Wpis z mikrobloga

Jestem przekonany na 99%, że Policja ma możliwość (uwaga: możliwość a nie obowiązek) skierowania sprawy do sądu z wnioskiem o ukaranie.


@janekplaskacz: masz 100% racji. Ale dotyczy to tylko wniosku o ukarania za wykroczenie. Akt oskarżenia o przestępstwo publiczno-skargowe (a o takim rozmawiamy) może wnieść tylko prokurator.

I to bez odmowy przy przyjęcia mandatu.

Odmowa przyjęcia mandatu jest warunkiem koniecznym. Przyjęcie mandatu kończy postępowanie o wykroczenie i uniemożliwia skierowanie
  • Odpowiedz
@IgorK:

Ale dotyczy to tylko wniosku o ukarania za wykroczenie.


Nigdzie nie pisałem czy za wykroczenie czy za przestępstwo. Pisałem, że ma możliwość skierowania sprawy do sądu. To co innego, gdy okazuje się, że ktoś poleżał 7 dni w szpitalu i z wykroczenia zrobiło się
  • Odpowiedz
Odmowa przyjęcia mandatu jest warunkiem koniecznym. Przyjęcie mandatu kończy postępowanie o wykroczenie i uniemożliwia skierowanie wniosku o ukaranie.


@IgorK: nie jest, tryb mandatowy jest dodatkowym trybem i policjant nie jest zobowiązany do skorzystania z tego trybu - natomiast takie coś wymaga więcej pracy więc policjantom się zwyczajnie nie chce
  • Odpowiedz
Nigdzie nie pisałem czy za wykroczenie czy za przestępstwo. Pisałem, że ma możliwość skierowania sprawy do sądu. To co innego, gdy okazuje się, że ktoś poleżał 7 dni w szpitalu i z wykroczenia zrobiło się przestępstwo.


@janekplaskacz: używając Twojej terminologii, to jeśli z wykroczenia "zrobi się" przestępstwo, to Policja nie ma uprawnienia do skierowania sprawy do Sądu. Powtórzę po raz kolejny: w takiej sytuacji może to zrobić tylko prokurator (albo
  • Odpowiedz
tryb mandatowy jest dodatkowym trybem


@megawatt: nie jest trybem dodatkowym, tylko trybem szczególnym, który w przypadku jego zastosowania zastępuje tryb ogólny i wyłącza możliwość jego zastosowania (zasada powagi rzeczy osądzonej - przepis podałem powyżej).

policjant nie jest zobowiązany do skorzystania z tego trybu

To akurat prawda. Policjant może ale nie musi skorzystać z trybu postępowania mandatowego, ale jeśli to zrobi i mandat zostanie przyjęty to kończy prawomocnie postępowanie o wykroczenie
  • Odpowiedz
nie jest trybem dodatkowym, tylko trybem szczególnym, który w przypadku jego zastosowania zastępuje tryb ogólny i wyłącza możliwość jego zastosowania (zasada powagi rzeczy osądzonej - przepis podałem powyżej).


@IgorK: teraz czytam wątek, jesteś cały - jak się posługujemy terminologią prawną to tak. Tylko nie wiem dlaczego gdzieś tam wyżej napisałeś że potrzeba odmowy
  • Odpowiedz
Tylko nie wiem dlaczego gdzieś tam wyżej napisałeś że potrzeba odmowy


@megawatt: bo przyjąłem założenie, że skoro piszemy o mandacie to policjant go zaproponował. Jeśli nie zaproponował, to oczywiście, że wniosek o ukaranie może być skierowany. Sorry za skrót myślowy :-)
  • Odpowiedz
@IgorK:

używając Twojej terminologii, to jeśli z wykroczenia "zrobi się" przestępstwo, to Policja nie ma uprawnienia do skierowania sprawy do Sądu. Powtórzę po raz kolejny: w takiej sytuacji może to zrobić tylko prokurator (albo pokrzywdzony, po dwukrotnym umorzeniu postępowania/odmowie wszczęcia postępowania przez prokuratora).


Ja p------ę. Nie obchodzi mnie, kto. Mówię, że taka sprawa trafia do sądu z automatu, bo MUSI.

Ja cały czas pisze o tym, że Policja czasem MOŻE
  • Odpowiedz
Ja p------ę. Nie obchodzi mnie, kto.


@janekplaskacz: skoro Cię to nie obchodzi, to po co wdajesz się w dyskusję? W dodatku o rzeczach, na których się słabo znasz.

Mówię, że taka sprawa trafia do sądu z automatu, bo
  • Odpowiedz
@DanielPlainview: Dlatego kasa z OC powinna pokrywać 90-95% szkody (zależnie od stopnia zawinienia), a pozostałe 5-10% powinno lecieć z kieszeni sprawcy.
Obecnie OPŁACA się jeździć jak debil, bo w sumie wszyscy się składają na fanaberie takiego typa, więc czemu miałby nie korzystać?
  • Odpowiedz
Może kiepsko znam te przepisy postępowania w sprawach o wykroczenia, ale ty jako znawca powinieneś wiedzieć, że Policja może skierować sprawę do sądu. A napisałeś, że nie może.


@janekplaskacz: napisałem, że w pewnych sytuacjach lub w pewnym zakresie Policja nie może tego zrobić, a nie że nie może w ogóle. To zasadnicza różnica.

Musi. Jak ktoś odniesie obrażenia powyżej 7 dni wypadek zaczyna kwalifikować się pod kodeks karny a nie kodeks
  • Odpowiedz
Żadnego regresu nie będzie, a co do historyjek odnośnie wypięcia się ubezpieczyciela z powodu złej żarówki, czy nie tych opon co trzeba to owszem, zdążają się takie historie. Tyle tylko że dzieje się tak w przypadku ubezpieczenia AC. Tutaj kasa za uszkodzone samochody idzie z OC, tam nie ma takich cudów. Odnośnie mandatów - nie wysokość kary, lecz jej nieuchronność prowadzi do respektowania prawa. Zapewniam was, ze jeśli Janusz jeden z drugim
  • Odpowiedz
@tyrytyty: Nope. Nie nienawiść a stosowna kara.
Dla kogoś kto nic nie ćwiczy - 10 pompek to solidna kara. Dla kogoś kto regularnie ćwiczy to i 50 pompek to pikuś.
Więc dlaczego wszystkich każemy 10 pompkami? Nie lepiej dostosować pompki do możliwości, tak aby każdego kara dotknęła odpowiednio mocno?
  • Odpowiedz