Wpis z mikrobloga

  • 162
Mirki ważna sprawa. Jestem już w takim wieku, że w bliskiej przyszłości będę starać się mieć dziecko. Od jakiegoś czasu obserwuję jak inni sobie radzą z wychowaniem i postanowiłam nagrać film dla przyszłej siebie albo nawet dwa. Jeden "czego nie robić/co robić w trakcie ciąży" i na nim mówić rzeczy typu "Nie pal, nie pij, nie rób wrzucaj zdjęć z brzuchem do Internetu" i takie tam różne, mniej oczywiste lub bardziej. Drugi, rzeczy dotyczące wychowania, tak mniej więcej do 3 lat. Na przykład chciałabym wychować dziecko czytając mu na dobranoc bajki, a nie włączać Netflixa, nie włączać telewizji do jedzenia, jak najmniej smoczka i takie tam różne. Jakąś tam wizję mam, ale chętnie przyjęłabym wiaderko porad rodziców, związanych z tym jak najlepiej wychować młodego człowieka. Bardzo was proszę o pomoc. :)

#pytaniedoeksperta #pytanie #mama #dzieci #rodzice #ciaza
  • 304
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 18
@alma_: polecam książki "jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły" oraz książkę "pozytywną dyscyplina dla przedszkolaków". Ogólnie polecam zainteresować się koncepcją rodzicielstwa bliskości, pozytywnej dyscypliny, wychowania bez kar i nagród oraz wytycznych zdrowotnych WHO, amerykańskiego towarzystwa pediatrycznego i tym podobnych szanowanych instytucji. Nie słuchać rad rodziców oraz niestety, ale czasem też krytycznie podchodzić do rad lekarzy, bo niestety większość ma wiedzę sprzed 20-30 lat i
  • Odpowiedz
@alma_: polecam poczytac artykuly i ksiazki, ktore znajdziesz pod haslem Dzieci sa wazne i Natuli,. Nawet na fb Natuli znajdziesz dziesiatki fajnych odniesien. Generalnie ja szlam za zasada, by sluchac madrych w swoich dziedzinach, tj. o karmieniu czytalam Hafiję lub inne doradczynie laktacyjne, o mowie czytalam neurologopedów, o diecie dietetykow itd. Zero porad babć i ciotek. Syn ma nieco ponad 2 lata, mowil plynnie jak skonczyl dwa lata, jest cierpliwy i
  • Odpowiedz
@alma_: Szybko postawić dziadkom, ciociom, wujkom i innym zainteresowanym granice - dać znać, że to Ty i twój partner ostatecznie decydujecie w sprawach dziecka, co może być bardzo trudne zależnie od relacji z tymi osobami. Każdy chce dobrze, ale im rzadziej widzisz dziecko tym bardziej chcesz wykorzystać czas żeby zrobić na nim dobre wrażenie (casus weekendowego ojca). Różne zasady robią dziecku w głowie miszmasz, dziecko może np. zacząć prosić o kontrowersyjne
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 16
@alma_: oj, mam masa rzeczy już została powiedziana, więc nie chce się powtarzać, ale masz strasznie dużo założeń. Przeczytałaś trochę sensownych rzeczy, ale mam wrażenie, że niestety więcej wywodów różny domorosłych specjalistów aka "chłopski rozum". Dobieraj lepiej źródła, @Mollina @agaja dobrze mówią.
Jak zabierzesz sześciomiesięcznemu dziecku pilota, a ono się rozplacze, to nie znaczy, że uknuło ono plan, żeby wymusić na tobie żebyś mu go oddała xD
Tego, że może coś
  • Odpowiedz
@alma_: Jak wychowac dziecko, jak je żywić, jak sie bawić itp jest wiele książek i filmów, więc nic Ci nie napiszę. Ale jak chcesz nagrywać, to nagraj film dla dziecka. Naprzykład jak się już urodzi razem z nim, gdzie opisujesz swoje przemyślenia, co akurat się dziej w Polsce i na świecie i czego w życiu mu życzysz i który mu dasz na osiemnastkę czy może w póżniejszym terminie. Myślę, że fajna
  • Odpowiedz
Dla dziecka jest to prawdziwa tragedia i choć nam się wydaje błaha rzeczą zajebiscie ważnym jest prawidłowa reakcja na taką sytuację.


@agaja: prawidłowa, czyli jaka?
  • Odpowiedz
@alma_ ja mam radę która może nie będzie tyczyła się pierwszych lat życia ale tych późniejszych i ma djzy wpływ tak mi się wydaje. Jak dziecko będzie mieć krzywe zęby to załóż mu aparat, żeby potem nie musiał się męczyć z krzywymi w dorosłym życiu jak np ja ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@alma_: Jeśli chodzi o telefon/YT to zależy, co dziecko tam ogląda. Moja młoda dzięki bajkom/piosenkom oglądanym na YT nauczyła się bardzo szybko alfabetu (polskiego i angielskiego), liczenia do 20 (też w dwóch językach), bardzo wzbogaciła słownictwo. Jak widzę, jak ona chłonie angielski i wszystko w mig zapamiętuje to serio jej zazdroszczę takiego chłonnego umysłu. Moim zdniem postawa typu "zero telefonu/bajek/słodyczy" itp. też nie jest dobra, bo potem z takiego dziecka wyrośnie
  • Odpowiedz
@alma_: Nie bój się rozmawiać na różne tematy z dzieckiem i mówcie sobie "kocham", bo inaczej nigdy się nie nauczy śmiałości w rozmowie i wyznawaniu uczuć. Nie stosuj idiotycznych kar i nie zniszcz zaufania dziecka - każdy człowiek popełnia błędy, a surowa i niesprawiedliwa kara może zniszczyć więzi na całe życie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@alma_: widać pieluszkowy #!$%@? już się załączył xD
Film dla przyszłej siebie xD Toż to cringe jak cholera. Co- zapomnisz jak nie nagrasz, czy teraz dzieci rodzą się z manualem i znakiem CE na czole xD
  • Odpowiedz