Wpis z mikrobloga

Drogie Mirki i Mirabelski,
W ubiegły weekend na mirko @Uri_ pochwalił się swoim "pozwoleniem radiowych" (https://www.wykop.pl/wpis/53397847/witam-kolegow-krotkofalarzy-krotkofalarstwo-baofen/). Doprowadziło to do dosyć ciekawej dyskusji na temat takich praktych ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ponieważ nigdy wcześniej nie słyszałem o czymś takich, a @Uri_ nie dawał za wygraną, postanowiłem skontaktować się bezpośrednio z UKE. Korzystając z formularza kontaktowego na ich stronie, wysłałem im wiadomość.
Dzisiaj dostałem oficjalną (z orzełkiem) odpowiedź. Całość zamieszczę w komentarzach, ale najciekawszy fragment wklejam poniżej
"W tym miejscu zauważyć również należy, iż do pozwoleń radiowych nie stosuje się odpowiednio art. 1221 ust. 1 Pt, zgodnie z którym podmiot dysponujący rezerwacją częstotliwości może częstotliwości rezerwacją wydzierżawić lub przekazać do użytkowania na podstawie innego tytułu prawnego na rzecz innego podmiotu. Tym samym podkreślić należy, iż czynność cywilnoprawna, jaką jest zawarcie umowy, której przedmiotem jest sprzedaż „pozwolenia radiowego”, nie uprawnia kupującego do używania urządzenia radiowego w rozumieniu przepisów Pt (w przedmiotowej sytuacji nie dojdzie do przeniesienia uprawnień, o którym mowa w art. 122 ust. 1 w zw. z art. 147 ust. 1 Pt), a oferowany przedmiot (np. „pozwolenie w kształcie karty kredytowej”) nie stanowi aktu administracyjnego (pozwolenia radiowego) uprawniającego do używania urządzenia radiowego, o którym mowa w art. 143 ust. 1 Pt. Wskazać w tym miejscu należy, iż zgodnie z art. 208 ust. 1 Pt kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, podlega karze grzywny w wysokości do 1000 złotych. Zgodnie natomiast z ust. 2 tego przepisu, jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa w sposób uporczywy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto Prezes UKE – stosownie do art. 209 ust. 1 pkt 9 Pt – nakłada karę pieniężną na podmioty wykorzystujące częstotliwości, nie posiadające do tego uprawnień lub niezgodnie z tymi uprawnieniami."
TL;DR
Nie można sprzedawać takich pozwoleń. Dodatkowo, korzystając z takiego "pozwolenia", ponieważ zostało wydane nielegalnie, możesz zostać ukarany karą grzywny, a w niektórych przypadach nawet karą więzienia ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
Wołam wszystkich, którzy brali aktywny udział w dyskusji
@Uri_, @Briarevs, @aso8224, @Matiis, @tomczyk, @deptacz_gnoju, @FrancescoKemp, @Vel_Makarena, @Atreyu, @wyk00p, @ZaQ_1, @astrodamus, @100kW, @hasiok
#krotkofalarstwo
groman43 - Drogie Mirki i Mirabelski,
W ubiegły weekend na mirko @Uri pochwalił się ...

źródło: comment_1605193947jb2aC6EOypU7tI5z6yXLtS.jpg

Pobierz
  • 60
@groman43: wg mnie źle zadałeś pytanie i źle odpowiedzieli, bo pozwolenie jest na pracę w ich sieci radiowej a nie pozwolenie radiowe czy pozwolenie na używanie pasma, oni pozwalają pracować w swojej sieci radiowej a wg. to coś zupełnie innego.

Wydaje mi się ze to pozwolenie na korzystanie z ich sieci jest na zasadzie dostępu do np. usługi telekomunikacyjnej, tzn. oni dają infrastrukturę i pozwalają ci z niej korzystać swoim sprzętem,
Wydaje mi się ze to pozwolenie na korzystanie z ich sieci jest na zasadzie dostępu do np. usługi telekomunikacyjnej, tzn. oni dają infrastrukturę i pozwalają ci z niej korzystać swoim sprzętem, tak jakbyś od dostawcy internetu dostał pozwolenie na używanie nadajnika ale za pomocą swojego punktu dostępowego.


@dildo-vaggins: tez to tak odbieralem od poczatku ¯\_(ツ)_/¯
Nie dorabiajcie sobie ideologii do pytania OPa jak polonista do wierszy napisanych po pijaku

@medevacs jestem po prostu prawnikiem i zgodnie ze sztuką analizuje treść pytania, to nie jest dorabianie sobie ideologii bo w prawie zwykły przecinek może zmienić sens przepisu. Czym innym jest pozwolenie pozwolenie radiowe a pozwolenie na pracę w sieci radiowej (co mają opisane na tym dokumencie). Jak dla mnie to nadal źle sformułowane pytanie i ja zadam do
@dildo-vaggins @Uri_: Powoli, spokojnie. w odpowiedzi, którą dostałem, jest napisane wprost - "W tym miejscu zauważyć również należy, iż do pozwoleń radiowych nie stosuje się odpowiednio art. 1221 ust. 1 Pt, zgodnie z którym podmiot dysponujący rezerwacją częstotliwości może częstotliwości rezerwacją wydzierżawić lub przekazać do użytkowania na podstawie innego tytułu prawnego na rzecz innego podmiotu." Operator sieci nie może "zbyć" swojego pozwolania. A to, co właśnie antyradia oferują, to "pozwolenia radiowe".
@groman43: jest napisane "pozwolenie radiowe na pracę w sieci" a to nie jest dzierżawa pasma, tak jak wcześniej pisałem, według mnie jest to pozwolenie na korzystanie z infrastruktury w ich sieci na ich paśmie za pomocą swojego sprzętu.

Tak czy inaczej opinia UKE nie stanowi prawa i dopóki sąd nie wyda wyroku nie będziemy mieli pewności jak jest z legalnością tego typu działań oraz interpretacją samego określenia "pozwolenie radiowe na pracę
@groman43: Tak jak pisałem wyżej, na takiej zasadzie jak np. dostawca Internetu, korzystam z pasma np. WiMAX na używanie którego pozwolenie ma sam dostawca, czy mając u siebie zamontowane urządzenie korzystające z tego pasma łamie prawo? No nie, bo korzystam z sieci dostawcy który na to pasmo ma pozwolenie.

Tak czy inaczej opinia będzie ważna do 21 grudnia gdyż po tym terminie w życie powinien wyjsć nowy kodeks zgodny z rozporządzeniem
@dildo-vaggins: Korzystając z pasma np. WiMAX nie korzystasz z tego samego pozwolenia, które ma dostawca. Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji definiuje na jakich pasmach i z jaką mocą możesz operować bez pozwolenia i właśnie na tej podstawie masz Internet.
@dildo-vaggins: Sprawdziłem na stronie i nie znalazłem żadnego pozwolenia na WiMAX w paśmie 3GHz. Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji w załączniku 11a mówi coś o tym paśmie, ale dozwolone moce są zbyt małe moim zdaniem, żeby przesłać coś sensownego.