Wpis z mikrobloga

Jak wykrywa się nowe mutacje wirusów? Skąd wiemy że mamy do czyniania z jego nową mutacją? Jakie zmiany muszą nastąpić w jego genomie (!?) aby mówić o nowej mutacji?
Pytam pod kątem nowej mutacji wykrytej gdzieś koło Suwałk. Poważnie każda próbka jest analizowana pod kątem nowej mutacji?! Sekwencjonowanie DNA - czy jak to się tam zwie (może nawet nie mam racji) ?
Zawołam też @dkm17 i @LukaszLamza
#medycyna #coronavirus #nauka #biologia #wirusologia
  • 7
@krak: jeśli chodzi o to skąd wiemy- mutacja brytyjska spowodowana jest pęknięciem jednego wiązania wodorowego w kolcu i wtedy już widać że struktura jest inna, ale jak to wykrywają to nie wiem
@krak: @nm00: @krak: @nm00: sekwencjonują genom. Metod jest kilka. Ta chyba najlepsze to w dużym uproszczeniu puszczanie nici DNA/RNA przez nanopory. Nić, żeby przez nie przelecieć musi się rozprostować. Na wylocie ustawiasz detektor, który wykrywa jaki kolejno kwas wychodzi przy pory. Metoda dość droga i wolna.
Inna to pocięcie łańcuchów DNA/RNA przez odpowiedni enzym. Enzym tnie łańcuchy w określonych miejscach na różną długość. Te same łańcuchy - te
Polanin - @krak: @nm00: @krak: @nm00: sekwencjonują genom. Metod jest kilka. Ta chyba...

źródło: comment_1614027305UgwbSph8JpvPNoqOlW7Pc6.jpg

Pobierz
wiązania wodorowego w kolcu i wtedy już widać że struktura jest inna


@nm00: Jak struktura jest inna to może da się to zrobić mikroskopią elektronową, ale nie wiem czy tak łatwo da się wydzielić/znaleźć wirus.