Wpis z mikrobloga

@urarthone: chyba, że to taka ironia była, że się nie spodziewał.
Ale tym tekstem wygrałeś internet, z tym, że do Andrzeja się teraz ciężko dodzwonić bo wybiera się na długie państwowe kolonie, czy jakoś tak.
@tellet: prawdopodobnie chodzi o rosyjski. Belem kiedyś na wschodzie Ukrainy (b.duże poparcie dla Rosji), i tam tylko po rosyjsku gadają. Ukraińskiego nawet nie znają. Martwy przepis.
Taka mała anegdotka. Siedzę w knajpie z Ukraińcami i nagle jeden Sasza zaczyna opowiadać o swoich dzieciach. I chwali się, ze zapisał je do prywatnej szkoły. Zaznaczył, ze w tej szkole uczą tylko po rosyjsku. Zrozumiałem, że to oznacza "lepszą szkołę".
Na wschodzie, jak mówisz
Belem kiedyś na wschodzie Ukrainy (b.duże poparcie dla Rosji)


@pCiupaga: dawno byłeś

tam tylko po rosyjsku gadają. Ukraińskiego nawet nie znają.


starsze pokolenie zwykle tylko rosyjskij (tak 40+) młodsze już nie bo...

Siedzę w knajpie z Ukraińcami i nagle jeden Sasza zaczyna opowiadać o swoich dzieciach. I chwali się, ze zapisał je do prywatnej szkoły. Zaznaczył, ze w tej szkole uczą tylko po rosyjsku.


...od kilku lat takich szkół nie ma.
@Fearaneruial: Nie będę z tobą polemizował. Swoje widziałem i słyszałem. Ostatni raz byłem tam 2 lata temu. A bywałem tam przez wiele lat. I nie tylko przylot/wylot, ale też dłuższe pobyty (nawet do miesiąca). I była to głównie wschodnia Ukraina.

"jedynym dozwolonym wykładowym jest Ukraiński" - :) przepisy swoje, życie swoje.

Chersoń to nie wschód.
Chersoń to nie wschód.


@pCiupaga: Chersoń to jedna z oblesci gdzie większość mieszkańców mówi po rosyjsku.

"jedynym dozwolonym wykładowym jest Ukraiński" - :) przepisy swoje, życie swoje.


Niby jak? Co maturę sobie po rosyjsku jakoś napiszą? Czy całą szkołę będą się uczyli w lepszej rosyjskojęzycznej szkole (na lewo po cichu) z podręczników z przed reformy a na koniec jeszcze przekupią centralną komisję egzaminacyjną i załatwia arkusze maturalne po rosyjsku? Opowiedz mi
@Fearaneruial: Nie wiem jak zdają matury. Nie znam systemu edukacji na Ukrainie. Pojedź do Charkowa, zrób ankietę wśród mieszkańców, popytaj czy znają ukraiński, odwiedź biblioteki w szkołach, na uczelniach, zobacz w jakich językach są knigi, porozmawiaj z wykładowcami po ukraińsku. Zapytaj o Lenina, Rosję. Wówczas będziesz się mógł śmiać z kolegami nauczycielami z zachodniej Ukrainy.

Widzisz, nawet na południu mówią głównie po rosyjsku, a co dopiero na dalekim wschodzie.