Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Zarabialem 7000zl miesiecznie brutto w podrzednym korpo, teraz znalazlem nowa prace za 12 tys. miesiecznie. Ja juz ucieszony, myslalem ze pana boga za nogi zlapalem.
A potem zobaczylem jak wygladaja realia w drugim progu podatkowym...
Przez styczen-sierpien 872 zl podatku, pazdziernik grudzien praktycznie 3x tyle.
Ja pierdziele. Zarabiacie sobie 8.5k na reke, a na swieta zaskoczenie - przychodzi wam 1500 zl mniej.
Poszedlbym na b2b ale niestety moja branza to nie jest IT wiec nie ma takiej moziwosci.
#podatki #gorzkiezale #pracbaza #korposwiat #zalesie

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #606233a2ccdad9000aaf51fe
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: marcel_pijak
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
Pobierz AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Zarabialem 7000zl miesiecznie brutt...
źródło: comment_1617063692EEGzGuRgL60RpU9aywFzUy.jpg
  • 174
@krul_muzynof: Najszybciej dojdą po adresie rozliczenia. Generalnie urząd weryfikuje rozliczenia podatkowe dość losowo. Albo Cię sprawdzi albo nie. Najlepiej byłoby gdyby Twoja konkubina- matka dzieci miała oficjalnie inny adres. Najgorzej jeśli oboje rozliczycie się jako samotni. Wspólny adres to duża szansa, że Was przyłapią, ale tak jak mówię, reguły nie ma. Ludziom się czasem całe życie udaje odliczać ulgi, które im się nie należą.
@Sheta: Bez sensu. Lepiej mieć kasę od razu i móc np. inwestować, niż dawać państwu darmowy kredyt wyższymi zaliczkami. Jak ktoś nagle jest zaskoczony "biedą na święta" przy drugim progu to coś jest z nim nie tak albo pierwszy raz wpadł w ten próg.
wyprowadz mnie z bledu jesli sie myle ale progi tez sa chyba troche inne? u nas, zeby wpadac w drugi prog trzeba zarabiac raptem 7k netto z groszami

@MangoZjem mieszanie procentów i wartości bezwzględnych jest ryzykowne bo ceny też są trochę inne i 7k w Polsce to nie 7k za granicą.
to jeszcze nic, jak sobie pomyślisz ile w rzeczywistości jest warta Twoja praca to się za głowę złapiesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@pro666full: Akurat z tymi kosztami przyjmaniej tak mi się wydaje jest mniejsza tragedia gdy masz pracownika za którego płacisz 10k+ bo pewnie jest wart tych dodatkowych pieniędzy w podatkach, problem zaczyna się przy pracownikach za minimalną gdzie ledwo tą minimalną dla pracodawcy wyrabiają.
@banciur: zdaje sobie z tego sprawe. ale jest inny poziom zycia chyba na granicy progow w polsce i za granica


@MangoZjem tak i nie wiem czy taki diametralnie wyższy ale szczerze mówiąc nie wgłębiałem się w badania. Natomiast moje doświadczenia (wiem przykład jednostkowy) pokazują że wpadając w 42% dochodowego w Niemczech źle mi się nie żyło ale nie miałem jeszcze własnego helikoptera ;)

Do tego składka zdrowotna też dużo wyższa.
Akurat z tymi kosztami przyjmaniej tak mi się wydaje jest mniejsza tragedia gdy masz pracownika za którego płacisz 10k+ bo pewnie jest wart tych dodatkowych pieniędzy w podatkach, problem zaczyna się przy pracownikach za minimalną gdzie ledwo tą minimalną dla pracodawcy wyrabiają.


@UczesanyPedryl: Jeszcze powiedz że pracodawcy tracą na pracownikach ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@nieskonczonosc: @lubiegrzeski: to jestem w tej komfortowej (chyba) sytuacji, ze opuszczam miejsce zamieszkania i przeprowadzam się w zupełnie inny kąt Polski, gdzie będzie to oficjalnie tylko mój adres. Tak sobie to wyobrażam, że jeżeli us zawola mnie w związku z adresem A to zobaczą, że umowa najmu wypowiedziana i mieszkają kub nie inni ludzie. A pod adresem B nikt mnie nie zna, więc wyglądałoby na to, że nawet jakies podpytywanie
@MangoZjem: No niestety nie umiesz liczyć akurat w tym wypadku. ( ͡º ͜ʖ͡º) Nie wystarczy podzielić limitu przez 12, bo podatek liczy się bez kilku składek.

8.549 zł brutto - 834,38 (emerytalne) - 128,24 zł (rentowe) - 209,45 zł (chorobowe) - 250 zł (koszty uzyskania przychodu) = 7.127,00 zł miesięcznie podstawy opodatkowania.

Zdrowotnej nie odejmujemy od dochodu, a odliczamy część tej składki od podatku. Stąd różnica.
@Benio_Czarodziej: Ciut, nie ciut. Pamiętaj ze jak ktoś prowadzi działalność, może więcej rozliczać. Maksymalna wysokość ulgi na fotowoltaike to ponad 50k. 50k to dla Ciebie „ciut więcej”. Patrz dalej niż za swój krótki nos.