Wpis z mikrobloga

Może jednak to wychowanie katolickie w szacunku do drugiej osoby nie jest takie złe??


@marcus1a: Jakie wychowanie. Bo na pewno w ostatnich latach Kościół takiego wychowania nie gwarantuje. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
nic nie wiesz o mentalności ofiary jeśli uważasz że to jej wina że jest ofiarą oprawca często pierze ofierze mózg i wmawia jej że do niczego się nie nadaje, że nie poradzi sobie sama, nikt jej nie uwierzy itd, a zmaltretowana przez lata osoba w to wierzy ty jako zdrowy chłop myślisz sobie że byś go wywalił z domu i dlatego to że bita latami kobieta mieszka ze swoim oprawcą czyni z
  • Odpowiedz
@marcus1a założenia wiary katolickiej są słuszne i ktoś stosując się do nich w życiu raczej nie spotka się z wieloma przykrościami. Problemem są osoby przekazujące tą wiarę i ich przełożeni.
  • Odpowiedz
@BorowikSzlachetny nie twierdzę, że Polska to kraj mlekiem i miodem płynący. Jakbyś się zainteresował innymi krajami to byś wiedział, że wszędzie ludzie narzekają i wszędzie znajdą się tacy jak ty którzy tylko marudzą i są świecie przekonani, że u nich jest najgorzej. Nawet jakbyś się wyprowadził gdzie indziej to ze swoim podejściem będziesz się obracał w grupie ludzi którzy są podobni do ciebie i nie ważne gdzie będziesz mieszkał, zawsze będziesz
  • Odpowiedz
@marcus1a: Ja nie zamierzałam podważać tych danych, tylko podzielić się swoim doświadczeniem.
To włoskie zjawisko, o którym piszesz, jest ciekawe, ale to też ekstremum. Na nich się często skupia dyskusja publiczna, pomijając w ogóle zjawisko przemocy psychicznej czy zaniedbań i to jest właśnie kwestia edukacji! Wiesz co potem mamy - jak nie bije, to jest ok. A o psychicznych konsekwencjach wychowywania w atmosferze strachu, deprecjonowania i wyzwisk to na wykopie
  • Odpowiedz
@marcus1a Na Litwie nie ma wychowania katolickiego? To też jest bardzo religijny ubogi kraj, tak samo Grecja, społeczeństwo greckie jest relatywnie konserwatywne i wychowane w bizantyjskim prawosławiu. Austria z drugiej strony jest znacznie bardziej laicka i religia nie gra tam większej roli, jest to kraj typowo zachodni, a jednak wskaźnik też jest bardzo niski.

Twoje wnioskowanie to czysta korelacja i jest błędem w analizie danych, nie masz żadnych dowodów, że to
  • Odpowiedz
  • 1
@pampkijampki według danych UE,które są na mapie, Włochy to nie ekstremum.
Mieszkałem w Irlandii, Wlk. Brytanii, po parę miesięcy we Francji i Niemczech, ostatecznie mieszkam od lat już we Włoszech.
Z moich doświadczeń - ogromna przemoc (w znacznej mierze psychiczną i emocjonalna) spowodowana alkoholem i narkotykami jest właśnie na wyspach.
Francja to kraj pełen politycznej poprawności, ale jak już się przebijesz przez powłokę zewnętrzności, to włosy dęba stają.
Kraje południowe nasycone
  • Odpowiedz
Są kraje, w których "dobro rodziny" stawia się ponad dobro jednostki, na przykład Polska. "Sprawy rodzinne załatwia się w rodzinie" "Kościół uznaje że rodzina to najważniejsza jednostka społeczeństwa" Nie wolno rozbijać rodziny, a problemy przemocy wewnątrz niej trzeba rozwiązywać w domu, a nie na forum publicznym ( ͡° ͜ʖ ͡°) i stąd masz tak dobre statystyki.
  • Odpowiedz
  • 1
@Trybun_Plebejski po pierwsze to dziękuję za odpowiedzenie na moje pytanie. Chyba jedyny to zrobiłeś, gdyż większość skupiło się na egzaltacji lub deprecjonowaniu danych, w zależności od narracji lewej lub prawej.

Masz rację również co do tego, że taka korelacja między wiarą wyznawaną a wskaźnikiem przemocy powinna by zostać udowodniona/odrzucona osobną praca naukowa - przypuszczam że minimum doktorat i to interdyscyplinarny

Niemniej jednak nasz kraj, podzielony (różni się to w zależności od generacji) po około 1/3 na ateistów, obojętnych i katolików (reszta to naprawdę mniejszości) jest w czołówce krajów z najmniejszą przemocą. Tolerancja jest dość mocna w Polsce i nie mam wątpliwości, że katolicyzm odegrał w tej tolerancji i szacunku do drugiego spora i do tego pozytywna rolę.
  • Odpowiedz
Nie wolno rozbijać rodziny, a problemy przemocy wewnątrz niej trzeba rozwiązywać w domu, a nie na forum publicznym


@dlugi-gr: Tak tak xd Tak trzeba mówić bo Polacy za mało biją swoje kobiety.
  • Odpowiedz
@marcus1a Jeszcze dodaj Hiszpanię, kraj który kiedyś był prawie, że fanatycznie religijny, dziś jest bardzo zlaicyzowany, młodsze pokolenia Hiszpanów są właściwie w większości niewierzące, prawo jest tam bardziej lewicowe, a wskaźnik który podałeś jest jednak tak samo niski jak w Polsce i Austrii.

Poza tym katolicyzm katolicyzmowi nierówny, austriacki katolik będzie innym człowiekiem od polskiego katolika, urodził się w innej kulturze z inną historią i w innym państwie.
  • Odpowiedz
No to standardowo:

Dżemdobry, jestę neuropkę i już tłumaczę:
1. W Szwecji gwałty inaczej się liczą i nawet jak ktoś krzywo na kobietę spojrzy to już się liczy do statystyk jako pięć gwałtów.
2. W Anglii tak naprawdę jest mniej gwałtów, bo oni mają system imperialny a nie metryczny, tak więc każde nasze 2.5 centymetra gwałtu liczy się jak ich 1 cal gwałtu, więc należy podzielić przez 17.
3. W Norwegii w ogóle nie ma gwałtów, ale kto by tam rozumiał po norwesku, i jak się ktoś na komendzie awanturuje to liczą to jako gwałt.
  • Odpowiedz
  • 1
@Trybun_Plebejski absolutna racja!

Kiedyś mi się zdarzyło czytać dokumenty z dworu króla Jagiełły o podziale i pochodzeniu służby na zamku królewskim
Niesamowite było dla mnie to, że wskazywano w nich region pochodzenia tych ludzi oraz ich religie i dbano o to, żeby wszystkie religie miały swoich reprezentantów, nawet wśród sokolników czy stajennych.
Król katolicki, niby dziki litwin, żona Jadwiga została świętą KK, a tu takie podejście już 6 wieków temu...
Właśnie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@YellowDogo Miłuj bliźniego jak siebie samego. Dodatkowo polsko-katolicki "kult kobiety" Maryi. Jest Bóg Ojciec, Syn Boży, Maryja, Jan Paweł II i może Duch Święty. Kobiety w Polsce mają wyjątkowy status. Wszystkie kobiety: matki, babcie itd

@meres: nie kobiety jako osoby, tylko kobiety jako matki to jest duża różnica.

Jakoś się tak często nie słyszy "mężczyzna, ojciec", tylko "kobieta, matka". Ten wyjątkowy status to status wyjątkowego traktowania przez wzgląd na
  • Odpowiedz