Wpis z mikrobloga

Drogie Mirki i Mirabelski,
W ubiegły weekend na mirko @Uri_ pochwalił się swoim "pozwoleniem radiowych" (https://www.wykop.pl/wpis/53397847/witam-kolegow-krotkofalarzy-krotkofalarstwo-baofen/). Doprowadziło to do dosyć ciekawej dyskusji na temat takich praktych ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ponieważ nigdy wcześniej nie słyszałem o czymś takich, a @Uri_ nie dawał za wygraną, postanowiłem skontaktować się bezpośrednio z UKE. Korzystając z formularza kontaktowego na ich stronie, wysłałem im wiadomość.
Dzisiaj dostałem oficjalną (z orzełkiem) odpowiedź. Całość zamieszczę w komentarzach, ale najciekawszy fragment wklejam poniżej
"W tym miejscu zauważyć również należy, iż do pozwoleń radiowych nie stosuje się odpowiednio art. 1221 ust. 1 Pt, zgodnie z którym podmiot dysponujący rezerwacją częstotliwości może częstotliwości rezerwacją wydzierżawić lub przekazać do użytkowania na podstawie innego tytułu prawnego na rzecz innego podmiotu. Tym samym podkreślić należy, iż czynność cywilnoprawna, jaką jest zawarcie umowy, której przedmiotem jest sprzedaż „pozwolenia radiowego”, nie uprawnia kupującego do używania urządzenia radiowego w rozumieniu przepisów Pt (w przedmiotowej sytuacji nie dojdzie do przeniesienia uprawnień, o którym mowa w art. 122 ust. 1 w zw. z art. 147 ust. 1 Pt), a oferowany przedmiot (np. „pozwolenie w kształcie karty kredytowej”) nie stanowi aktu administracyjnego (pozwolenia radiowego) uprawniającego do używania urządzenia radiowego, o którym mowa w art. 143 ust. 1 Pt. Wskazać w tym miejscu należy, iż zgodnie z art. 208 ust. 1 Pt kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, podlega karze grzywny w wysokości do 1000 złotych. Zgodnie natomiast z ust. 2 tego przepisu, jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa w sposób uporczywy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto Prezes UKE – stosownie do art. 209 ust. 1 pkt 9 Pt – nakłada karę pieniężną na podmioty wykorzystujące częstotliwości, nie posiadające do tego uprawnień lub niezgodnie z tymi uprawnieniami."
TL;DR
Nie można sprzedawać takich pozwoleń. Dodatkowo, korzystając z takiego "pozwolenia", ponieważ zostało wydane nielegalnie, możesz zostać ukarany karą grzywny, a w niektórych przypadach nawet karą więzienia ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
Wołam wszystkich, którzy brali aktywny udział w dyskusji
@Uri_, @Briarevs, @aso8224, @Matiis, @tomczyk, @deptacz_gnoju, @FrancescoKemp, @Vel_Makarena, @Atreyu, @wyk00p, @ZaQ_1, @astrodamus, @100kW, @hasiok
#krotkofalarstwo
groman43 - Drogie Mirki i Mirabelski,
W ubiegły weekend na mirko @Uri pochwalił się ...

źródło: comment_1605193947jb2aC6EOypU7tI5z6yXLtS.jpg

Pobierz
  • 60
@groman43: dobra robota, chociaż nie kumam dlaczego mając wykupioną częstotliwość nie można dysponować nią wedle uznania tj. zezwalać wybranym osobom na nadawanie, ale to już pewnie musiałbym zanurkować w przepisy.

czy potrzebuję pozwolenia radiowego na korzystanie z telefonu komórkowego?


@Uri_: jest trochę grup wyłączonych z pozwoleń, są to m.in. telefony komórkowe, urządzenia niskiej mocy w określonym paśmie (i tu całe grono pilotów do bram, do aut itp.) czy PMRki.
Należy też przypomnieć, że przyklejenie anteny kropelką nie zmienia baofenga uv5r w pmr bez pozwoleń.
Egzamin UKE nie jest jakiś arcytrudny. Nie mam pojęcia o radiotechnice a za pierwszym razem zaliczyłem wszystkie moduły oprócz tego slangiem radiowców.
Testy i pytania są w necie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Feeder: z tego co wiem to uzyskanie pozwolenia amatorskiego nie zmienia nic w kwestii nasłuchu przy użyciu TRX pasm innych niż amatorskie, ale krotkofalarzy sobie wymyślili że tylko oni mogą kupować baofengi xD
@Uri_: O jakim pozwoleniu radiowym mówisz? Czy ty wiesz jak dzielą się pasma ? Jako zwykły obywatel nie masz prawa używać radia - poza wyjątkami, a z pozwoleniem tylko na pasmach amatorskich, chyba ze pracodawca wyposaży Cie i przeszkoli z użytkowania radia w ramach twoich obowiązków służbowych.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Feeder: a obecność trolli na pasmach niedostępnych z urządzeń za 130 zł pokazuje że pozwolenie to żadne rozwiązanie problemu
@Uri_: Ja mówię o pasmach 2m/70cm czyli tam gdzie działa BAO, Nie krótkofalowcy sobie to wymyślili tylko UKE, a raczej UE w ramach dyrektywy. To Chińczycy maja gdzieś prawodawstwo europejskie i robią baobrzedki po 5/8/10 w z wymiennymi antenami.
@Uri_ idź na komendę z radiotelefonem i tym pozwoleniem i jak trafisz na nadgorliwego policjanta, to pokaże Ci ile jest warte to pozwolenie jak skończysz z zarekwirowanym sprzętem i grzywną bądź pracami społecznymi :D