Wpis z mikrobloga

Przekonałeś mnie, masz rację. Wyjście z biedy to zasługa kapitalizmu, a problemy takie jak wspieranie wojen domowych przez prywatne firmy, zatruwanie wody wymyślili lewacy.


@Croises: Przestępstwa są domeną kapitalizmu. To wina kapitalistów że państwa Afryki mają problem ze stworzeniem państw prawa. Warlordzi to też kapitaliści.

Africa has the largest number of child labourers; 72.1 million African children are estimated to be in child labour and 31.5 million in hazardous work.
  • Odpowiedz
Tak, przyszedł pan kapitalis i wyciągnął do nich rękę. Przecież brak dostępu do czystej wody to nie jest wina kapitalisu, tworzenie warunków które uniemożliwiają uzyskanie dobrej edukacji, kreowanie nierówności to też nie jego guilty pleasure.


@Croises: tak, bo przed XIX wiekiem ludzie mieli dostęp do bieżącej wody w każdej wiosce, edukację pobierali regularnie, w połowie lutego, gdy nie było w czym pomagać ojcu na polu, a nierówności nie było, bo
  • Odpowiedz
Ja nie krytykuje kapitalizmu per se, tylko zwracam uwagę na jego wady i idiotyczność próby sugerowania w memie, że wyjście z biedy zawdzięczamy kapitalizmowi.


@Croises: nie, to wcale nie było tak, że z pułapki maltuzjańskiej, czyli właśnie powszechnej skrajnej biedy, wydostawały się po kolei te państwa, które dokonywały przemian kapitalistycznych, poczynając od zachodniej Europy. To tylko przypadek, że wyjście z tej pułapki to właśnie wczesny wiek XIX, a rozpoczęcie przemian
  • Odpowiedz
@Ssssssssindriiiiiiiiiiiiiii: zgadzam się, dlatego imo wyjście z biedy nie powinno być zawdzięczane kapitalizmowi, bo tak jak napisałem wcześniej, komunistyczne Chiny też pomagają krajom w progresie chociażby budową fabryk (wiadomo, jak traktowani są pracownicy to druga sprawa), ale jednak gloryfikacja kapitalizmu to też nie jest według mnie poprawne
  • Odpowiedz
@defkor: Zwiększenie średniej globalnej temperatury o 6 stopni celsjusza sprawi że praktycznie nic nie będzie mogło żyć na ziemi, więc nie jest to tak mało jak Ci się wydaje. Może nie sprawi to, że ludzie wyginą, ale zamiast utrzymywać kilka milardów ludzi na ziemi, planeta da rade utrzymać maks milion, bo nie będzie więcej jedzenia.

A i możliwe że to już nieuniknione. Rozpoczęły się procesy, które do tych 6 stopni
  • Odpowiedz