Wpis z mikrobloga

Różowe dlaczego nie oddajecie krwi?
Chodzę oddawać krew w Warszawie a jest was może 10%.
A kobiet w warszawie 55%.
Coś się nie zgadza. Przecież macie więcej empatii uwielbiacie pomagać, każdy protest i akcja o pomaganiu to jest was dużo. Dlaczego nie w centrach krwiodawstwa?

Dane mówią, że osoba, która najczęściej oddaje krew, to mężczyzna w wieku 25-44 lat. Dla porównania w tej samej kategorii wiekowej kobiety stanowią 13 proc.

https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-zdrowia/narodowe-centrum-krwi-regularnie-oddaje-krew-1-5-proc-spoleczenstwa,94570.html
#pytanie #krew #medycyna #logikarozowychpaskow
maszfajnedonice - Różowe dlaczego nie oddajecie krwi? 
Chodzę oddawać krew w Warszaw...

źródło: comment_1601405612gSDsIUqPjInEJKBJfq1hQD.jpg

Pobierz
  • 148
  • Odpowiedz
kto powiedzial, że kobieta w czasie miesiączki nie może oddać krwi?


@czarnapietruszka: Powyżej kilka osób. W trakcie i 3 dni po jakoś. Nie wiedziałem tego ale szukam przyczyny skąd tylko 13% u osób które wedle kultury charakteryzują się większą empatią i współczuciem.
  • Odpowiedz
Poza tym dałem linka do państwowej instytucji i umiem czytać więc wyjaśnij co w tym linku jest mylnego.


@masz_fajne_donice: Twoja wiedza w tym zakresie nie jest pełna. W Polsce kwestię przeciwwskazań do oddawania krwi reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi. W aktualnej wersji tego rozporządzenia ani nadciśnienie tętnicze, ani stosowanie leków hipotensyjnych nie
  • Odpowiedz
kobiety mają trwale obnizone parametry gospodarki zelazowej, stąd nie mogą oddawac krwi tak czesto jak mężczyźni, ostatni raz ci tlumacze. Dobranoc


@czarnapietruszka: Tak często znaczy 5x razy mniej?
Bo z tego rozumiem proporcja jest 6x4 co daje 60% do 40% jakie docelowo powinno być.
  • Odpowiedz
@pani_doktor_od_arszeniku: @girlsjustwannahavefun: aaaaa zapomniałem skasować. Co jakiś czas feministki podnoszą w dyskusji publicznej temat "urlopów menstruacyjnych". Na wykopie też co jakiś czas temat wraca i rozpoczyna się wielką dysputa o równouprawnieniu. Generalnie ciekawy temat, który chciałem w heheszku przemycić, ale uznałem, że się nie nada ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@starypijany123: Zalecenia WHO są już jednak odmienne. Dopuszczają oddawanie krwi podczas miesiączki:

Menstruation is not a reason for deferral. However, women who report regular excessive menstrual bleeding and are found to have low haemoglobin levels should not donate blood and should be referred for medical assessment (90).


Accept Female donors during menstruation, provided that they feel well and meet the minimum haemoglobin level for blood donation

#

Acz ten przykład
  • Odpowiedz
@masz_fajne_donice ja oddałam raz krew podczas akcji w liceum i potem przez jakiś czas czułam się strasznie źle, zdarzyło mi się zasłabnąć dwa razy. Nigdy więcej tego nie zrobiłam, bo się boję powtórki.
  • Odpowiedz
@masz_fajne_donice: dla wielu kobiet przedział wiekowy 25-44 to czas, kiedy rodzą dzieci. Cała ciąża i 6 miesięcy po lub do zakończenia karmienia to okres, kiedy nie mogą oddawać. Niektóre decydują się na więcej niż jedno dziecko. 28 lvl here, 20 litrów oddane w ciągu ostatnich 10 lat, najbliższy możliwy termin donacji: maj 2021 ¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
dla wielu kobiet przedział wiekowy 25-44 to czas, kiedy rodzą dzieci.


@zgubilam_kredki: Ale rozwalają mnie te staty. Wymyślasz przyczyny a różnica jest 5krotna. Otóż średnio poniżej 44lat kobieta ma 1 dziecko obecnie. Więc nie za dużo czasu traci. Robienie wymówek.

28 lvl here, 20 litrów

Chwali się ale rozmowa o indywidualnych przypadkach nie ma sensu. Tak można wszystko udowodnić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Niebieski_mazak: @cecyl: @helga-von-klusken: @czarnapietruszka: @Nosradamo: @alyszek: @wojciecharmata: @pani_doktor_od_arszeniku: @czarnapietruszka: @Kakadya92: @pani_doktor_od_arszeniku: @indeeed: @zgubilam_kredki: A teraz doktorzy doktorki i specjaliści skoro twierdzicie, że te 12% kobiet wśród dawców w Polsce jest uzasadnione, to dlaczego w UK więcej kobiet niż mężczyzn oddaje?
https://wellcomecollection.org/articles/XP4bGxIAADCGoFOi

Two-thirds of all new blood donors are female, and there are over 100,000 more female blood donors than
  • Odpowiedz
@chrominancja: Bo już mam dosyć uzasadnień dlaczego ta i ta osoba nie oddaje. Mi się zdarzyło że bolała noga, robiłem tatuaż czy miałem kaca. I co z tego? Starczy że można oddać raz w miesiącu żeby oddać. Głupie wymówki a do tego na jednostkowym przypadku.
  • Odpowiedz
@chrominancja: A przeczytałaś cały wątek? To co pisałaś było wielokrotnie pisane.

często przyjmują leki (bo w przeciwieństwie do mężczyzn się leczą xD)

To jest głupie. I nieprawda bo więcej mężczyzn choruje na choroby przewlekłe.

A co powiesz na to co napisałem wyżej. W UK więcej kobiet oddaje krew. A na świecie jest mniej więcej równo. Przeczytaj mój wpis nieco wyżej.
  • Odpowiedz