Wpis z mikrobloga

@red7000: Chwila, chwila. Kościół sam w sobie nie zmusza nikogo do uczestniczenia w jego życiu. Jeżeli już to powinieneś winić rodziców, a nie kościół. W Polsce mamy od setek lat osoby o odmiennych religiach, które aktywnie uczestniczą w życiu kraju. Żeby tylko nadmienić mniejszość tatarską wyznania muzułmańskiego.

Religia w szkołach to póki co jeszcze wybór katolickiej większości kraju. Nie będzie chętnych to zlikwidują zapewne.
  • Odpowiedz
Poza tym nikt nie zmusza dzieci do brania udziału w takich lekcjach - ich rodzice o tym decydują.


@CyfrowyD: a prześladowania ze strony dzieci katolików, ze strony katechetów i wymuszanie ze strony własnej rodziny wcale nie są problemem, dla którego ludzie ulegają i przymuszają dziecko do chrztu, komunii, bierzmowania, ślubu kościelnego ( ͡° ʖ̯ ͡°) życie nie jest takie proste w Polsce
  • Odpowiedz
@CyfrowyD: Przecież dokładnie to robię. Rodzice wymuszają chrzest, komunię, a często też i bierzmowanie pod różnymi groźbami. Jednak Kościół nie uczy rodziców, aby przestali indoktrynować dzieci - bo tego nie da się inaczej nazwać. Kościół zachęca do tego. Kościół ma gdzieś wolną wolę dzieci. Rodzice podejmują świadomą decyzję, czy dziecko ma być wierzące czy nie, co z założenia jest dosyć głupie w kontekście nauk Jezusa.

Religia w szkołach to póki co
  • Odpowiedz
@tomislawniepelka: nie, w innych częściach Polski też tak jest i nie odwracaj kota ogonem pisząc o bycii nieasertywnym. Są ludzie, którzy patrzą na dobro dziecka i nie chcą aby było z takiego powodu skreślone przez innych na starcie.
  • Odpowiedz
@tomislawniepelka: "oświeceni" geje chcą po prostu równych praw małżeńskich i nie bycia opluwanymi w przestrzeni publicznej za to, że są jacy są. Nie słyszałem natomiast, żeby jakikolwiek gej namawiał konserwatystów do niechrzeczenia swoich dzieci albo nie wiem, rozwiązłości.

"Głoszenie ewangelii" to w praktyce wmawianie małym dzieciom, a wcześniej ich rodzicom, że jeżeli ci nie będą stosować się ściśle do praw i rygorów narzucanych przez kościół, to po śmierci będą ich czekały,
  • Odpowiedz
@Phyrexia: Otóż sprawdziłem na wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/Religious_education
W Austrii sytuacja wygląda podobnie jak w Polsce, że zajęcia są w szkołach i są dobrowolne. W Łotwie rodzice mają tylko do wyboru zajęcia z religii lub etyki. Z kolei w Finlandii nauka religii (choć niekoniecznie rzymskokatolickiej) jest obowiązkowa. "In Finland religious education is mandatory subject both in comprehensive schools (7–16 years) and in senior/upper secondary schools (16-18/19 years). " Trochę mnie to zdziwiło.

@
  • Odpowiedz
In Finland religious education is mandatory subject both in comprehensive schools (7–16 years) and in senior/upper secondary schools (16-18/19 years).


@CyfrowyD: Miło wiedzieć, że przynajmniej jeden kraj w Europie jest większym mentalnym zaściankiem niż nasz. xD
  • Odpowiedz
Zastanawia mnie dlaczego takie coś jest tolerowane.


@Phyrexia: dlatego, że indoktrynują od dziecka, więc kto ma nie tolerować, zindoktrynowani rodzice?
  • Odpowiedz
Religia katolicka jest z Polską od średniowiecza


@CyfrowyD: No... między innymi przez indoktrynację. I jak z innymi zwyczajami, również na religię przyjdzie czas. Niekoniecznie w postaci referendum - może nawet Unia pomoże ludziom. Gdyby wiarę zostawić ludziom, jako wolny wybór, Kościół szybko stałby się mniejszością. Nawet w obecnym klimacie społeczno-politycznym postępuje indoktrynacja Niesamowicie ciężko jest uciec jednostce od poglądów wtłaczanych przez otoczenie, rodzinę, znajomych, sąsiadów, autorytety i media.

skazany prawnie na
  • Odpowiedz
Chrzest i komunia - zmuszanie nieletnich do brania udziału w rytuałach religijnych.


@red7000: Tak tylko chciałbym zauważyć, że do chrztu i komunii dzieci zmuszają rodzice, nie kościół, więc jak już, to jest problem rodziców, nie kościoła, ale cóż, to się nazywa wychowywanie dzieci.

Dzielenie się danymi z parafiami, nad którymi jest zerowy nadzór (RODO).

Przyznaję, to nie jest dobre.

Religia w szkołach, która nie powinna mieć miejsca. W dodatku jest finansowana
  • Odpowiedz
@Kokomango: Powiem Ci, że bardzo mnie zdziwiło to co napisałaś. Nie spotkałem się z czymś takim, żeby dzieci szkalowały inne dzieci z powodu wyznania. Ja dawno temu dosyć szybko zdecydowałem (gdzieś w wieku 13/14 lat) że wolę być ateistą i żadne dzieciaki z tym problemów nie miały. Co do ślubu kościelnego to przymuszają do niego kobiety które się naoglądały filmów XD Jakbym kiedyś brał to cywilny by mnie zadowolił całkowicie. Co
  • Odpowiedz