czarną godzinęXD I w ten sposób uzbierało mi się troche przez te kilka lat, ale na oszczędnościowe odkładałem osobno tak czy siak
@zibizz1: @LZBNZ: nikt się nie czepia ogólnie jeśli nie masz jakichś dziwnych wpływów etc. Ja bym aż tak nie srał w gacie, możesz zgłosić dla spokoju w US, że Ci matka hajs przelała... ale z doświadczenia wiem, że nie ma się co spinać. Ja zacząłem zastanawiać się nad zgłaszaniem takich rzeczy w momencie, kiedy zacząłem prowadzić działalność bo wtedy jednak US więcej chce o Tobie wiedzieć.

Także, hajs, który masz
@LZBNZ: Absolutnie musisz zgłosić darowiznę i to koniecznie w terminie, zachowaj też potwierdzenie przelewu. Nie słuchaj, że nikt się nie czepia, z doświadczenia wiem, że US potrafi odezwać się tuż przed upływem okres przedawnienia czyli 5 lat. Oni celowo z tym czekają, bo wtedy za te 5 lat lecą podatnikowi odsetki ustawowe, a potem go dojeżdżają.