Wpis z mikrobloga

Dotarło do mnie dziś, dlaczego ludzie w tym kraju są tacy zgorzkniali.

Zawsze zastanawiało mnie dlaczego Polacy tacy są. Dlaczego jest tyle memów o sąsiedzie, który tylko na myśl o niepowodzeniu swojego bliźniego ma wzwód. Dlaczego wszyscy ludzie po 40 są smutni, opryskliwi i zmęczeni.

Odpowiedź jest prosta- sami sobie gotujemy ten los. Jest to samonapędzająca się doskonale naoliwiona maszyna, która zaczyna działać już w szkole.

Co jest problemem? Problemem są relacje na linii "sprzedawca- klient".

Nieufność, podejrzliwość, traktowanie jako najgorszego wroga. Podejrzenie, że zawsze ktoś chce nas oszukać, że zawsze ta druga strona kombinuje, naciąga i knuje. Skąd to znamy? A zewsząd, z każdych relacji gdzie chociaż jedna strona odarta jest z łatki człowieka! Policjant- obywatel, lekarz- pacjent, nauczycielka- uczeń, sprzedawca- klient, ksiądz- wierni. Wszędzie, gdzie Polak dostaje jakiś status, zatraca swoją ludzką postać i staje się bezimiennym przedstawicielem "siły wyższej". Działa to w drugą stronę, naturalna jest pogarda i niechęć do innych, nie- ludzi, a "kasjerów, policjantów, lekarzy, sprzedawców, nauczycieli".

Postawa Homo sovieticus w narodzie wciąż żyje i wciąż dyktuje nam jak wygląda nasza codzienność- przez to właśnie wszyscy w pewnym momencie zgnuśniejemy i przelejemy to na kolejne pokolenie "klientów".

Z tego kraju tylko ucieczka jest słusznym wyjściem.

#polska #smutnazaba #takaprawda #p0lak #polactwo #polakicebulaki #homosovieticus #janusze #depresja #obslugaklienta
  • 3
@Bucco: klimat jest nie do życia. Zobacz, praktycznie zawsze jak zaczyna się wrzesień, to psuje się pogoda. I tak następne 8 miesięcy... Nie wiem, jak można emigrować do Danii, Holandii czy jeszcze dalej na północ...