Wpis z mikrobloga

#swiadomysen

Czym jest świadomy sen?

Zanim zacznę poważnie, jest kilka typów snów, z którym każdy mniej więcej się zetknął. Typy snów - jest ich cztery:
1. Sen nieświadomy i niekontrolowany - podstawowy, w którym nie zdajesz sobie sprawy, że śnisz. Taki zwykły, standardowy.
2. Sen nieświadomy i kontrolowany - sen, w którym nie wiesz że śnisz, ale masz wpływ na historię snu (szczególnie, jeśli masz potężne powiązania emocjonalne z daną rzeczą, która pojawiła się we śnie). Mogą to być koszmary, w których się mścisz/odpłacasz osobom, które chcą/chciały Tobie zrobić krzywdę, a także takie, w których czynisz krzywdę osobom, które kochasz.
3. Sen świadomy i niekontrolowany - sen, w którym wiesz że śnisz, ale nie masz ochoty (lub możliwości) przejąć go i zmienić jego historię (mój ulubiony wśród snów). Często nazywany "snem o świadomym śnie".
3. Sen świadomy i kontrolowany - sen, który większość ludzi nazywa świadomym. To tutaj masz możliwość zmiany "drogi" snu i w ogóle wszystkich rzeczy, które się jawią na psajko.fora.pl XD

Należy wyjaśnić - sen świadomy, to taki którego historia zależy bezpośrednio od śniącego. Sen kontrolowany to taki, którego interakcje z rzeczami są podyktowane świadomością śniącego.

W jaki sposób osiągnąć świadomy sen?

W różnych źródłach każą prowadzić dziennik snów, albo różne takie duperele. Oczywiście, takie rzeczy pomagają w pamiętaniu snów - o to właśnie chodzi w początkowej fazie świadomego śnienia - o zapamiętywanie snów. Ale to nie jest jedyna droga i - to nie jest droga, którą ja podążyłem. Chodzi na początku wyłącznie o pamiętanie snów. Przyda się w tym dzienniczek snów, albo dyktafon na który nagrywasz opis snów. Ja podążyłem inną drogą - zapamiętywałem moje sny, ponieważ były inne niż zazwyczaj. Jak tego dokonałem? Akapit poniżej:

Pewnie chodzisz codziennie do pracy/szkoły itp. Wsiadasz w ten sam autobus/samochód i jedziesz w to samo miejsce. Nie ma tu miejsca na osobliwe wydarzenia - masz słuchawki na uszach i dźwięczy twoja ulubiona muzyka. To jest jeden z powodów, dla których twoje sny są płytkie. Należy sprawić, aby były głębsze. Zdejmij słuchawki. Wsłuchaj się w ludzi, jadących tym samym autobusem. Zdasz sobie sprawę, że duża część tego, co się dzieje jest równie prawdopodobna co we śnie. Możesz przespacerować się ulicami, którymi nigdy nie chodziłeś. Po prostu rób rzeczy, których wcześniej nie robiłeś i napawaj się nowymi doświadczeniami. Zwracaj uwagę na to, co się dzieje wokół Ciebie.

Za dwa tygodnie będzie następna nauka o świadomym śnieniu. Tymczasem ogarnij przedostatni akapit i się go trzymaj. Trenuj doświadczenia, których wcześniej nie miałeś.
  • 50
@ciocia_spod_lobza: Cóż, ja miewam najczęściej te dwa ostatnie, z niesamowitą ilością detali, statystów, z realizmem nie do odróżnienia z rzeczywistością, z trzymającą się kupy historią nawet po przebudzeniu i całą masą rzeczy, których ponoć w snach się zrobić nie da, choćby patrzenie na zegarek - u mnie w snach czas upływa. Z czytaniem - ja nie tylko czytam, ja także piszę. Z przeglądaniem się w lustrze itd... W moich snach także
Czyli coś w stylu dostarczenia nowych bodźców naszemu mózgowi? Słuchając rozmów losowych ludzi, chodząc nowymi uliczkami nasz mózg dostaje dawki nowych informacji/widoków do wykorzystania podczas snu? Nie wiem czy dobrze rozumiem.

Gdzieś kiedyś słyszałem ze podobno każda twarz jaka widzimy w naszych snach nie jest wymyślona tylko faktycznie widzieliśmy kiedyś osobę o takim wyglądzie i mózg zapamiętuje po czym „używa” podczas snu. Nie wiem ile w tym prawdy, wiesz coś może na
Ostatnio zauważyłem ze jakoś gorzej śpię w nocy i mam mniej snów, można powiedzieć ze praktycznie to nie śnię. Czy poprzez świadomy sen jestem w stanie poprawić jakość swojego snu?


@Papiezak420: Śnisz zawsze, prawdopodobnie po tyle samo snów, natomiast przez złą jakość snu możesz tych snów nie pamiętać. Jest zupełnie odwrotnie: przez praktykę świadomego śnienia jesteś w stanie czerpać lepszy odpoczynek poprzez sen i tym samym lepiej je wspominać. Jeśli masz
a będziesz coś mówił o paraliżu przysennym?

Miałem to wczoraj i uczucie jest chore. Całkowity brak kontroli nad ciałem, mimo świadomości.


@Zenoslaw7: Jako że podjąłem się tematu świadomego snu, chciałbym również objąć w zainteresowanie temat paraliżu przysennego. Chciałbym też poruszyć temat szybkiej podróży z ów paraliżu do świadomego snu, a także walki z fobiami w ramach tego paraliżu. Opowiem o nim później, najpierw chciałbym ogarnąć jakby "nowicjuszy" wśród onejronautów.
@ciocia_spod_lobza: Ale jazda a ja miałem akurat dzis , pierwszy raz od kilkunastu miesięcy czyli generalnie do wywołania LD proponujesz coś w stylu treningu mindfulness żeby ogarnąć odstępstwo już we śnie i uzyskać świadomość?
@fiir: Tak, proponuję trening. Ale aby był skuteczny, należy ogarnąć to co piszę.

ja najczęściej w trakcie snu się orientuje, że śnie, i staram się zmienić niepasujące mi wątki, ale wtedy się budzę ehhh


@pollyanna: Jesteś na dobrej drodze, ale musisz wyciszyć swój umysł. To będzie w następnych moich postach.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pollyanna: nie wiem w jaki sposób wybudza cię ze świadomego snu, ale u mnie było to wibrowanie i krecenie się obrazu. W tym momencie starałem się nie myśleć o niczym i kręciłem się w drugą stronę we śnie. Co prawda sen się nieco zmieniał ale nie wybudzalo mnie to.
@Voraz ja mam cos takiego najczęściej podczas koszmarów (z resztą nie pamiętam innych snów niestety, tylko koszmary) i zawsze jest tak że nagle się orientuje że kurde faja przecież tobie się to tylko sni i próbuje w tym śnie sprawić żeby było ok i tym wysiłkiem chyba się wybudzam