Wpis z mikrobloga

Tyle się mówi o "mordowaniu dzieci" więc parę faktów medycznych:

Medycyna nie zna dokładnej granicy, kiedy płód zaczyna odczuwać, wiadomo jednak, że to czucia czegokolwiek, potrzebne są odpowiednie struktury, czyli:

- receptory, które pozwalają odbierać bodźce - te zaczynają powstawać między 8 a 15 tygodniem, życia;
- komórki nerwowe rdzenia kręgowego, które ten sygnał przewodzą, powstają ok. 19 tygodnia życia;
- wspomniane komórki rdzenia muszą połączyć się z obszarem mózgu, który odpowiada za odczuwanie bólu, to pojawia się ok. 23-24 tygodnia.

Co więcej, aby odczuwać ból, potrzebne są nie tylko struktury, ale przede wszystkim aktywność mózgu. Według aktualnych badań ta pojawia się ok. 30 tygodnia.

Trzeba zaznaczyć, że w rzeczywistości płody rozwijają się w różnym tempie i teoretycznie możliwe jest np. połączenie mózgu i rdzenia np. w 22 tygodniu, jednak te wahania są raczej niewielkie.

Podsumowując, z ogromną dozą prawdopodbieństwa, płód nie odczuwa NIC przed 30. tygodniem życia (7-8 miesiąc), a już z całą pewnością nie przed 20 tygodniem (5-6 miesiąc). Propozycja np. aborcji do 12 tygodnia jest bardzo zachowawcza, wynika bardziej z faktu, że płód zaczyna fizycznie przypominać dziecko i zostawia ogromny margines pewności, że płód nie odczuwa absolutnie nic.

Mówienie w takiej sytuacji o zabiciu człowieka nie ma absolutnie żadnych podstaw medycznych, jedynie religijne.

Źródło: https://www.livescience.com/54774-fetal-pain-anesthesia.html

#neuropa #gruparatowaniapoziomu #aborcja #nauka
NapalInTheMorning - Tyle się mówi o "mordowaniu dzieci" więc parę faktów medycznych:
...

źródło: comment_1603522952oNnhM1fcYmB0AK2bBpw5v9.jpg

Pobierz
  • 331
  • Odpowiedz
Głównie dlatego, że ich zdaniem życie się zaczyna (z jakiegoś arbitralnego powodu) w momencie zapłodnienia, kiedy plemnik wpada do komórki jajowej).


@Gaku745: arbitralnego? Z biologicznego punktu widzenia początek życia to właśnie nastanie fazy embrionalnej:

Zarodek lub z greckiego embrion– osobnik roślinny lub zwierzęcy (także ludzki) we wczesnym etapie rozwoju zwanym okresem zarodkowym.

Zarodek lub z greckiego embrion– osobnik roślinny lub zwierzęcy (także ludzki) we wczesnym etapie rozwoju zwanym okresem zarodkowym.


To
  • Odpowiedz
@bh933901: No ale plemnik i komórka jajowa to też są organizmy żywe. One były żywe zanim się połączyły. Bo przecież nie były martwymi fragmentami ciałą, jak naskórek. Ten początek "życia" jest arbitralny.
  • Odpowiedz
@bh933901: Debilu, podczas narkozy Twój mózg także pracuje XDD

Jakby nie pracował to byś umarł XD

Gdy mózg nie pracuje wszystkie organy zaczynają obumierać.

Mózg spełnia wiele funkcji, nie tylko odczuwanie boćców bólowych.

Jak Cię znieczuli podczas kanałowego to też nie czujesz bólu xd
  • Odpowiedz
żeby pokazać że nie masz pojęcia o temacie — Thomson jest autorką najważniejszej i najszerzej dyskutowanej wersji argumentu z dobrego samarytanina.


@Croce: przecież nigdzie nie napisałem, że nie jest. Chodzi mi o twoją formę, bo próbujesz wysyłać komunikat "Myśliciele są zgodni co do tego, kiedy zaczyna się życie i podają szereg rzeczowych argumentów jak np. future-like-ours argument Dona Marquisa, co jest oczywiście wierchołkiem góry lodowej, a mordercy dzieci coś tam jęczą
  • Odpowiedz
  • 8
@Ordo_Publius Ja mam to zrozumieć? xD To ty tutaj uparcie próbujesz nadużywać jednej, bardzo wąskiej i praktycznie nieużywalnej definicji świadomości do swoich potrzeb.

Ilu neuronów potrzeba do pracy mózgu? Powodzenia przy jakiejkolwiek próbie odpowiedzi na to pytanie xD. Ale w takie pytania się zapędza, jeśli szafuje się definicjami pojęć, o których nie ma się pojęcia.

I na końcu świadomość jest definiowane jako "istnienie" xD. Jest coraz lepiej. Ty serio nie rozumiesz, że
  • Odpowiedz
Debilu, podczas narkozy Twój mózg także pracuje XDD


@Ordo_Publius: fajnie, ale nie o to pytałem. Zapytałem, czy według ciebie podczas narkozy odczuwasz ból. Potrafisz mi na to pytanie odpowiedzieć?
  • Odpowiedz
Chodzi mi o twoją formę, bo próbujesz wysyłać komunikat "Myśliciele są zgodni co do tego, kiedy zaczyna się życie i podają szereg rzeczowych argumentów jak np. future-like-ours argument Dona Marquisa, co jest oczywiście wierchołkiem góry lodowej, a mordercy dzieci coś tam jęczą o samarytanach"


@NapalInTheMorning: Nie wkopuj się dalej — argument Thomson i ogólnie argumenty z dobrego samarytanina zakładają nie tylko, że płód jest człowiekiem, ale nawet że ma prawo do
  • Odpowiedz
No ale plemnik i komórka jajowa to też są organizmy żywe. One były żywe zanim się połączyły. Bo przecież nie były martwymi fragmentami ciałą, jak naskórek. Ten początek "życia" jest arbitralny.


@Gaku745: ale pytanie nie polega na tym, czy coś jest żywe, tylko czy coś jest człowiekiem. Zarodek jest człowiekiem, we wczesnym etapie rozwoju, bo jego funkcje życiowe prowadzą do rozwinięcia się w dorosłego osobnika. Plemnik czy komórka jajowa takiej zdolności
  • Odpowiedz
@Ordo_Publius: Wszystkie twoje tezy są względne i w istocie są wyborem moralnym. Medycyna nie definiuje człowieka od momentu uruchomienia mózgu. To ty twierdzisz ze człowiek sie od tego momentu „zaczyna” i jest to wybór całkowicie arbitralny ale oczywiście praktyczny z wielu przyczyn. Natomiast problem jest taki czy jeśli wiemy ze dana istota np za tydzień, dwa będzie całkowicie świadoma i stanie sie człowiekiem to możemy ja usunąć? I to jest problem
  • Odpowiedz
@Gaku745: To z plemnikiem to taka ironiczna uszczypliwość ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tak poważnie, to nie wiem jaki był sens rozwalania kompromisu, który był sam w sobie dobry.
  • Odpowiedz
Narkoza to kontrolowane znieczulenie!


@Ordo_Publius: w czasie którego nie odczuwasz bólu. Więc w jej czasie nie odczuwasz bólu, tak czy nie? Jeśli przyjmiemy logikę OP-a za prawdziwą, a przypominam, postawił on wyraźnie, na granicy fiksacji taką granicę:

Podsumowując, z ogromną dozą prawdopodbieństwa, płód nie odczuwa NIC przed 30. tygodniem życia (7-8 miesiąc), a już z całą pewnością nie przed 20 tygodniem (5-6 miesiąc). Propozycja np. aborcji do 12 tygodnia jest bardzo
  • Odpowiedz