Wpis z mikrobloga

#it #siecikomputerowe #automatyka

Mirki, jak się nauczyć sieci komputerowych na potrzeby automatyki? Mam już trochę doświadczenia jako automatyk (także w programowaniu sterowników), ale nie jestem w stanie jakoś naturalnie ogarnąć sieci komputerowych, czego wymaga ode mnie obecna robota - wsparcie techniczne urządzeń mających oprogramowanie routera na pokładzie z dwoma portami Eth.

Nie chodzi o jakieś rozbudowane sieci, tylko umiejętność intuicyjnego zaprogramowania funkcji typu te dwa porty jako switch, przekierowanie portów z jednego do drugiego, rozdzielenie ich albo zmostkowanie.

Niby teoretycznie już wiem co to jest adresacja IP albo klient i serwer DHCP, ale jak mam w praktyce coś zrobić to zawsze nie mogę się połączyć ( ͡° ʖ̯ ͡°) Dzisiaj ustawiłem jeden port w tym urządzeniu z adresem IP 10.0.0.44 i jako serwer DHCP, port w moim lapku jako klienta DHCP i co - widzę w "ipconfig" że został mi nadany adres 192.168.24.34 czy coś podobnego i się nie mogę połączyć z webserwerem ( ͡° ʖ̯ ͡°) I nawet nie wiem od czego zacząć szukanie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Jak Wy się uczyliście takich rzeczy? Macie jakieś fajne tutoriale do tego? Nie mówię o definicjach bram domyślnych, bo teorię teoretycznie już znam ()
  • 10
@Wegrzynski: Przede wszystkim podziel sobie wszystko na warstwy. Warstwa fizyczna (czyli kabel, wtyczka itp.). I warstwa logiczna (czyli przesyłane dane, protokoły, jak działają).
Są różne warstwy takiej warstwy logicznej jeszcze. Np. TCP/IP które jest transporterem dla np. HTTP (czyli przesyłania stron www).
DHCP to usługa rozdawania adresów IP. Więc działa tak, jak ją skonfigurowałeś po prostu. To że np. ustawisz statyczny adres IP dla karty sieciowej, to nie oznacza, że ona
Dzisiaj ustawiłem jeden port w tym urządzeniu z adresem IP 10.0.0.44 i jako serwer DHCP, port w moim lapku jako klienta DHCP i co - widzę w "ipconfig" że został mi nadany adres 192.168.24.34 czy coś podobnego i się nie mogę połączyć z webserwerem ( ͡° ʖ̯ ͡°) I nawet nie wiem od czego zacząć szukanie ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@crazy_wolf: sprawdź czy
To że np. ustawisz statyczny adres IP dla karty sieciowej, to nie oznacza, że ona nie będzie rozdawała za pomocą DHCP adresów z zupełnie innych zakresów.


@crazy_wolf: Nie...? A od czego to zależy? Nie widzę nigdzie opcji zaznaczenia, z jakiej puli ma rozdawać adresy :( Myślałem że rozdaje zgodnie ze swoim adresem i maską podsieci.
A od czego to zależy?


@Wegrzynski: zależy od tego jakie poole adresowe ustawiłeś. Możesz mieć serwer DHCP np. gdzieś w DC który ma adres 10.0.0.25 a rozdaje adresy dla biur w innych krajach z adresacją: 192.168. 172.16. itp.
Jak Wy się uczyliście takich rzeczy? Macie jakieś fajne tutoriale do tego? Nie mówię o definicjach bram domyślnych, bo teorię teoretycznie już znam ()


@Wegrzynski: W sensie piszesz że teorie znasz, a w komentarzach pytasz dlaczego serwer dhcp nie rozdaje takiego zakresu adresów jaki ma przypisany do portu xd więc albo się przeceniasz albo po prostu tego jednego szczegółu nie wiedziałeś :P
Osobiście uczyłem się z CCNA
Nie...? A od czego to zależy? Nie widzę nigdzie opcji zaznaczenia, z jakiej puli ma rozdawać adresy :( Myślałem że rozdaje zgodnie ze swoim adresem i maską podsieci.


@Wegrzynski: To zależy od konfiguracji usługi DHCP. DHCP to po prostu usługa. Tak jak www, ftp, czy tam imap. Jest serwer dhcp i klient dhcp. Klient rozgłasza zapytanie po sieci lokalnej - "hej, potrzbuje adresu ip elo!!!" a serwer (router nie musi być
@miesnakrowa: @d1sconn3cted: @crazy_wolf: Dzięki za podpowiedzi, właśnie potrzebowałem podpowiedzi jakiegoś kursu.

W sensie piszesz że teorie znasz, a w komentarzach pytasz dlaczego serwer dhcp nie rozdaje takiego zakresu adresów jaki ma przypisany do portu xd więc albo się przeceniasz albo po prostu tego jednego szczegółu nie wiedziałeś :P


@d1sconn3cted: Pisałem wyraźnie, że teorie znam - a chyba wiesz jaka jest różnica pomiędzy teorią a praktyką ( ͡°