Wpis z mikrobloga

#kwadraty #rowerowyrownik #rower
W jaki sposób ulepszyć mapę na podstawie której tworzymy trasy m.in. tworzone pod zdobywanie nowych kwadratów.
Serwisy takie jak: Rowerowyrownik.tk(mapa), Strava, Komoot, Statshunters, Locus Map, Mapy.cz, Yanosik oraz wiele innych serwisów tym nawigacje, korzystają z otwartych źródeł danych OpenStreetMap
Aby sprawić by istniejące/nieistniejące: drogi, ścieżki, chodniki czy też budynki znalazły się na mapie, lub by z niej zostały usunięte należy wejść na stronę:
https://www.openstreetmap.org/#map=6/51.827/19.723

Krok 1. Jeśli posiadamy plik ze śladem gps to należy założyć konto, by móc przesłać ślad trasy do serwisu
OpenStreetMap.
Krok 2. Po założeniu konta wysyłamy ślad gps. Można go wysłać anonimowo, lecz musimy posiadać konto.
Krok 3. Po wysłaniu śladu trasy lub bez wysyłania śladu przybliżamy mapę do miejsca które chcemy zgłosić.
Klikamy na dymek+ który znajduje się po prawej stronie. Dokładnie nanosimy pinezkę na dany obszar i opisujemy swoją uwagę.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Uwagi
Przykład takich uwag:
-“Proszę o utworzenie drogi polnej. Udostępniłem ślad gps.”
-“Proszę o usunięcie tej ścieżki. Znajduje się ona na prywatnej posesji.”
Można wykonać zdjęcie, wrzucić go na imgur.com i wkleić link ze zdjęciem w treści zgłaszanej uwagi. Znacznie ułatwimy tym pracę edytorom. Jeśli chcemy dodać samą uwagę, bez udostępniania śladu gps to nie musimy zakładać konta aby utworzyć zgłoszenie/uwagę na mapie. Proponuję jednak założyć konto, bo czasem ktoś zostawi nam informację zwrotną a my bez posiadania konta nie dowiemy się o tym.

Mapę edytują wolontariusze. Nie ma ich zbyt dużo, bo to tylko 100 osób na całą Polskę. Edytują oni mapę w swoim wolnym czasie.
Mapa tworzona jest na podstawie zdjęć lotniczych(ortofotomapy), wiedzy lokalnej, oraz na podstawie śladów gps, które znacząco ułatwiają sprawę gdy teren jest zadrzewiony.
Proponuję aby udostępnić link do utworzonej uwagi we wpisie pod tagiem #kwadratymapa Wtedy osobiście zajmę się wprowadzeniem tej zmiany na mapie, dzięki czemu szybciej znajdzie się ona na mapie.

@kapitantaca Proszę o podlinkowanie wpisu do FAQ tagu #kwadraty

Wołam czołówkę pięćdziesięciu uczestników z tagu #kwadraty Jeśli zawołałem niepotrzebnie to przepraszam. Miałem dobre intencje.

@metaxy @SnikerS89 @Mortal84 @mordimer-madderdin @Jerzu @AbaddonLincoln @mrucyfon @nizanin @KremowkaPapieska @Cymerek @radoslaw-szalkowski @rdza @Talarkowy @niebieska_cegla @MoroMoro @matka19002 @againcognito @uysy @cezeterson @andrzej9000 @kicha @inyourface @tomcat14 @PrzekliniakCQ @okim @beksajt @Flyhaba @sargento @Hipodups @AlteredState @marcin__k @krabat @kuraku @emtei @marafc @Adrian00 @Dziaku @malaka @dablju_ @itolek100 @wesoly_autobus @Ilustrowany @cult_of_luna @Zuiko @bzdecior
@pepo @pawlos10rs @kolkohyt @puchacz22
  • 34
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@uysy: czy zamiast wpisywać z palca nawierzchnię, dla moderatora będzie łatwiej to ocenić po zdjęciu?

Mówisz o zdjęciu które sam udostępnisz, czy o zdjęciu lotniczym?
Jeśli o lotniczym to z nimi bywa różnie. Starsze zdjęcia lotnicze są bardzo dokładne i można po nich określić rodzaj nawierzchni. Niestety mają one już kilka lat i ich jakość nie jest jednakowa w całej Polsce. Zdarzają się lokalizację gdzie ledwo widać drogę na zdjęciu.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Vel_Makarena: @cezeterson: dzięki za zawołanie, osm zaczelem edytować w tym roku. Zabawa fajna choć jak na razie mam dopiero niecałe 10km dodane bo mnie dopadł covid
Nie sądzę żeby było zaledwie 100osob edytujących - masa osób wrzuca jakieś małe kosmetyczne zmiany, ostatnio widuje dużo dodawanych hydrantów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ja działam na programie josm. Do niego wrzucam plik gpx z trasa i w
  • Odpowiedz
Padało i było świeżo zaorane, byłem tak #!$%@? że zaczałem szukać czy takie coś się gdzieś do gminy może zgłasza :D


@uysy: Jeżeli to była droga gminna to jak najbardziej. Często jednak jest tak że są drogi polne na mapach, ale nie są oznaczone jako prywatne, a taką to sobie może zaorać bo to jego pole jest. Można sprawdzić na https://mapy.geoportal.gov.pl czy jest tam wydzielona działka na drogę.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@msta: Teraz zacząłem się bawić w dodawanie śladów. Można pobrać apke Strava to Gpx. Z jej pomocą możemy pobrać czyjeś ślady GPS ze Strava. Należy je później otworzyć w OsmAnd i wrzucić je jako ślady w OSM.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kuraku: Tak. Wchodzisz na www.openstreetmap.org szukasz drogi która cię interesuje. Zbliżasz kursor myszy na tę drogę i klikasz prawy przycisk myszy. Po kliknięciu pojawią ci się opcję m.in. "nawiguj stąd", "pokaż adres", "dodaj uwagę tutaj".
Ciebie interesuje opcja " Wyświetl dane obiektów"
Wtedy pokażą ci się obiekty w pobliżu kursora myszy. Następnie klikasz w drogę i szukasz w znacznikach napisu "surface" i patrzysz jaka nawierchnia jaki typ nawierzchni przypisany jest
  • Odpowiedz
@msta: @Vel_Makarena: mirki szanowne, pytanko. dodalem w swojej okolicy troche sciezek, nowo wytyczonych drog gruntowych, pozamienialem szutry na asfalty i... nie jestme pewien co dzieje sie... zmiany sa od tygodnai widoczne ale 1) nie na kazdym poziomei zooma, 2) sciezki sa jakby poszarpane, na jednym zoomie widac jedna czesc, na drugim zoomie widac inna czesc 3) moje zmiany widac tylko na jednej mapie "Standard", a co np. z
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@geszue: poziomy zoo a przegenerowuja się co jakiś czas niezależnie od siebie. Za jakiś czas będzie ok. Czasem pomaga wyczyszczenie cache przeglądarki. Samo się rozpropaguje po innych mapach. Mapy robione na podstawie osm korzystają też z cache, aktualizują się i przegenerowuja co jakiś czas - ja korzystam z velomap która odświeża się raz na miesiąc
  • Odpowiedz