Wpis z mikrobloga

Pewnie wielu z Was tutaj nie przyjmuje na stałe żadnych leków, ale pojedyncze tabletki na pewno się zdarzają co jakiś czas. Warto wiedzieć czym grozi połączenie alkoholu z lekami.

Interakcja leku z alkoholem może wystąpić w fazie farmakokinetycznej (czyli na etapie wchłaniania, dystrybucji, metabolizmu lub wydalania) albo farmakodynamicznej (działanie w sposób przeciwny lub podobny do alkoholu). Etanol przechodzi przez takie same etapy jak leki.

Bardzo duże znaczenie mają interakcje na poziomie metabolizmu. Zarówno alkohol, jak i leki mogą wpływać na aktywność enzymów odpowiedzialnych za procesy biotransformacji. To znaczy, że alkohol wpływa na metabolizm leków, ale także leki wpływają na metabolizm alkoholu.

Istotnym enzymem w przemianie etanolu jest dehydrogenaza alkoholowa. Niektóre leki powodują jego zahamowanie, przez co etanol nie jest dalej metabolizowany. Działają tak kwas acetylosalicylowy, blokery kanału wapniowego (werapamil), niektóre beta-blokery (propranolol), famotydyna oraz niedostępna już w Polsce ranitydyna. Kolejny ważny enzym to dehydrogenaza aldehydowa, którego zahamowanie prowadzi do nagromadzenia toksycznego aldehydu octowego. Skutkiem jest tzw. reakcja disulfiramopodobna, która objawia się bólem brzucha, głowy, poceniem, nudnościami, wymiotami, rozszerzeniem naczyń, spadkiem ciśnienia, lękiem. Do tego może doprowadzić połączenie alkoholu z niektórymi cefalosporynami (cefuroksym, cefoperazon), ketokonazolem lub pochoadnymi nitroimidazolu (metronidazol, nifuroksazyd, furagina).

Etanol ma wpływ na aktywność enzymów cytochromu P450, które biorą udział w biotransformacji leków (CYP2E1, CYP2C9, CYP1A2). Jego działanie na te enzymy będzie zależne od tego, jak często spożywany jest alkohol. Jednorazowe spożycie etanolu spowoduje zahamowanie tych enzymów - spowolnienie metabolizmu leków, zwiększone stężenia ich we krwi. Natomiast regularne picie alkoholu powoduje indukcję enzymów - przyspieszenie metabolizmu leków, osłabienie ich działania. Leki metabolizowane przez konkretne enzymy znajdziecie na zdjęciu w komentarzu.

Alkohol ma zdolność wydłużania czasu repolaryzacji kardiomiocytów. Łącząc go z lekami o takim samym działaniu można doprowadzić do komorowych zaburzeń rytmu serca. Leki wydłużające odstęp QT znajdziecie na zdjęciu w kolejnym komentarzu.

Kolejnym niepożądanym działaniem etanolu jest nasilanie działania hipoglikemizującego leków na cukrzycę, hamowanie procesów glukoneogenezy oraz wzrost ryzyka powikłań cukrzycy.

Alkohol nasila wydzielanie kwasu solnego w żołądku, więc łącząc go z NLPZ, który hamuje wytwarzanie ochronnych prostacyklin zwiększamy ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej. Ponadto wpływa on również na agregację płytek krwi, przez co może dochodzić do krwawień (np. z górnego odcinka przewodu pokarmowego) po połączeniu z lekami z grupy SSRI.

Na sam koniec zostały najniebezpieczniejsze połączenia - alkohol + leki działające na OUN. Etanol nasila sedację, senność, zaburzenia koncentracji i koordynacji, zwiększa ryzyko hipotensji i depresji ośrodka oddechowego po zażyciu razem z lekami przeciwpsychotycznymi, przeciwhistaminowymi (I gen.), barbituranami, benzodiazepinami, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz hipotensyjnymi o działaniu centralnym. Połączenie alkoholu z bupropionem, klozapiną i amitryptyliną zwiększa ryzyko wystąpienia drgawek.

Pamiętajcie, że zażywanie leków razem z alkoholem to nie tylko interakcje, ale również obciążenie narządów. Jeśli sami nie stosujecie żadnych leków, to przekażcie te informacje swoim bliskim.

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #leki #infografika #gruparatowaniapoziomu #nauka #pijzwykopem #narkotykizawszespoko #alkohol
dwa_fartuchy - Pewnie wielu z Was tutaj nie przyjmuje na stałe żadnych leków, ale poj...

źródło: comment_1609963193lDSQR2UUafYpEkVA9Vf951.jpg

Pobierz
  • 31
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: opie co ty piepszysz skutki za ileś lat ?? jak bedziesz pił ileś lat to bedą skutki jak wypijesz jedno 0,5 litra wódki raz na miesiąc, to tylko paracetamol , nifuroksazyd ( reakcja disulfiramowa tak jakbyś miał esperal zaszyty ) mogą zrobić człowiekowi krzywdę i to duzą reszta z tej listy raczej jest niegroźna ( nikt raczej sie nie napije wdychając halotan i izoflurany xD )
  • Odpowiedz
@thexDguy: człowieku mam 28 lat i jestem lekarzem , nie każe nikomu pić przy lekach w żadnym razie wszystko z głową trzeba robić, jak się nie ma wiedzy to się wierzy ulotce leku
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dwa__fartuchy: czyli to jednak prawda że jak najem się Wit c przed chlaniem to ciężej się upić? Zawsze myślałem że to jakiś Urban legend
Edyta: A pomyliłem aspirynę z Wit c
  • Odpowiedz
@DelicjeSzampanskie: alkohol będzie zwiększał ryzyko działań niepożądanych ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Metylofenidat może też obniżać próg drgawkowy. W charakterystyce produktu leczniczego wyraźnie jest napisane, że nie zaleca się picia alkoholu podczas terapii tym lekiem.
Ale można tę kwestię przedyskutować z lekarzem prowadzącym i jeśli stwierdzi, że okazjonalna lampka wina nie zaszkodzi, to nic mi do tego. Ja przy wydawaniu tego leku powiedziałabym, że nie pił alkoholu.
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: Możesz mi powiedzieć coś więcej? Ostatnio trochę zluzowalem z niepiciem i mam wrażenie, ze czuje się bardziej zaniepokojony. Czy to sugestia czy może to być powiązane właśnie z tym? Lekarz powiedział mi, że piwo wieczorem od czasu do czasu mi nie zaszkodzi, ale nie wiem jak poważne mogą być konsekwencje wypicia na przykład whisky z kumplem w weekend.
  • Odpowiedz
@DelicjeSzampanskie: otwórz ulotkę i zerknij na rozdział z działaniami niepożądanymi. To wszystko może się nasilać w połączeniu z alkoholem. Jest też tam m.in. niepokój, pobudzenie. Spróbuj odstawić calkowicie alkohol i porównaj po dłuższym czasie jak się czujesz i czy te objawy ustały.

Wszystko zależy od tego, ile tego whiskey zostanie wypite. Nikt nie przewidzi po ilu porcjach coś się stanie, bo każdy może zareagować inaczej. Skoro lekarz mówił, że 1
  • Odpowiedz