Wpis z mikrobloga

Różowe dlaczego nie oddajecie krwi?
Chodzę oddawać krew w Warszawie a jest was może 10%.
A kobiet w warszawie 55%.
Coś się nie zgadza. Przecież macie więcej empatii uwielbiacie pomagać, każdy protest i akcja o pomaganiu to jest was dużo. Dlaczego nie w centrach krwiodawstwa?

Dane mówią, że osoba, która najczęściej oddaje krew, to mężczyzna w wieku 25-44 lat. Dla porównania w tej samej kategorii wiekowej kobiety stanowią 13 proc.

https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-zdrowia/narodowe-centrum-krwi-regularnie-oddaje-krew-1-5-proc-spoleczenstwa,94570.html
#pytanie #krew #medycyna #logikarozowychpaskow
źródło: comment_1601405612gSDsIUqPjInEJKBJfq1hQD.jpg
  • 148
wiele kobiet z automatu odpada, na przykład przez antykoncepcje, coś gdzieś słyszałem że nie można oddawać krwi jak się bierze hormony


@Niebieski_mazak: Informacja nieprawdziwa. Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych nie dyskwalifikuje dawcy, podobnie jak np. witamin. Jednak żelazną zasadą jest informowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i suplemantach diety - on bowiem podejmuje decyzję o dopuszczeniu (bądź nie) do donacji
@masz_fajne_donice: Kobiety mają więcej powodów, dla których ich aktywność w oddawaniu krwi nie jest tak imponująca, jak w przypadku mężczyzn. Kobiety nie mogą oddawać krwi:
- w okresie miesiączki i przez 3 dni od jej zakończenia
- w okresie ciąży i karmienia piersią
- 6 miesięcy po porodzie lub poronieniu o ile zakończyła się laktacja i wystąpiła pierwsza miesiączka.
Ponadto nie można oddawać krwi ważąc poniżej 50 kg, ponieważ u osób
źródło: comment_1601407436sAnvvSSyzfpfzSYsWqLyUN.jpg
- w okresie miesiączki i przez 3 dni od jej zakończenia

@pani_doktor_od_arszeniku: Miesiączka nie trwa całego miesiąca. Pół miesiąca na oddanie. Gdybym ja szukał takich wymówek też nigdy bym nie oddał krwi.

- w okresie ciąży i karmienia piersią

- 6 miesięcy po porodzie lub poronieniu o ile zakończyła się laktacja i wystąpiła pierwsza miesiączka.

Znikomy procent czasu kobiet obecnie poniżej 44 roku życia kobiety mają średnio 1 dziecko a zaczynają
Waga >50 kg dyskwalifikuje dużo różowych


@starypijany123: Bardzo niewiele. Szukałem nie znalazłem. Znalazłem że na otyłość cierpi 20% a z pozostały 32% ma nadwagę. Zostaje 48% z czego więcej ma normalną wagę.

Dlaczego? Jest to pełnopłatny dzień wolny, szef nie może odmówić


@starypijany123: Na umowie o dzieło działalność i zlecenie nie ma wolnego a takich jest bardzo duża część u młodych ludzi.
nadcisnienie wcale nie dyskwalifikuje


@czarnapietruszka: Co ty chrzanisz :) https://www.gov.pl/web/nck/dyskwalifikacje

W trakcie leczenia nadciśnienia krwi nie należy oddawać krwi, ponieważ szereg leków ma niekorzystne działania na biorcę krwi. W okresie ustabilizowanego ciśnienia decyzja należy do kwalifikującego lekarza.

Każdy kto ma nadciśnienie bierze leki. Jak ktoś nie bierze znaczy że nie ma albo nie wie że ma. A te leki się długo utrzymują we krwi.
decyzja nalezy do lekarza jak sam napisales, wiec nie jest to dyskwalifikacja.


@czarnapietruszka: Gdybyś umiał czytać to w trakcie kiedy osoba mająca nadciśnienie nie bierze leków bo jej się akurat poprawi( W okresie ustabilizowanego ciśnienia). Jako że mam w rodzinie kilka takich osób - to się raczej nie zdarza. Nadciśnienie szczególnie przez to że organizm uzależnia się od leków, to obecnie choroba na całe życie.
https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/lista/61864,odstawienie-lekow-u-osoby-z-nadcisnieniem-tetniczym
Tak, brałem. Stężenie leku jest znikome w takim preparacie. Gdyby odrzucano takich krwiodawców, banki krwi bylyby puste.


@czarnapietruszka: Czyli wbrew wskazaniom https://www.gov.pl/web/nck/dyskwalifikacje

W trakcie leczenia nadciśnienia krwi nie należy oddawać krwi, ponieważ szereg leków ma niekorzystne działania na biorcę krwi.

Pięknie nasi lekarze jak zwykle w #!$%@? walą spali na lekcjach co zrobić.
Równie dobrze babki mogą w czasie miesiączki oddać bo #!$%@?ć ograniczenia.
Poza tym dałem linka do państwowej instytucji i umiem czytać więc wyjaśnij co w tym linku jest mylnego.


@masz_fajne_donice: Twoja wiedza w tym zakresie nie jest pełna. W Polsce kwestię przeciwwskazań do oddawania krwi reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi. W aktualnej wersji tego rozporządzenia ani nadciśnienie tętnicze, ani stosowanie leków hipotensyjnych nie
@starypijany123: Zalecenia WHO są już jednak odmienne. Dopuszczają oddawanie krwi podczas miesiączki:

Menstruation is not a reason for deferral. However, women who report regular excessive menstrual bleeding and are found to have low haemoglobin levels should not donate blood and should be referred for medical assessment (90).


Accept Female donors during menstruation, provided that they feel well and meet the minimum haemoglobin level for blood donation

#

Acz ten przykład