Wpis z mikrobloga

Pewnie wielu z Was tutaj nie przyjmuje na stałe żadnych leków, ale pojedyncze tabletki na pewno się zdarzają co jakiś czas. Warto wiedzieć czym grozi połączenie alkoholu z lekami.

Interakcja leku z alkoholem może wystąpić w fazie farmakokinetycznej (czyli na etapie wchłaniania, dystrybucji, metabolizmu lub wydalania) albo farmakodynamicznej (działanie w sposób przeciwny lub podobny do alkoholu). Etanol przechodzi przez takie same etapy jak leki.

Bardzo duże znaczenie mają interakcje na poziomie metabolizmu. Zarówno a-----l, jak i leki mogą wpływać na aktywność enzymów odpowiedzialnych za procesy biotransformacji. To znaczy, że a-----l wpływa na metabolizm leków, ale także leki wpływają na metabolizm alkoholu.

Istotnym enzymem w przemianie etanolu jest dehydrogenaza alkoholowa. Niektóre leki powodują jego zahamowanie, przez co etanol nie jest dalej metabolizowany. Działają tak kwas acetylosalicylowy, blokery kanału wapniowego (werapamil), niektóre beta-blokery (propranolol), famotydyna oraz niedostępna już w Polsce ranitydyna. Kolejny ważny enzym to dehydrogenaza aldehydowa, którego zahamowanie prowadzi do nagromadzenia toksycznego aldehydu octowego. Skutkiem jest tzw. reakcja disulfiramopodobna, która objawia się bólem brzucha, głowy, poceniem, nudnościami, wymiotami, rozszerzeniem naczyń, spadkiem ciśnienia, lękiem. Do tego może doprowadzić połączenie alkoholu z niektórymi cefalosporynami (cefuroksym, cefoperazon), ketokonazolem lub pochoadnymi nitroimidazolu (metronidazol, nifuroksazyd, furagina).

Etanol ma wpływ na aktywność enzymów cytochromu P450, które biorą udział w biotransformacji leków (CYP2E1, CYP2C9, CYP1A2). Jego działanie na te enzymy będzie zależne od tego, jak często spożywany jest a-----l. Jednorazowe spożycie etanolu spowoduje zahamowanie tych enzymów - spowolnienie metabolizmu leków, zwiększone stężenia ich we krwi. Natomiast regularne picie alkoholu powoduje indukcję enzymów - przyspieszenie metabolizmu leków, osłabienie ich działania. Leki metabolizowane przez konkretne enzymy znajdziecie na zdjęciu w komentarzu.

A-----l ma zdolność wydłużania czasu repolaryzacji kardiomiocytów. Łącząc go z lekami o takim samym działaniu można doprowadzić do komorowych zaburzeń rytmu serca. Leki wydłużające odstęp QT znajdziecie na zdjęciu w kolejnym komentarzu.

Kolejnym niepożądanym działaniem etanolu jest nasilanie działania hipoglikemizującego leków na cukrzycę, hamowanie procesów glukoneogenezy oraz wzrost ryzyka powikłań cukrzycy.

A-----l nasila wydzielanie kwasu solnego w żołądku, więc łącząc go z NLPZ, który hamuje wytwarzanie ochronnych prostacyklin zwiększamy ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej. Ponadto wpływa on również na agregację płytek krwi, przez co może dochodzić do krwawień (np. z górnego odcinka przewodu pokarmowego) po połączeniu z lekami z grupy SSRI.

Na sam koniec zostały najniebezpieczniejsze połączenia - a-----l + leki działające na OUN. Etanol nasila sedację, senność, zaburzenia koncentracji i koordynacji, zwiększa ryzyko hipotensji i depresji ośrodka oddechowego po zażyciu razem z lekami przeciwpsychotycznymi, przeciwhistaminowymi (I gen.), barbituranami, benzodiazepinami, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz hipotensyjnymi o działaniu centralnym. Połączenie alkoholu z bupropionem, klozapiną i amitryptyliną zwiększa ryzyko wystąpienia drgawek.

Pamiętajcie, że zażywanie leków razem z alkoholem to nie tylko interakcje, ale również obciążenie narządów. Jeśli sami nie stosujecie żadnych leków, to przekażcie te informacje swoim bliskim.

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #leki #infografika #gruparatowaniapoziomu #nauka #pijzwykopem #narkotykizawszespoko #a-----l
dwa_fartuchy - Pewnie wielu z Was tutaj nie przyjmuje na stałe żadnych leków, ale poj...

źródło: comment_1609963193lDSQR2UUafYpEkVA9Vf951.jpg

Pobierz
  • 31
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@megawatt: amlodypina to bloker kanału wapniowego, który może spowalniać metabolizm alkoholu, więc mówiąc wprost - bedziesz dłużej pijany. Natomiast ramipryl z alkoholem może powodować zawroty głowy, te 2 substancje będą nasilać swoje działanie.
Ale podejrzewam, że te leki bierzesz rano, więc zagadaj do lekarza czy piwko wieczorem narobi ci dużej krzywdy, czy nie. Tylko nie odstawiaj leków na własną rękę.
  • Odpowiedz
Do tego może doprowadzić połączenie alkoholu z niektórymi cefalosporynami (cefuroksym, cefoperazon)


@dwa__fartuchy: Skąd czerpiesz te informacje? Biorę cefuroksym (lek z grupy cefalosporyn) i nigdzie nie ma informacji, że nie można łączyć go z alkoholem. Niestety, brak również jawnej informacji, że można. Poza moim lekarzem, który stwierdził, że mogę sobie wypić przy zażywaniu cefuroksymu.

Znalazłem jedynie takie
  • Odpowiedz