Wpis z mikrobloga

#kwadraty #rowerowyrownik #rower
W jaki sposób ulepszyć mapę na podstawie której tworzymy trasy m.in. tworzone pod zdobywanie nowych kwadratów.
Serwisy takie jak: Rowerowyrownik.tk(mapa), Strava, Komoot, Statshunters, Locus Map, Mapy.cz, Yanosik oraz wiele innych serwisów tym nawigacje, korzystają z otwartych źródeł danych OpenStreetMap
Aby sprawić by istniejące/nieistniejące: drogi, ścieżki, chodniki czy też budynki znalazły się na mapie, lub by z niej zostały usunięte należy wejść na stronę:
https://www.openstreetmap.org/#map=6/51.827/19.723

Krok 1. Jeśli posiadamy plik ze śladem gps to należy założyć konto, by móc przesłać ślad trasy do serwisu
OpenStreetMap.
Krok 2. Po założeniu konta wysyłamy ślad gps. Można go wysłać anonimowo, lecz musimy posiadać konto.
Krok 3. Po wysłaniu śladu trasy lub bez wysyłania śladu przybliżamy mapę do miejsca które chcemy zgłosić.
Klikamy na dymek+ który znajduje się po prawej stronie. Dokładnie nanosimy pinezkę na dany obszar i opisujemy swoją uwagę.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Uwagi
Przykład takich uwag:
-“Proszę o utworzenie drogi polnej. Udostępniłem ślad gps.”
-“Proszę o usunięcie tej ścieżki. Znajduje się ona na prywatnej posesji.”
Można wykonać zdjęcie, wrzucić go na imgur.com i wkleić link ze zdjęciem w treści zgłaszanej uwagi. Znacznie ułatwimy tym pracę edytorom. Jeśli chcemy dodać samą uwagę, bez udostępniania śladu gps to nie musimy zakładać konta aby utworzyć zgłoszenie/uwagę na mapie. Proponuję jednak założyć konto, bo czasem ktoś zostawi nam informację zwrotną a my bez posiadania konta nie dowiemy się o tym.

Mapę edytują wolontariusze. Nie ma ich zbyt dużo, bo to tylko 100 osób na całą Polskę. Edytują oni mapę w swoim wolnym czasie.
Mapa tworzona jest na podstawie zdjęć lotniczych(ortofotomapy), wiedzy lokalnej, oraz na podstawie śladów gps, które znacząco ułatwiają sprawę gdy teren jest zadrzewiony.
Proponuję aby udostępnić link do utworzonej uwagi we wpisie pod tagiem #kwadratymapa Wtedy osobiście zajmę się wprowadzeniem tej zmiany na mapie, dzięki czemu szybciej znajdzie się ona na mapie.

@kapitantaca Proszę o podlinkowanie wpisu do FAQ tagu #kwadraty

Wołam czołówkę pięćdziesięciu uczestników z tagu #kwadraty Jeśli zawołałem niepotrzebnie to przepraszam. Miałem dobre intencje.

@metaxy @SnikerS89 @Mortal84 @mordimer-madderdin @Jerzu @AbaddonLincoln @mrucyfon @nizanin @KremowkaPapieska @Cymerek @radoslaw-szalkowski @rdza @Talarkowy @niebieska_cegla @MoroMoro @matka19002 @againcognito @uysy @cezeterson @andrzej9000 @kicha @inyourface @tomcat14 @PrzekliniakCQ @okim @beksajt @Flyhaba @sargento @Hipodups @AlteredState @marcin__k @krabat @kuraku @emtei @marafc @Adrian00 @Dziaku @malaka @dablju_ @itolek100 @wesoly_autobus @Ilustrowany @cult_of_luna @Zuiko @bzdecior
@pepo @pawlos10rs @kolkohyt @puchacz22
  • 34
@Vel_Makarena: ostatnio sam zacząłem poprawiać mapy na osm, dodałem sporo nowych dróg, pozmieniałem szutrówki na asfalty, fajne to się później na stravie i komoot ogląda - przeważnie max 2 tygodnie i zmiany są już naniesione. Szczerze myślałem że dużo więcej osób się w to bawi, ale jeśli faktycznie tylko około 100 to by wyjaśniało opóźnienia w moim rejonie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dablju_: Także jestem świeży w temacie mapowania. Na ten moment utworzyłem wszystkie drogi polne w okolicy, także drogi których od wieki wieków nie widziałem na mapie a istniały one od zawsze. Pobawiłem się w kolorowanie okolicy, utworzyłem pola, trawniki.
Mapujących użytkowników jest zdecydowanie za mało. Widać to chociaż po tym jak mało budynków jest naniesionych na mapę. A przecież wystarczy je tylko zaimportować. O reszcie rzeczy szkoda wspominać.
Zauważyłem, że najdłużej
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@uysy:

Super! Brak dróg polnych tez można zgłaszać? Jak jakiś ch...j rolnik ją zaora? :D Miałem parę takich podczas zbierania kwadratów :F.


Jak najbardziej. Dosyć często tak jest jak kilka pól zostaje przejętych przez jednego właściciela.
Możesz dwie uwagi. Jedna z początkiem a druga z końcem drogi która już nie istnieje.
Możesz zgłosić. Ważne jest żebyś określił czy droga jest utwardzona/nieutwardzona oraz z jakiej nawierzchni się ona składa.


@Vel_Makarena: czy zamiast wpisywać z palca nawierzchnię, dla moderatora będzie łatwiej to ocenić po zdjęciu?
@nizanin: w pornmoe tak samo? Mam ta wersje opery i normalnie działa.