Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
3 lata temu ciocia zakładała sklep, Żabkę i potrzebowała jakiegoś oświadczenia poświadczającego jej wiarygodność, że w przypadku niewypłacalności mój majątek idzie za długi. Moi rodzice z jakiś tam przyczyn nie mogli tego zrobić i zmusili mnie do podpisu, grożąc że jak nie pomogę rodzinie to mnie wyrzucą z domu... Nie miałem wyboru, od rodziny się już odciąłem i nie chcę mieć jakichkolwiek zobowiązań ani powiązań z nimi.
Nie pamiętam jakie to dokładnie oświadczenie było.

Próbowałem rozmawiać z ciocią, ale jak tylko powiedziałem dlaczego to zaczynała się agresja słowna wobec mnie. Nie potraktowała mnie poważnie, napisałem bez żadnego wzoru oświadczenie, że zaprzestaję poświadczać za nią swoim majątkiem. Rozerwała je przy mnie.

Problem z tym, że nie pamiętam skąd to było oświadczenie, czy ze sklepu czy z jakiegoś banku. Nie wiem jak się dowiedzieć, a rodzina mi nie powie.
Co robić, jak się odciąć?

#prawo #kiciochpyta #pytaniedoeksperta #firma

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5fd015d6ff0989000a718ac4
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Precypitat
Wesprzyj projekt
  • 110
@AnonimoweMirkoWyznania: heh, no wiadomo, że prawnik, żeby to wyjaśnić - tak jak wyżej radzą. I przede wszystkim daj potem znać jak to się rozwinęło, bo to bardzo ciekawe. A pewnie nawet jakby się nie dało tego odkręcić to będziesz miał garść porad jak postępować ze swoim majątkiem, żeby był w miarę bezpieczny, gdyby coś jednak wypadło.

Rodziny komentować nie będę. Ale dodam, że z tego co kojarzę z lat 90 i
@AnonimoweMirkoWyznania: Mirek, a może na bazie mc Donald zrobimy sieć sklepów? Lokal będzie nasz, towar będzie nasz, właściciel będzie pracować jak zwykły ciec Albo będzie zatrudniać po 14 zł/h w Warszawie. Dodatkowo zabezpieczeniem będzie weksel inblanco.

#!$%@?ło cię? Ludzie nie są tacy głupi
Kilka lat później ....
rafal-heros - @AnonimoweMirkoWyznania: Mirek, a może na bazie mc Donald zrobimy sieć ...

źródło: comment_16075081051mQ73HfT4hQuaHoyl10A3D.jpg

Pobierz
@AnonimoweMirkoWyznania: prawdopodobnie poręczałeś weksel wystawiony przez Twoją ciotkę. To, że jej napiszesz jakiś dokument nic nie zmienia. Dokumenty dotyczące zabezpieczenia ma żabka i dopóki żabka nie zwolni Ciebie z zabezpieczenia - dalej jesteś poręczycielem w tej czy innej formie (weksla lub czegokolwiek innego).

Tak więc musisz się dogadać pierwsze z ciotką, ewentualnie uderzać do żabki - najpierw z informacją, w jakiej formie występujesz.
PrzyczajonaMarzycielka: Pamiętaj, że oświadczenie woli (czyli taki podpis pod dokumentem, że bierzesz na siebie długi) jest nieważne, jeśli zostało złożone pod wpływem groźby. Tu możesz o tym przeczytać trochę więcej: https://www.edukacjaprawnicza.pl/wady-oswiadczen-woli/

Generalnie sprawa jest poważna, bo taki biznes, jak Żabka, może spokojnie wygenerować długi o wartości mieszkania. Musisz się z tego wymiksować jak najszybciej. Nie obędzie się bez stresu i wydatków, ale potraktuj to jako inwestycję w bezpieczny sen w przyszłości.
@Grakk: np. tak, że na kartce było napisane WEKSEL, pod spodem zapłacę za ten weksel na żądanie sumę ........... (puste pole), a na odwrocie podpisał się imieniem i nazwiskiem i napisał PORĘCZAM.
@brednyk: żabka, przynajmniej aktualnie, ocenia Twój majątek i w zależności od tego, jak jesteś w ich ocenie ryzykowny (kasiasty + kumaty, czyli potencjalnie kasiasty i nie popłyniesz) i ustala zabezpieczenia. Dają Ci około 100-150 tyś towaru na sklep - mniej więcej do tej wartości oczekują zabezpieczenia. Jeżeli masz taką kasę i zapłacisz im bez terminu, albo zrobisz rachunek blokady, albo wystawisz im gwarancję płatności - weksel może być niepotrzebny. Jeżeli nie