Wpis z mikrobloga

#virtualreality #vr #oculus #gry

Moja mini #recenzja #oculusquest2

Generalnie byłem mocnym sceptykiem VR ponieważ wymagał on mocnego kompa + same gogle były za drogie. Ale wpadł quest2 i przez pochwały grysława stwierdziłem a co tam kupie, spróbuje.

Pomysł z niezależnymi goglami to strzał w dziesiątke, sam mam maca + xboxa więc nie widzę sensu by kupować peceta tak naprawdę tylko dla half life alex. Tu sobie instalujesz wszystko na goglach i gitara. Wiadomo grafika nie jest jakaś super, ale to highendowy mobilny sprzęt, snapdragon 865 + 6gb ramu. Daje radę. A jak wyjdzie więcej gier quest 2 only to będzie pewnie jeszcze lepiej.

Niestety brakuje tutaj pełnoprawnych gier, takich na 20-30h. Dużo jest za to mniejszych gier, których cena jest całkiem duża, ale też bez przesady. Gogle i tak są na 100% sprzedawane poniżej kosztów produkcji więc na czymś facebook musi sobie odrobić. Lepiej kupować oryginały bo to też spowoduje, że więcej twórców będzie robiło gry na oculusa. Piractwo przy tak mało jeszcze popularnej platformie może się skończyć śmiercią.

Tu idealny byłby w sumie cloud gaming, z małym opóźnieniem, to by rozwiązało większość problemów questa i moim zdaniem w takim kierunku to powinno iść. W sensie mniejsze, dynamiczne gry natywnie, a większe wolniejsze w chmurze. Chętnie bym zapłacił za taką usługę. Idea PCVR moim zdaniem to niewypał, za dużo kombinowania i za wysoki próg wejścia. Nie dziwi więc sukces questa który (chyba) jest najlepiej sprzedającymi się goglami w historii? Tu brakuje danych, ale chyba tak jest.

Sam quest jest spoko, ale niestety rozdzielczość jest dalej za niska. Jak się dowiedziałem, że inne gogle mają jeszcze niższą rozdzielczość to się złapałem za głowę xD Ta questowa to imo takie minimum, najlepiej jakby było 4k na oko.

Do samych soczewek i zwężonego pola widzenia nic nie mam.

Co do samego VRu to jest "rewolucja". No jest. Nie ma co tutaj temu zaprzeczać. Gra się całkiem inaczej, dużo lepiej. Dlatego gry które by mnie znudziły na PC/konsoli tutaj są naprawdę grywalne. Ten rynek jest bardzo ciekawy i obiecujący.

Pytanie o kwestie zdrowotne. Ja sobie robię co 30 min/1 godzinę przerwę (staram się grać max 2 godziny dziennie) ale czy to nie będzie miało jakiś negatywnych skutków dla wzroku? Czas pokaże.

Moim zdaniem każdy fan gier powinien przynajmniej spróbować, jak macie jakiegoś znajomego z questem to poproście o pożyczenie gogli. To jest bardzo ciekawa technologia. Wreszcie coś nowego bo obecne konsole jak i gry są nudne do porzygu.

Oby tylko na quescie było więcej gier AAA albo AA. RE4 to jakieś światełko w tunelu.
  • 10
Pytanie o kwestie zdrowotne. Ja sobie robię co 30 min/1 godzinę przerwę (staram się grać max 2 godziny dziennie) ale czy to nie będzie miało jakiś negatywnych skutków dla wzroku? Czas pokaże.


@x134xvb: Nie powinno to mieć większego wpływu na oczy, bo przy soczewkach pracują tak samo jak w zwykłych okularach. Sprawdź sobie kiedyś przybliżając coś bardzo blisko oczu w VR, a potem spójrz w dal - poczujesz, że oczy pracują
Poza tym pcvr to mega sprawa dla fanow wszelkiej masci symulatorow :)


@emjot86: No tak, ale tu chodzi o próg wejścia, takie MS flight simulator to sam w sobie potwór, a jakbyś chciał to mieć w VR z 70/120fpsami i rozdzielczością coś ala 4k to mamy problem. Płynność jest imo kluczowa w VR, a im gra bardziej dynamiczna to tym bardziej. Gdyby beat saber na przykład nawet lekko klatkował (jak vr
@x134xvb: do tego dochodzi warping czy jak to sie tam nazywa - dodawanie brakujacych klatek przez interpolacje, tak ze np. z 40 robi sie 80. W mfs dziala bardzo dobrze, w dynamicznych grach juz mniej.
@x134xvb: no i msfs to faktycznie niemal kazdego kompa ukatrupi ale juz np. taki iracing pojdzie nawet na ziemniaku, nawet na vr i wcale nie wyglada tak zle. No ale to gry dla dosyc waskiej grupy graczy, jezeli chodzi o "triple A" to faktycznie poki co tylko Alyx pokazal, ze mozna.

Ciekawe czy za kilka lat warto bedzie miec mocnego pc do vr (jezeli nie jest sie fanem symulatorow).
@Aqwart2: @x134xvb: mam psvr niektóre gry wyglądają koszmarnie słabo, ale inne w ciemniejszym tle wyglądają bardzo dobrze, więc sam się zastanawiam jaka jest różnica między psvr a quest 2. Najbardziej lubię na psvr oglądać filmy 180 3d na YouTube