Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Zarabialem 7000zl miesiecznie brutto w podrzednym korpo, teraz znalazlem nowa prace za 12 tys. miesiecznie. Ja juz ucieszony, myslalem ze pana boga za nogi zlapalem.
A potem zobaczylem jak wygladaja realia w drugim progu podatkowym...
Przez styczen-sierpien 872 zl podatku, pazdziernik grudzien praktycznie 3x tyle.
Ja pierdziele. Zarabiacie sobie 8.5k na reke, a na swieta zaskoczenie - przychodzi wam 1500 zl mniej.
Poszedlbym na b2b ale niestety moja branza to nie jest IT wiec nie ma takiej moziwosci.
#podatki #gorzkiezale #pracbaza #korposwiat #zalesie

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #606233a2ccdad9000aaf51fe
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: marcel_pijak
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
Pobierz AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Zarabialem 7000zl miesiecznie brutt...
źródło: comment_1617063692EEGzGuRgL60RpU9aywFzUy.jpg
  • 174
@krul_muzynof: Nie do końca bo rozliczasz rok 2020. To wtedy powinniście mieszkać pod różnymi adresami, żeby się zgodziło.

gdzie będzie to oficjalnie tylko mój adres.


Urząd nie sprawdzi na kogo jest mieszkanie, tylko kto rozliczył się pod tym adresem. Jeśli Twoja różowa poda nowy adres w swoim miejscu pracy, to dla urzędu będzie tam mieszkać.
W pytanie sąsiadów też się nie bawią. Wezwą Cię na dywanik jak im się coś nie
złóż w kadrach wniosek o obliczanie i pobieranie w ciagu roku wyzszej zaliczki na podatek dochodowy. Wyjdzie Ci mniej miesiecznie niz 8.5k ale lepiej niz nagle bieda na święta.


@Sheta: takie kredytowanie SP nie ma sensu. Już lepiej samemu sobie obliczyć "ile by to było, gdyby odciągaliby mi większą składkę" i nadwyżkę dać nawet na gównolokatę a w chudych miesiącach sobie wyrównać.
Zauważyłem jedna zależność ludzie z korpo zawsze podają pensje brutto :D powiększacie sobie tym małe ego czy jak?


@K_eM1: Ludzie podając netto zapomnieli jaka jest skala obciążeń. I potem taki żyje i myśli, że nie płaci żadnych podatków.

Brutto to nie jest żadna fikcja i w korpo negocjuje się stawkę brutto bo HRów nie obchodzi ile ty „na rękę” dostaniesz.
@AnonimoweMirkoWyznania: Zawsze mówiłem, ze etatowcy to najbardziej ruch... w dupe grupa społeczna a nie biedni przedsiębiorcy na liniowce. I nie, nie we wszystkich branżach można przejść na JDG. Przecież w większości przypadków to jest i tak praca na rzecz jednego pracodawcy i jest to omijania prawa. Duża cześć firm nie akceptuje naginania prawa dbając o swoj PR. I mnie jako osobę płacąca drugi próg nawet już nie boli to , ze
sugerowanie że tylko w Polsce karze się podatkami ludzi pracowitych


@Marek1991: nic takiego nie sugerowalam ;) ba nawet w tym samym komenarzu w ktorym odpisalam Tobie, odpisalam komus innemu, ze w innych krajach tez sa progi. co nie zmienia faktu, ze w kwestii progow waloryzacji nie bylo od lat a najnizsza i inflacja sobie wesolo rosna i w takim tempie ludzie zarabiajacy ponizej sredniej beda wpadac w drugi prog ;p
@MangoZjem: Tylko, że w drugim progu podatkowym jest 5% Polaków. Jeśli go podniesiemy to tylko parę osób będzie do niego wchodzić, to już lepiej usunąć ten próg żeby uprościć sprawę. Skupiacie się nie na tym co trzeba.
W dodatku OP pisze, że nie może przejść na B2B bo nie jest w IT xDD
@AnonimoweMirkoWyznania: bo żyjesz w potężnym mądrym kraju w którym wiesz za co płacisz i na co się składasz, ja np. zarabiam w DE 2300e brutto (10580 zł jeśli liczymy x4,6) co daje 7820zł netto, czyli zarabiam brutto 1,5k mniej a na rękę mam 1k więcej, ale nie mam takiego poczucia bezpieczeństwa, komfortu i spokojnej przyszłości co miałbym w PL płacąc wysokie składki i podatki... ( ͡° ͜ʖ ͡°
@krul_muzynof: Powiem tak- nie pracuję w urzędzie skarbowym, więc ciężko mi powiedzieć co u nich przejdzie co nie. Zgodnie z prawem Twoja różowa ma obowiązek rozliczyć się zgodnie z AKTUALNYM miejscem zamieszkania. Jeśli zapomniała podać pracodawcy to sama musi wpisać poprawny adres przy wypełnianiu druku pit-37.

Pamiętaj, że jak się pomylisz i źle rozliczysz to zawsze możesz złożyć korektę. Wtedy po prostu dopłacasz to co zyskałeś przez błędne rozliczenie. Do więzienia
@Xemm: praca dla jednego pracodawcy nie ma tutaj nic do rzeczy. Możesz być firmą która dostaje zlecenia tylko od jednej dużej firmy (jakiś uzależniony podwykonawca)
Ale co ja tam będę strzępił ryja, ktoś na bombelki i emerytów musi harować ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)
praca dla jednego pracodawcy nie ma tutaj nic do rzeczy. Możesz być firmą która dostaje zlecenia tylko od jednej dużej firmy (jakiś uzależniony podwykonawca)


@Lethal_Jelly: Na wykopie dużo się gadało o kontrolowaniu jdg jak będą mieli tylko jednego kontrahenda. Prawo nie weszło ale w głowach wykopków zostało.