Wpis z mikrobloga

@Leniwiec1 a tam jeszcze jest 2000 chf opłat mieszkaniowych miesięcznie.

@weakra 39 minut od Zurychu to jest w uj daleko, rano robi się ponad godzina do pracy, powrót to nawet 1.5h.

Sam mieszkam 26 minut od Zurychu i rano robi się z tego 75 minut.
@weakra równie dobrze w Polsce można znaleźć mieszkanie za "grosze" ale pamiętaj za cena nie bierze się z nikąd. Remont wyjdzie 2 razy więcej niż samo mieszkanie które na pierwszy rzut oka wydaje się spoko.
Szwajcaria to bardzo zły przykład.
W Austrii nie mieszkam więc się nie wypowiem.
@enten:Ale jest różnica między graniem w ruletkę, a inwestowaniem. Jasne, jak teraz kupisz mieszkanie i bedziesz chciał sprzedać je z zyskiem za rok, to grasz a nie inwestujesz. Bo nikt nie zagwarantuje Ci, że za rok cena nie poleci o 10-15% w dół. Ale z perspektywy czasu zawsze nieruchomości zyskują. Przez utratę wartości pieniądza. Ty mówisz, że nie warto. Nie warto trzymać pieniędzy w banku. Bo tutaj nie podejmujesz ryzyka, tutaj
@weakra tego nie wiemy, po oględzinach mógłbym to stwierdzić.

Biura zajmujące się sprzedażą mieszkań robią niezłe wałki.

W tamtym roku szukałem mieszkania to wszystko było ładnie do póki nie zauważyłeś zamaskowanego grzyba przy oknach czy płytek łapanych na silikon :)
@enten: według Ciebie nie warto inwestować w nic, bo wszystko w końcu spadnie. Jasne że spadnie. Ale większość aktywów jkaa złoto, nieruchomości, ETFy się odbija i zyskaja więcej niż przed spadkiem. Trzymanie kasy w banku i mówienie innym że są głupi bo płacą za dużo na inwestycje jest brakiem zrozumienia rynku inwestycyjnego. Jasne że w pewnym momencie będę na minus. Osoby trzymające tylko gotówkę, zawsze będą na minus
@Ender_W: To też dla mnie z inwestycyjnego punktu widzenia krypto nie mają żadnej wartości. Są bezużytecznym cyfrowym śmieciem do spekulacji. I to nie jest tak, że mi pociąg odjechał. Podejrzewałem nawet, że będzie kolejny boom jak btc był po 10k. Po prostu nie bawię się w to, bo nie ma to dla mnie podstaw.
Co do nieruchomości, to różnie może być. Może odkryją u nas ropę, a może złoto. Ale na
@Ender_W: To nie jest też tak, że na gotówce tylko się traci. Jak jest kryzys to właśnie "cash is the king", bo ludzie w panice sprzedają, a jak ktoś zamiast inwestować w gorączce sobie spokojnie trzymał może w końcu kupić po taniości.
Czy ja gdzieś napisałem, że nie warto w nic inwestować? Nawet w bitcoina warto, wykresy temu nie przeczą. Ja wolę inwestować w coś, co jednak jest bardziej stabilne i
@enten: ok. Jedno pytanie. Coś robisz z kasą, czy tylko mówisz innym, że nie powinni gdzieś przelewać swojej? Bo opowiadasz o rzeczach które mogą się zdarzyć, podczas gdy inni inwestują i zarabiają. Wiesz, że może być wojna w Polsce i mogą Ci Niemcy Rosjanie zabrać dom? Wiesz, że moze nastąpić hiperinflacja w Polsce poprzez działania naszego kochanego rządu? Mozesz też wpaść pod auto

Masz sobie budować portfel inwestycyjny, długoterminowy. Podstawą są