Wpis z mikrobloga

A jakie to decyzje wpłynęły na to, że Polska była na zielono? Oprócz obniżenia składki rentowej ;)


@Pandamix: udało się np. zapobiec exodusowi kredytów z zagranicznych banków, które kredytowały polską gospodarkę. Np. Rostowski przekonuje, że prowadził w tej sprawie ostre dyskusje z austriackim ministerstwem finansów.

Obstawiam, że dziś - ze względu na zaufanie do polskiej praworządności - mogłoby być o taką solidarność dużo trudniej.
A jakie to decyzje wpłynęły na to, że Polska była na zielono? Oprócz obniżenia składki rentowej ;)


@Pandamix: przeta składkę rentową obniżyła zyta gilowska za czasów rządów kaczyńskiego w 2007. Pierwsza i ostatnia do tej pory liberalna minister finansów w konserwatywnym rządzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@NapalInTheMorning: A ja myślałem, że to przez grę Goldmana na osłabienie złotego, wskutek czego doszło do korzystnej wymiany walutowej i masowy eksport. Przecież samo finansowanie przez banki austriackie bezpośrednio nie wpłynęło na PKB (które nie uwzględnia w takim stopniu pośrednich produktów jak produktów w odbiorze końcowym) w takim stopniu, żeby doszło do hiperrecesji i braku rozwiniętego sektora bankowego. Poza tym Polska nie prowadziła QE na taką skalę jak za granicą, jedynie
Złożyło się na to wiele czynników i przypisywanie zasług czy win ówczesnemu rządowi trąci manipulacją


@Pandamix: nigdzie nie napisałem, że wyjście relatywnie sucho z kryzysu to głównie zasługa Tuska. Ale trzeba mu przyznać, że - zakresie możliwości - niczego nie spieprzył.

Tak samo w dzisiejszej sytuacji. Epidemia wirusa, też nie jest winą rządu, wiele czynników jest poza kontrolą. Jednak głupie i chaotyczne działania obliczone głównie pod publikę powodują, że konsekwencje będą
@NapalInTheMorning: Od 2015 darcie łachów z platformy to nasz sport narodowy, ale tylko zaznaczę, że właśnie w tym roku zaryzykowali poparciem najpierw starając się zamknąć nierentowne kopalnie - niestety z marnym skutkiem, a później podnosząc wiek emerytalny, który PiS zaraz po elekcji przywrócił. Nie wspomnę już o tym, że chcieli utrzymać pozycję w UE kompromisem w sprawie imigracji (przyjęcie 1000 osób) - rezultat był taki, że populiści przejęli narrację i wygrali