Wpis z mikrobloga

W związku z tym, że rozpoczyna się "wysoki" sezon rowerowy, oraz spodziewany jest większy ruch rowerowy, bo w sklepach brakuje od dawna rowerów. Mam zamiar poprowadzić kilka dni na mikroblogu, "przypominajki" z przepisów ruchu drogowego.

Więc zaczynam od popularnego mitu, że rowerzysta musi jechać przy samej krawędzi jezdni.
Otóż tak samo jak kierowca samochodu nie jedzie po dziurach, studzienkach itd, tak samo rowerzysta nie musi jechać przy krawędzi jezdni, po dziurach, studzienkach itd. Może spokojnie i bezpieczniej jechać w śladzie prawego koła samochodów. To daje miejsce do wykonania manewrów.

Teraz prawo:

Art. 16 4

Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa


Możliwie blisko, czyli bezpiecznie i komfortowo.

Teraz jeszcze mało znany przepis:

Art 16

7. Na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim kierujący rowerem, motorowerem lub motocyklem może poruszać się środkiem pasa ruchu, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku, z zastrzeżeniem art. 33 ust. 1.


Wiem jak to bywa z pisaniem prawdy na wykopie, więc od razu ostrzegam, wszelkie niekulturalne komentarze będę kasował.

#samochody #kierowcy #rower
reddin - W związku z tym, że rozpoczyna się "wysoki" sezon rowerowy, oraz spodziewany...

źródło: comment_1618989705iH3IiT4twyIo8Ml7now38n.jpg

Pobierz
  • 103
jak będą się poruszać z takimi samymi prędkościami jak samochody i motocykle nie spowalniając ruchu


To częsty błąd logiczny, kierujący rowerem nie blokuje ruchu, bo rower ze względu na napęd nie jedzie tak szybko jak samochody, motocykle itd.

to niech sobie jeżdżą nawet środkiem pasa.


Motocyklista może jechać środkiem pasa?

Tymczasem ja zdaję sobie sprawę że na rowerze nie przekraczam prędkości 25km/h dlatego jeżdżę wyłącznie po ścieżkach i chodnikach


@Zales360: Chodnik
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@reddin:

Chodnik jest dla pieszych, niebezpiecznie jest jechać chodnikiem na rowerze. Jak dojdzie do kolizji z pieszym i pieszy odniesie obrażenia to skończy się na sprawie w sądzie.


Za to jednia jest dla pojazdów napędzanych silnikami, niebezpiecznie jest jechać po jezdni na rowerze. jak dojdzie do kolizji z samochodem bądź autobusem czy pojazdem ciężarowym i rowerzysta odniesie obrażenia to skończy się w najlepszym wypadku na pobycie w szpitalu.
Taki sam tok
Za to jednia jest dla pojazdów napędzanych silnikami


To jest nieprawda i żaden przepis tego stwierdzenia nie popiera.

, niebezpiecznie jest jechać po jezdni na rowerze.


Dlaczego? Przecież kierowcy mają OC, prawo jazdy, badania, tablice.

jak dojdzie do kolizji z samochodem bądź autobusem czy pojazdem ciężarowym i rowerzysta odniesie obrażenia to skończy się w najlepszym wypadku na pobycie w szpitalu.


Czyli samochody osobowe nie powinny jeździć z ciężarowymi po jednej jezdni? A
na moje to możesz jeździć nawet po torach, to twoje zdrowie i życie jest na szali a nie moje ¯_(ツ)_/¯ pozdrawiam


@Zales360: Ale przecież kierowy mają OC, prawo jazdy, badania i tablice, to czemu mam się bać? Czy jest ustawowy obowiązek jazdy samochodem? Czy muszę stać w korkach? Jestem wolnym człowiekiem, płace podatki i życzę sobie być wolnym człowiekiem.
@Zales360: no dobra, jezdnia dla pojazdów silnikowych, chodnik robimy dla rowerzystów, bo po zderzeniu z rowerem przecież skończą w szpitalu. To gdzie mają chodzić piesi? Po trawie? Czy w ogóle nigdzie?

Rower jest pojazdem i w określonych warunkach może poruszać się po jezdni. Tak jak po autostradzie z prędkością max 140 może jechać Smart jadący 80km/h i ciężarówka 90km/h, tak rower jadący 20km/h może jecahć na drodze gdzie auta jadą 50