Wpis z mikrobloga

@suqmadiq2ama: @Hereticsheresy: @Mr_Hand_of_Fate: przecież to szatan dał pełnię świadomości ludziom, to szatan jest sprawiedliwy i nie szuka chwały. Szatana można interpretować na wiele sposobów ale ja go widzę jako obserwatora. Nie kusi nikogo, nie manipuluje, człowiek ma wolna wolę więc sam za siebie przecież decyduje.

Te przemyslenia to pod kątem "filozoficznym", jestem ateistą ale religie są ciekawe dla mnie.
@zmasowanyatak: Nawet w judaizmie i u zarania chrześcijaństwa Szatan nie był nigdy utożsamiany ze złem, przecież on robił zawsze dokładnie to, czego wymagał od niego Jahwe. Wydaje się, że koncepcja "diabłów" pochodzi stąd, że musiano jakoś wytłumaczyć kulty takich postaci, jak Zeus, Junona, Nergal, Marduk itd. itp. Twierdzenie, że Kanaanici wyznawali wiarę monoteistyczną, jest nieporozumieniem - to była monolatria, czyli wiara w istnienie wielu bóstw, z których cześć oddaje się tylko
@suqmadiq2ama: był największy ze wszystkich aniołów, ale uniósł się pychą i nie oddał czci stwórcy co spowodowało, że upadł. Nienawidzi ludzi bo są stworzeniem Boga i choć słabym stworzeniem to wyżej stawianym niż anioły. Tego znieść nie może i robi wszystko by zgubić człowieka i przyciągnąć do siebie. Nie będzie się kolegował z człowiekiem tylko pastwił się nad jego duszą by paść swoją pychę.
@zmasowanyatak: W apokryfach nie opisywano buntu Lucyfera, bo Lucyfer w świadomości chrześcijańskiej nie istniał przynajmniej do V w. n.e. Jeśli pojawiały się wzmianki o postaci buntowniczej i upadłych aniołach, to raczej nadawano im imiona pochodzące wprost z tradycji judaistycznej, np. Mastema, Samael itd.
Nie wiadomo dokładnie, kiedy imię Lucyfer zaczęło być kojarzone z jakimś upadłym aniołem, ale raczej mówimy tu o późnym średniowieczu, bo po tym okresie pojawia się on również
@Combini: Zależy jeszcze, jaki Szatan. Szatan jako personifikacja zła - jak najbardziej jest koncepcją świeżą, ale przecież ten Szatan, który zakładał się z Jahwe o wiarę Hioba czy ten, który na jego polecenie wymordował wszystkich pierworodnych w Egipcie, był obecny w chrześcijaństwie od samego początku. Trzeba sobie też przecież wyjaśnić, że pierwsi chrześcijanie wcale nie uważali, że ich religia jest czymś odrębnym od judaizmu.