Polacy przebadali 15 letnie instalacje fotowoltaiczne

Degradacja ogólna badanych paneli fotowoltaicznych w ciągu 15 lat jest jednak niewielka. Większa instalacja straciła w tym czasie 1,9 proc. wydajności, mniejsza natomiast 2,9 proc. Okazuje się zatem, że panele produkowane przed 2004 roku obecnie radzą sobie nadal całkiem nieźle.

- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 148
- Odpowiedz
Komentarze (148)
najlepsze
Jak zwykle jest odwrotnie i osoby co porobily instalacje moga srac na ceny pradu i im szybciej rosną tym szybciej sie wraca instalacja.
Tak naprawde duze instalacje z 8kW moga juz sie wrócić w 3-4 lata (na starych zasadach) a gwarancje ich utrzymania wynosi 15.
To
@jegertilbake: Oooo też pamiętam, jak tu wszyscy się śmiali i wyzywali od idiotów tych co kupowali PV. A kto kupił na starych zasadach (netmettering) to sobie kupił prąd na 15 lat za cenę 3 letniego zużycia energii... Chyba nie ma lepszego zwrotu z inwestycji oprócz jakiś szemranych interesów albo złotych strzałów :-)
Polscy naukowcy postanowili przyjrzeć się funkcjonalności paneli fotowoltaicznych.
Autorzy nie badali fotowoltaiki przez kilkanaście ostatnich lat. Bazowali jedynie na danych uzyskanych z pierwszych i ostatnich dwóch lat funkcjonowania instalacji.
Oplułem monitor ze śmiechu w jaki sposób zrobiono te badania.
Chodziłem tam bo musiałem - już wcześniej podjąłem decyzję, że zwiążę się zawodowo z elektroenergetyką wielkoskalową, ale uczestnictwo było mile widziane przez ów Profesora. Słuchałem wystąpień grzebiąc jednocześnie w telefonie: maile, facebook, quizwanie. Zainteresowałem się dopiero gdy po prelekcji byłego ministra środowiska rozpętała się kuluarowa dyskusja dot. Energiewende. Na sali pojawiło się
@kamilan94: Owego. Kiedyś było bardzo modne słówko "bynajmniej", też używane bez ładu i skład. Teraz modne jest "ów" i też prawie nikt nie potrafi go odmieniać. Następnym razem pisz "przez tego profesora".
W tej całej bajce OZE, którą wciskali mi na studiach najważniejszym punktem było to, żeby dostosować zużycie do produkcji. Dlatego w tej koncepcji elektryki są eko bo są ładowane w czasie gdy świeci słońce - ja wiem, że to głupie bo przecież zimą nie poładujesz za dużo a jeździć trzeba.
Drugi bardzo ważne aspekt tej transformacji to możliwe wyprostowanie wykresu KSE tak by pousuwać doliny i góry a wykres
Do małych instalacji domowych nie
U mnie 2 instalacje po 3kW 1f, pierwasza to kupiłem cały zestaw, wyszło 14k zł, drugą już wiedziałem co i jak, za 8k zł. Tą drugą to szukania 2 dni po internecie, żeby kupić tanio i dobrze.
Firmy jak dzwoniłem o wycenę, to chore ceny i też nie wiadomo na kogo się trafi.
@cerix: w tym momencie nie ma.