Wpis z mikrobloga

@Tymajster: Bóg nie ingeruje w wolną wolę ludzi. Wojny i przemoc są wynikiem działań ludzkich.

A choroby są efektem grzechu pierworodnego. Ludzie dokonując pierwszego grzechu w raju, wpuścili szatana (zło) do swojego życia. I to właśnie z tym złem (szatanem) jest utożsamiany ból, cierpienie i choroby.

Nie jestem teologiem, ale na tyle na ile poczytałem, tak to zrozumiałem. Myślicie, że religia przez tyle wieków nie odpowiedziała na tak trywialne pytania?
Jak w logiczny sposób wytłumaczyć ogrom cierpień na przestrzeni dziejów takich jak np. Holokaust w momencie gdyby bóg istniał i jego obojętność wówczas?


@Winden:

1. Stworzył nas, ale dał wolną wolę i nie może ingerować w żaden sposób.
2. Stworzył nas, ale ma wywalone na to co się dzieje.
3. Jesteśmy za malutcy, żeby ogarnąć jego plan.
@kleopatrixx: Gdyby pkt 1 był prawdą to śmiało można mówić o nim, że jest strasznym #!$%@? mogąc na to bezczynnie patrzeć. Dwójka wydaje się najbliższa prawdzie, ale tu można by i tak dementować jego istnienie przytaczając zagadnienia z fizyki/astronomii itp Trzeci pkt to typowe gadanie starych dewot. Takie jest moje zdanie.
@Lorneta_z_meduza: wiem i znam te odpowiedzi. Ale one tylko pokazują jaką bzdurą są religie abrahamowe.
Nieskończenie.milosierny i wszechwiedzący Bóg musiał stworzyć nasz świat?
Przecież znając przyszłość powinien wiedzieć, że Ewa zerwie to jabłko i nie tworzyć takiego wszechświata jaki znamy. Ale nie, on go stworzył i z premedytacją skazał nas na bolące zęby. Super.milosierdzie. nie wspominając o tym, że to odpowiedzialność zbiorowa.
Nic się tutaj kupy nie trzyma.
Gdyby ludzkość wychodziła z takiego założenia, to zamiast Wielkiego Zderzacza Hadronów moglibyśmy się zderzyć ze ścianą co najwyżej.


@OstryKrulAlbanii:

Ostry król albanii podpina się pod naukowców z CERN-u, żeby się poczuć lepiej i bardziej mądrze od tych co wierzą w Boga. XD. Dobre.

Myślisz, że tam pracują tylko ateistyczni naukowcy?
@Tymajster:

Bóg musiał stworzyć nasz świat?


Nie musiał, ale chciał.

Ewa zerwie to jabłko


Po raz kolejny. Wolna wola. Nie wiemy co planuje Bóg i nawet jeżeli zna przyszłość, to może widocznie tak ma być? Nie wiem. Jednym z problemów w pojmowaniu Boga jest wrzucanie go w nasze ziemskie, ludzkie ramy. Tymczasem on wykracza daleko poza nasze pojmowanie.