Wpis z mikrobloga

Tak czytam sobie te tagi, książki, artykuły i tak sobie myślę, skoro taki Warren Buffett w ciągu ostatniej dekady miał średnio rocznie 12.3% zwrotu, to ja przy dobrych lotach mogę liczyć na jakieś 10%, to czy nie lepiej dla mnie po prostu #!$%@?ć w pracy bardziej, gdzie podwyżka rok do roku u mnie to ok 15-25%?

Ewentualnie pakować jakieś 50% swojego kapitału na S&P500 długoterminowo i niech leży (z nadzieją że świat nie #!$%@?). Zamiast rozkminiać analizować rynki/akcje/kryptowaluty itd skupić się na rozwoju i zwiększeniu zaróbków.

Zapraszam do dyskusji.

#inwestycje #gielda #kryptowaluty #oszczednosci #nieruchomosci #zloto #srebro #kasa #pieniadze
  • 16
@FreakyYak: pamiętaj że o wiele trudniej wykręcić dobre wyniki ogromnym kapitałem niż mniejszym. to jedyna przewaga malutkich - to że możesz wejść i wyjść prawie z ręki, no chyba że obrót jest 5k dziennie. jak nie chcesz się edukować i nie traktujesz tego jako pasji / hobby to regularne dokupowanie etf na sp500 i samorozwój jest na bank lepszym rozwiązaniem. możesz też inwestować długoterminowo na tygodniowych świecach w arystokratów dywidendowych. nie
@FreakyYak: Oczywiście ze tak. Już dawno się o tym przekonałem. Porównaj to do tego ze np masz kilkuletnie doświadczenie w programowaniu zarabiasz na tym i nagle ktoś po internetowym kursie myśli ze tez będzie zarabiał i mało to on myśli ze cię przebije w pensji bo wydaje mu się ze ty nie masz tego wyczucia i rozkminki co on ma :D
@FreakyYak: zgadzam się w 100%, aktywnie zarządzane fundusze zazwyczaj przegrywają z tanimi ETFami a przecież w funduszach pracują ludzie którzy zajmują się inwestowaniem zawodowo po 8+ godzin dziennie. Żadne analizy większe niż określenie ryzyka z jakim jesteś w stanie się pogodzić nic Ci nie dadzą. Czas inwestuj w rozwój zawodowy a nadwyżki lokuj w ETFach, simple as that.
@FreakyYak:

Tak jak pisali - inwestycja w siebie, w lepsze zarobki na etacie, dodatkowe źródła dochodu albo nawet otwarcie biznesu

Jak inwestycje to dobre ETF i tyle, ludzie podniecają się inwestowaniem aktywnym, nie licząc wogole roboczogodzin poświęconych na to ... to ze większość i tak nie kręci wynikow lepszych niż byś miał z ETF na dłuższy dystans to kolejna rzecz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mam wrażenie ze
@FreakyYak: oczywiscie, ze tak. bardzo ciezko pobic rynek, stad dla przecietnego kowalskiego najlepszym rozwiazaniem jest wlasnie inwestowanie pasywne w indeks poprzez etf. tylko raczki pod dupe i nie wyplacac przy panice, a w ciagu 5 czy 10 lat bardzo wysokie prawdopodobienstwo zarobku