Wpis z mikrobloga

#docker #informatyka #devops #serwery

https://marketingland.com/wp-content/ml-loads/2015/10/creative-leader-thinking-ss-1920-800x450.jpg

Czy darady przerzucic strony z DirectAdmina do Dockera ? Czy Docker jest tylko do developerki ?

Gdy zapytalem mojego "goscia od serwerow" czy umie w Docker zeby przezucic strony do Dockera uslyszalem:

Docker? To tylko do developerki ! Nie na produkcje !


Mam kilka stron operatych standardowo na apache,php,mysql itd. ktore chce przezucic do dockera jako ze placenie za DirectAdmina przez 12 lat mnie juz znudzilo. Pozatym chce zainstalowac kilka roznych wersji php i oraz innych rzeczy ktore beda sie klocic na jednej maszynie albo conajmniej bedzie zbyt tloczno. Lubie proste rozwiazania

Pozatym chodzi tez o szybkosc przezucenia wszystkcih strom ktore mi sa potrzebne na inny serwer, mozliwosci podzielenia ich albo wyskalowania jak sie rozrosna.

Wiec postanowialem sprawdzic czy wgl sie da przerzucic tak zeby obsluga tego nie byla skomplikowana i tak od 2 tygodni ogladam wszystko co sie da na temat dockera do tej pory wiem ze bede potrzebowal:

Traefik z Let's Encrypt na kazda domene plus Cloudflare

k3s by rancher z portainer ( narazie jest tylko beta ale wyglada ze wlasnie takiego best of all worlds szukalem )

Na glownej maszynie mam zamiar posadzic Debiana( korzystam od lat i nie chce zmieniac na inny)

Jezeli chodzi o kontenery/pods to chce miec jeden kontener na jedna strone ( prostota). I teraz w kazdym kontenerze bedzie siedzlec prawdopodbnie Debian ( alpine jest lekki ale wiele mu brakuje zeby pociagnac jako baza dla wszystkiego innego)

plus Apache/nginx i co tam trzeba bedzie dla danej strony ( w wiekszosci php+mysql)

Pytanie tylko jak tym wszystkich zarzadzac ?Nie chce dodawac paneli zarządzających dla kazdego kontenera bo zezre mi caly ram( a ja go lubie :P )

Jest sporo fajnych rozwiazan jak np poste.io zeby obslugiwac poczte, ale czy darady przekierowac porty "pocztowe" z kazdej domeny do maili w jednym kontenerze ? Wiem ze tak ale jak to praktycznie rozwiazac ?

Co z kontami FTP dla kazdej strony ?

Jak zarzadzac subdomenami zeby wskazywaly na pod katalogi w danej domenie ?

Na necie jest wiele materialow jak zainstalowac dockera etc. ale praktycznie kazdy krzyczy tylko: > Spojrz jak to prosto zainstalowac a zaden nie pokazuje konfiguracji pod webaplikacje jak ustawic wszystko zeby dzialalo.

Jest troche filmikow jak ustawic rozne apki ale wszyscy robia to w sieci domowej i nikt z serwerem (znalazlem jednego goscia ktory zrobil kompletna instalacje dla jednej strony na serwerze) .

Czy jest tego powod? Czy docker faktycznie nadaje sie tylko do "zabawy" w domowym zaciszu ?

Kto jest w stanie wskazac konkretne materialy jak ustawic dockera pod webaplikacje na serwerze z wymienionymi komponentami ?
Tajemniczy_Matador - #docker #informatyka #devops #serwery 


https://marketinglan...

źródło: comment_1598384299e095JVcgdY7xppfhBC2FGa.jpg

Pobierz
  • 25
@Runalke: k3s to lekki kubernetes od Ranchera wiec tak owszem wiem ze to jest w zasadzie must jezeli chodzi o zarzadzanie samymi kontenerami, mi bardzije chodzi o zarzadzanie tym co w kontenerach ale tez jak wgl skonfigurowac takiego k3s zeby dzialal ze wszystkim tym co opisalem.

Myslze ze to raczej standardowa konfiguracja ktroka kazdy kto prowadzi strony na "blaszce" czy VM rozwazal.
@Tajemniczy_Matador: Ty chcesz mieć cały system w dockerze? W sensie kontener z ftp, ssh, Apache, mysql itp? Jeżeli tak to nie jest to dobry pomysł, bo to tak nie działa. Musisz zmienić zupełnie sposób myślenia, a Twój koleś od serwerów niestety mówiąc o tym, ze Docker tylko do deweloperki to nie wie o czym mówi. :(
@Tajemniczy_Matador: > Docker? To tylko do developerki ! Nie na produkcje !

Niech powie to wszystkim co mają dockera/kubernetesa na produkcji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

1. Czy docker? Jak najbardziej
2. Myśl o kontenerze jak o aplikacji z jej wszystkimi danymi. https://github.com/hoolia/docker-directadmin ktoś tu zrobił przykład z DirectAdminem
3. W networkingu pomoże Ci traefik (lub nginx, kto co woli), https://docs.traefik.io/user-guides/docker-compose/basic-example/ tu masz example
4. Lepiej mieć config
Hmm... No ogólnie zasada podobna do tego jak byś stawiał czyste apki. A co do kursów to popatrz na kursy kubernetesowe one przeważnie mają konfigurację w stylu apka + baza + jakiś load balancer na dockerowym poziomie jeśli o to chodzi.
@Runalke: Ta no wlasnie o to chodzi o ile zalozenie jest spoko ze wszystko dzielimy na kontenery to raczej malo ma wspolnego z prostota bo wszystkie zalenosci miedzy kontenerami trzeba ustawiac itd.

Ja chce miec cos takiego ze jak mi sie znudzi dana strona to usuwam kontener ze wszystkim w srodku i po sprawie a nie ze musze chodzi i kasowac zaleznosci dla danej apki bo to w zasadzie wracanie do
@mugenDeath: Ktos tu nie czytal calosci :P Wymienilem wszystkie elementy o ktorych piszesz a nawet wiecej.

Chce uzyc k3s od ranchera z portainerem jako glownego "systemu" zarzadzania kontenerami. Problem teoretycznie polega na tym ze rozwiazanie jest narazie w fazie Beta 2. https://youtu.be/jcLZ_q4bPCU

Oczywiscie moge zainstalować wszystko osobno ale nie bedzie to tak fajnie chodzilo (dluga konfiguracja raczej wymagana)

Co do chmury to nie potrzebuje bo do testow planuje sobie jakiegos vps
@Tajemniczy_Matador: Dlatego, ze w dockerze odpalasz jeden proces tylko. Jeżeli odpalisz proces, który odpali podprocesy to jeżeli coś ci zdechnie, np. mysql to z perspektywy dockera wszystko będzie jak najbardziej ok i będziesz miał działający kontener w którym coś nie będzie działać i nic go nie zrestartuje. Jeżeli zdechnie proces glowny to kontener zostanie zrestartowany.
@Tajemniczy_Matador: Wiesz, że DA i docker to są rzeczy których się nie da porównać? Docker to wirtualizacja/konteneryzacja, a DA to panel hostingowy. Co do ceny DA to jak była możliwość kupienia licencji lifetime to kupiłem dwie i ja nie place abonamentu. Niestety już nie można ich kupić.
Jeśli chcesz wszystko odwzorować sam: Apache, PHP, DNS, pocztę, bazy danych. To jest sporo dłubaniny. Najwięcej chyba z pocztą.
@yggdrasil: Owszem wiem ze dla kazdego kontenera trzeba okreslic proces ktory docker bedzie monitorowal i jak ten proces sie zakonczy to kontener sie wylaczy.

Swoja droga czemu tylko jeden proces ?

Zeby zainstalowac takie apache to obraz jest odrazu z dochuba z alpiane, zeby postawic cos na tym apache to trzeba tez by php zainstalowac i tak niby mamy 3 procesy w jednym kontenerze.

Stad moje myslenie ze skoro sa 3
@ddzwon: Mi raczej chodzi o prostote zarzadzania tym wszystkim a nie o przeniesienie 1do1, tez mam lifetime license i mozna jeszcze kupic (jak chcesz to dam ci namiar).

Przeczytaj moj post. Z poczta to wydaje sie ze kontener z poste.io i przekierowania portow smtp,pop3 itd w traefik z kazdej domeny do tego kontenera
powinno zrobic robote.

Ale tak tylko teoretyzuje bo nie widzialem zeby ktos to zrobil aczkolwiek wydaje sie mozliwe.
@Tajemniczy_Matador: dlatego jeden proces, ze w dockerze może znaleźć się nie tylko appka webowa. Docker to kontener który ma mieć jeden główny proces. Zbuduj pare obrazów z własnym dockerfile to zrozumiesz o co chodzi. Zainteresuj się docker compose