Wpis z mikrobloga

@jerekp: Ten mem to bardzo duże spłycenie tematu.

Proces bogacenia się i upadku państw jest bardzo złożony i wpływ na to ma wiele czynników takich jak dostęp do złóż naturalnych, położenie geograficzne, występowanie katastrof naturalnych czy czynniki historyczne takie jak wojny, konflikty zbrojne czy kolonializm.

Ustrój polityczny też ma duży wpływ na bogacenie się społeczeństwa ale bycie kapitalistycznym krajem samo w sobie nie oznacza że społeczeństwo będzie bogate. W historii
  • Odpowiedz
@Herubin: Chodzi mi po prostu o to, że statystyka jest myląca. Zakładamy z natury, że brak ubóstwa to konkretny poziom życia, a to niekoniecznie musi być prawdą. Nie zrozum mnie źle - cieszę się, że coraz więcej ludzi nie musi martwić się o podstawowe potrzeby, ale sam obrazek walczy z chochołem, bo ani nie widzę szczególnie dużo osób zrzucających cała winę na kapitalizm ani obrazek nie przedstawia rozwiązania problemu.
  • Odpowiedz
@mastergame1311: Nie walczy z Chochołem. W badaniach opinii publicznej regularnie ludzie wskazują, że ubóstwo na świecie rośnie. Jednocześnie zachodnia lewica (nasza ma właściwie temat gdzieś) powtarza właśnie bzdury o szkodliwości handlu i inwestycji zagranicznych mówiąc o "wyzysku" i "neokolonializmie" nie widząc, ze właśnie dzięki nim bieda jest drastycznie ograniczana na świecie.
  • Odpowiedz
@Herubin: To, że jakiś chiński pracownik zarabia kilka dolarów więcej nie zmienia szczególnie jego sytuacji, szczególnie kiedy wzrastają też koszta jego życia. Rozwijająca się gospodarka nie oznacza zaniku wyzysku niestety. I nie, nie jest to wina kapitalizmu per se, czynników jest przecież w cholerę. A co do zachodniej lewicy - nie uznawałbym jej za szczególnie dobry autorytet. Właściwie, to zachodnie cokolwiek jest ideologicznie szambem.
  • Odpowiedz
Hasło to zostało wsparte przez białych suprematystów

jeżeli masz na swoim awatarze plakat rozwieszany przez neonazistów i przez KKK - jesteś rasistą i wspierasz przekaz rasistów


@Gaku745: Rozumiem, że podążając tą logiką każdy kto powtarza hasło Black Lives Matter jest marksistą i wspiera przekaz marksistów? Myślę że wiele osób poczuło by się bardzo niekomfortowo słysząc to od ciebie.

Osobiście nie jestem fanem prowokacyjnych haseł, ale udawanie że każdy kto
  • Odpowiedz
@jerekp: To jest wbrew pozorom poważny problem bo ludzie w badaniach stwierdzają że bieda na świecie stale rośnie. Tworzą potem swój światopogląd na podstawie kłamstw.


@Herubin: Wszystkiemu winne są wojny. Gdyby ludzie przeznaczali hajs, który zazwyczaj ładują w czołgi, w służbę zdrowia i edukację, to rozwiązanoby wszystkie problemy świata.

  • Odpowiedz
@Gaku745:

@defkor: A mnie nie obchodzi co masz do powiedzenia, bo jesteś dla mnie zero, nikim.

A co do tego:

jesli jestes rasista to wszedzie widzisz rasistow - proste.

It's okay to be white (IOTBW) to hasło oparte na kampanii plakatowej zorganizowanej na forum dyskusyjnym 4chan / pol / w 2017 roku. Hasło to zostało wsparte przez białych suprematystów,
  • Odpowiedz
@kaspil: Symbole i słowa zmieniają swoje znaczenie, kiedyś swastyka to też był po prostu symbol szczęścia. Allahu Ackbar znaczy tylko "bóg jest wielki,", ale jeśli jest używane w kontekście terrorystycznym, to staje się terrorystycznym hasłem. Po prostu. Wszystko zależy oczywiście od kontekstu w jakim je używasz.
  • Odpowiedz
@Gaku745: dlaczego tego samego kryterium nie stosuje się do hasła "its ok to be white"? Btw opis z wikipedii jest zły, byłam w wątku na 4chanie gdzie powstało i miało za zadanie wywolać dysonans poznawczy u białych ludzi którym media miały mówić że jest zle, chociaż jego treści nie można zaprzeczyć. Autor szukał hasła oczywistego, bez treści i za wzór stawiał "Black lives matter" oraz "Love is love". Nie możesz
  • Odpowiedz
@kaspil: akcja plakatowania w Halloween miała z kolei być odtrutką na ciągłą krytykę białych jako całości w amerykańskich mediach i poprawić im humor w czasie święta.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kaspil: ja nie napisałem, że są krajami socjalistycznymi, wdrożyli kilka pomysłów, które można skategoryzować jako socjalistyczne, wysokie podatki podnoszą jakość życia ogółu, a raczej o podatków w Norwegii nie można nazwać niskimi
  • Odpowiedz
zgadzam się, dlatego imo wyjście z biedy nie powinno być zawdzięczane kapitalizmowi, bo tak jak napisałem wcześniej, komunistyczne Chiny też pomagają krajom w progresie chociażby budową fabryk


@no360scope: Chiny są komunistyczne tylko z ornamentyki. W rzeczywistości panuje tam kapitalizm państwowy, czyli oparcie na prywatnych środkach produkcji pod silną kontrolą państwa. Kiedy tam panował komunizm, gospodarka nakazowo-rozdzielcza, to ludzie umierali z głodu.
  • Odpowiedz