Wpis z mikrobloga

#swiadomysen

Czym jest świadomy sen?

Zanim zacznę poważnie, jest kilka typów snów, z którym każdy mniej więcej się zetknął. Typy snów - jest ich cztery:
1. Sen nieświadomy i niekontrolowany - podstawowy, w którym nie zdajesz sobie sprawy, że śnisz. Taki zwykły, standardowy.
2. Sen nieświadomy i kontrolowany - sen, w którym nie wiesz że śnisz, ale masz wpływ na historię snu (szczególnie, jeśli masz potężne powiązania emocjonalne z daną rzeczą, która pojawiła się we śnie). Mogą to być koszmary, w których się mścisz/odpłacasz osobom, które chcą/chciały Tobie zrobić krzywdę, a także takie, w których czynisz krzywdę osobom, które kochasz.
3. Sen świadomy i niekontrolowany - sen, w którym wiesz że śnisz, ale nie masz ochoty (lub możliwości) przejąć go i zmienić jego historię (mój ulubiony wśród snów). Często nazywany "snem o świadomym śnie".
3. Sen świadomy i kontrolowany - sen, który większość ludzi nazywa świadomym. To tutaj masz możliwość zmiany "drogi" snu i w ogóle wszystkich rzeczy, które się jawią na psajko.fora.pl XD

Należy wyjaśnić - sen świadomy, to taki którego historia zależy bezpośrednio od śniącego. Sen kontrolowany to taki, którego interakcje z rzeczami są podyktowane świadomością śniącego.

W jaki sposób osiągnąć świadomy sen?

W różnych źródłach każą prowadzić dziennik snów, albo różne takie duperele. Oczywiście, takie rzeczy pomagają w pamiętaniu snów - o to właśnie chodzi w początkowej fazie świadomego śnienia - o zapamiętywanie snów. Ale to nie jest jedyna droga i - to nie jest droga, którą ja podążyłem. Chodzi na początku wyłącznie o pamiętanie snów. Przyda się w tym dzienniczek snów, albo dyktafon na który nagrywasz opis snów. Ja podążyłem inną drogą - zapamiętywałem moje sny, ponieważ były inne niż zazwyczaj. Jak tego dokonałem? Akapit poniżej:

Pewnie chodzisz codziennie do pracy/szkoły itp. Wsiadasz w ten sam autobus/samochód i jedziesz w to samo miejsce. Nie ma tu miejsca na osobliwe wydarzenia - masz słuchawki na uszach i dźwięczy twoja ulubiona muzyka. To jest jeden z powodów, dla których twoje sny są płytkie. Należy sprawić, aby były głębsze. Zdejmij słuchawki. Wsłuchaj się w ludzi, jadących tym samym autobusem. Zdasz sobie sprawę, że duża część tego, co się dzieje jest równie prawdopodobna co we śnie. Możesz przespacerować się ulicami, którymi nigdy nie chodziłeś. Po prostu rób rzeczy, których wcześniej nie robiłeś i napawaj się nowymi doświadczeniami. Zwracaj uwagę na to, co się dzieje wokół Ciebie.

Za dwa tygodnie będzie następna nauka o świadomym śnieniu. Tymczasem ogarnij przedostatni akapit i się go trzymaj. Trenuj doświadczenia, których wcześniej nie miałeś.
  • 50
  • Odpowiedz
@pollyanna: No właśnie, też dla mnie najprostszy sposób, żeby się zorientować.
@xandra: Ja też często czytam w snach. Bardzo ciekawe jest to, jak się składają zdania i wyrazy w takich tekstach - zwykle nie mają sensu, ale w interesujący sposób.

@ciocia_spod_lobza: Czekam na więcej. Dla mnie najgorsza rzecz to mozolne spisywanie treści pięciu snów snów każdego poranka. Szybko dochodziłem do takiej liczby, ale potem nie chciało mi się nad
  • Odpowiedz
@ciocia_spod_lobza Ja próbowałem kilku metod, miałem dziennik snów, na telefonie ustawione co jakiś czas przypomnienie o teście rzeczywistośći, autohipnoza a i tak nie udało mi się uzyskać świadomego snu i odpuściłem.

Miałeś styczność z tymi urządzeniami które ułatwiają wejście do świadomego snu czy to tylko marketing i to zwykła opaska na oczy z swiatełkami i głośnikiem która lepiej wygląda?
  • Odpowiedz
@DzikiChleb sa jakies cficzenia aby w snie uzyskać kontrolę? Codziennie ni sie coś śni, codziennie próbuje zrobić coś z poza obrazu ale jakos nie idzie ||, a jak juz to mam problemy np z otwarciem oczu mimo ze sam dk siebie mowie OTWORZ OCZY OURWA OTWORZ OCZY #!$%@?. Denerwujace uczucie naprawde... wiem ze jestem swiadomy ale nie moge swiadonoscia zaczepic się mojego "ciała"
  • Odpowiedz
@ciocia_spod_lobza: "Tylko" cztery/kilka typów snów? To jest logiczny podział symetryczny na bazie nieświadomości snów bez stanu pośredniego między tą symetrią (nie ma punktu 4tego) XD
Można to dzielić na więcej typów, co do "subtelności" elementów snu.

Główną przyczyną "płytkości" snów lub ich "głębi" jest to jak bardzo otoczenie jest znane, dlatego sny w domu i okolicy są bardziej wyraźne jak i tam dzieją się zwykle pierwsze świadome sny.
Dalsze przyczyny dlaczego
  • Odpowiedz
@SzalonyOgorek czytanie książek w śnie jest zajebiste ! Wszystko mimo braku sensu ma sens, raz mnie taka refleksja zlapala, ze skoro cos co z reguly nie ma zensu ma sens, to tak naprawde wszystko ma sens. Fajna sprawa
  • Odpowiedz
Ale jazda a ja miałem akurat dzis , pierwszy raz od kilkunastu miesięcy czyli generalnie do wywołania LD proponujesz coś w stylu treningu mindfulness żeby ogarnąć odstępstwo już we śnie i uzyskać świadomość?


@fiir: Nie do końca rozumiem, o czym mówisz. Chodzi Tobie o taką "pustość umysłu"? Jeśli tak, to w jakim zakresie? Jeśli chodzi o pustość przy hipnagogiach, czyli jak zasypiasz to jest to osobna część. Jeśli chodzi o pustość
  • Odpowiedz
dla mnie sen o świadomym śnie jest najgorszy, bo już mam od kilku lat wyuczone nawyki "testów rzeczywistości" i je wykonuje podczas tych snów, a #!$%@? moge kontrolować ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Ofkors_pl: Ponieważ nauczyłeś się mechanizmów, one dalej będą trwać w Twoim śnie. Mógłbyś nauczyć się tańczenia Kankana za każdym razem, gdy pająk zwisa z sufitu i od tamtej pory byłbyś tak bardzo zafiksowany na punkcie
  • Odpowiedz
no właśnie, więc użycie przez ciebie słowa świadomy trochę źle wyglada


@huntforfur: Chodzi o rozróżnienie świadomości i kontroli nad snem? Może jednak rozróżnię to na przykładach, bo widzę że nie wszyscy rozumieją. No trudno ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
nie wiem w jaki sposób wybudza cię ze świadomego snu, ale u mnie było to wibrowanie i krecenie się obrazu. W tym momencie starałem się nie myśleć o niczym i kręciłem się w drugą stronę we śnie. Co prawda sen się nieco zmieniał ale nie wybudzalo mnie to.


@Voraz: To znaczy, że masz bardzo mocny umysł i jeśli chcesz to możesz śnić świadomie swobodnie. Na to wskazuje kontrola nad snami nieświadomymi.
  • Odpowiedz
Ja też często czytam w snach. Bardzo ciekawe jest to, jak się składają zdania i wyrazy w takich tekstach - zwykle nie mają sensu, ale w interesujący sposób.


Sny nie są logiczne i nie będą - w żadnym wypadku. Nawet jeśli się takie wydają, to nie ma możliwości zrozumienia choć ich kawałka. To są dosłownie zbitki myśli, czynów i uczuć z poprzedniego dnia. Dosłownie misz-masz.

@ciocia_spod_lobza: Czekam na więcej. Dla mnie
  • Odpowiedz
Miałeś styczność z tymi urządzeniami które ułatwiają wejście do świadomego snu czy to tylko marketing i to zwykła opaska na oczy z swiatełkami i głośnikiem która lepiej wygląda?


@Kiritsugu1155: Placebo. Tak mi się wydaje. Możesz sobie kupić co chcesz, tylko po co? Wszystko co potrzebujesz, jest w Tobie. Problem polega na tym, że zbyt mocno pragniesz tego, czego Twój umysł nie chce. A żaden umysł nie chce, byś był świadomy w
  • Odpowiedz