Wpis z mikrobloga

Z takim ministrem edukacji tylko czekać aż przyklepie.

Widoczny jest wyraźny trend upowszechniania się korzystania z możliwości nieuczęszczania na zajęcia z religii albo etyki, szczególnie w dużych miastach

Często motywacją wypisujących się z religii jest to, żeby mieć wolne - przekonuje w rozmowie z warszawa.wyborcza.pl Tymoteusz Zych, prawnik, wiceprezes Ordo Iuris.

W związku z tym Ordo Iuris chce, aby wprowadzić obowiązkową lekcję do wyboru. Ma to być religia lub etyka. Rezygnacja z religii oznaczałaby konieczność chodzenia na etykę. Dodatkowo Ordo Iuris uważa, że rezygnacja z lekcji religii lub etyki powinna uniemożliwiać promocję ucznia do wyższej klasy.


https://www.edziecko.pl/starsze_dziecko/7,79351,26617049,ordo-iuris-utrudni-wypisanie-sie-z-lekcji-religii-motywacja.html

#neuropa #bekazkatoli #szkola #dzieci #religia #kosciol #polska #dzieci
  • 90
@lakukaracza_: Wow. Po przeczytaniu komentarzy coraz bardziej myślę, że to prawdopodobne, jak ludzie piszą, że fajnie, bo etyka będzie, zupełnie pomijając to, że to jest robione tylko ze względu na kieszenie kościoła xD

Jak uczniowie będą musieli siedzieć albo na religii, albo na etyce, to napewno jakaś część z tych, którzy z religii chcieliby zrezygnować nie zrobi tego, bo przynajmniej z religii łatwa ocena i nic nie trzeba robić. Kościołowi wszystko
tak ogólnie jak można nauczyć się etyki. Jeśli masz od urodzenia źle przykłady w domu co do zachowań to nie nauczysz się żyć etycznie


@Imod:

Nie wiem jaki nest w PL program etyki, ale w DE są to lekcje o różnych podejściach do życia. Taka raczej filozofia i nauka o religiach. Nie chodzi o to, żeby młody człowiek przyjął jakąś postawę, tylko żeby wiedział że jest dużo różnych.
@lakukaracza_: Nie chce mi się wszystkich wołać ale o co wam chodzi? xD Przecież od kiedy religia przestała być obowiązkowym przedmiotem szkoły miały za zadanie organizować lekcje etyki dla uczniów którzy nie chodzą na religię. Ten pomysł chyba tylko to sankcjonuje prawnie, a robicie aferę jakby kogoś zmuszali do chodzenia na religię
Nie wiem jaki nest w PL program etyki, ale w DE są to lekcje o różnych podejściach do życia. Taka raczej filozofia i nauka o religiach. Nie chodzi o to, żeby młody człowiek przyjął jakąś postawę, tylko żeby wiedział że jest dużo różnych.


@Jin: W Polsce to zwykle religia tylko inaczej nazwana, przewaznie prowadzi katecheta
W związku z tym Ordo Iuris chce, aby wprowadzić obowiązkową lekcję do wyboru. Ma to być religia lub dziedzictwo Jana Pawła II. Rezygnacja z religii oznaczałaby konieczność chodzenia na dziedzictwo Jana Pawła II. Dodatkowo Ordo Iuris uważa, że rezygnacja z lekcji religii lub dziedzictwa Jana Pawła II powinna uniemożliwiać promocję ucznia do wyższej klasy.


@lakukaracza_: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@lakukaracza_: moim zdaniem powinni tak zrobić i zmniejszyć liczbę godzin do 1 w tygodniu. No może w podstawówce 1-6 niech będą 2-3 godziny etyki lub religii.

Myśle że dobrze prowadzona lekcja i program przygotowany przez etyków i psychologów mógłby dobrze wpłynąć na funkcjonowanie społeczne ludzi którzy by na taką etykę chodzili.
@lakukaracza_: Tak zwane "Masz wolność słowa tak długo, jak długo zgadzasz się z moim zdaniem" :) Jestem ciekaw czy chociaż jednemu zamordyście chociaż przez chwilę przeszło przez myśl, że swoimi akcjami coraz bardziej odsuwają młodych od kościoła. Mi to jak najbardziej pasuje, niech brną w swoje durne pomysły. Dzieciaki ich rozliczą za takie pomysły i wtedy dopiero zobaczą ile osób na religię będzie chodzić
@lakukaracza_: mnie to dalej dziwi, że religia nie jest obowiązkowa i tak mało godzina dają. Dla moralnego kształcenia społeczeństwa powinna być codziennie minimum przez 4 godziny. Teokracja z prawem religijnym jest najstabilniejszą formą rządów oraz najwyższym odsetkiem ludzi szczęśliwych.
@nocnica: nie rozumiem tego stygmatyzowania, dlaczego niby ksiądz nie może uczyć etyki ? Przecież na seminariach mają sporo zajęć, większość tekstów i publikacji w obrębie etyki jest tworzonych przez księży. Ja miałem dobrych nauczycieli religii szczególnie pewna pani która poruszała tematy historyczne i rzeczy kontrowersyjne, 2008 rok i dyskusje o błędach papieża na lekcji religii ? U mnie tak było. Do #!$%@? szkół chodziliscie to i macie #!$%@? doświadczenia.