Wpis z mikrobloga

  • 175
Stoicyzm na dziś - 30 października - Nadzieja i lęk są tym samym

„Hekaton mówi: »Porzuć nadzieję, a zniknie i lęk« […] Głównym powodem obu tych utrapień jest to, że zamiast przystosować się do aktualnych okoliczności, wybiegamy myślą zanadto do przodu”. Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 5.7b – 8

Nadzieja jest zwykle uważana za coś dobrego, a lęk za coś złego. Dla stoików takich jak Hekaton (nazywany Hekatonem z Rodos) obie te rzeczy są tym samym obie są wybiegającym w przyszłość przewidywaniem rzeczy, nad którymi nie mamy kontroli. Obie są wrogiem chwili obecnej, w której się znajdujemy. Obie oznaczają, że żyjemy niezgodnie z amor fati . Nie chodzi tu o przezwyciężanie obaw, ale o zrozumienie, że zarówno nadzieja, jak i lęk niosą ze sobą niebezpieczną ilość pragnień

#dailystoic - tag do obserwowania/czarnolistowania

#filozofia #stoicyzm
#motywacja #rozwojosobisty
Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  • 78
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@dac_oficjal jeżeli ktoś jest poważnie chory, dajmy na to ma raka, przyjdzie mu zostawić rodzinę, dzieci, bliskich i całe doczesne życie - wtedy też ma porzucić nadzieję na wyzdrowienie? Wtedy zniknie lęk, owszem, ale zniknie nadzieja powodowana miłością do bliskich i do ziemskich uciech. Czy stoicyzm mówi zatem, by ostatecznie zostać pustelnikiem, odrzucić wszystko i wszystkich?
  • Odpowiedz
@Majku_: W żadnym wypadku! Za stoicyzmem idzie działanie tylko, że w parze ze świadomością swoich nie wielkich możliwości wpływu na rzeczywistość w której jest wiele zależnych. Pogodzenie się z losem nie równa się stracie nadziei. Jednak jeśli poddasz się tylko emocjom związanymi ze swoją rychłą śmiercią to nie pomożesz ni sobie, ni rodzinie. Spokój wewnętrzny daje Ci możliwość działania.
  • Odpowiedz
  • 0
@Grubas być może nie do końca prawidłowo pojmuję stoicyzm, jednak bardzo mnie interesuje i staram się inspirować tę filozofią.
Mówisz o nadziei i jej utracie - czy nie o tym jest ten wpis? By pokonać strach, trzeba porzucić nadzieję.
Załóżmy że jest taki przypadek - walczyć z chorobą? Jeśli walczyć, to mieć nadzieję na wygraną. Czyli pojawia się lęk, że ta walka się nie uda.
  • Odpowiedz