Wpis z mikrobloga

Stoicyzm na dziś - 10 sierpnia - Perfekcjonizm utrudnia działanie

"Nawet jeśli straciliśmy nadzieję na osiągnięcie doskonałości, nie porzucamy z tego powodu naszych dążeń" - Epiktet, Diatryby, 1.2.37

Podejście “wszystko albo nic” (dychotomiczne) jest jednym z najpopularniejszych zniekształceń poznawczych. Towarzyszą mu myśli takie jak: “jeżeli nie jesteś ze mną, jesteś przeciwko mnie”, “wszystko jest dobre albo złe”, “ponieważ nie odniosłem całkowitego sukcesu, nie udało mi się”.
Perfekcjonizm częściej niż do perfekcji prowadzi do rozczarowania i frustracji. Epitekt mówi o tym, żeby przyjąć to co możliwe i nie porzucać naszych starań, nawet jeżeli możemy zrobić tylko niewielki krok naprzód. Pamiętajmy, że jesteśmy tylko ludźmi i nigdy nie będziemy idealni.

#dailystoic - tag do obserwowania/czarnolistowania

#filozofia #stoicyzm
#motywacja #rozwojosobisty
Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  • 20
@dac_oficjal:

Zbyt dobrze o tym wiem. Wiele razy porzucałem tworzenie dlatego, że nie byłem zadowolony z osiągniętych efektów, bo po prostu brakowało mi umiejętności. A te rozwija się przez... tworzenie właśnie, więc wpadłem w takie błędne koło:

nie podoba mi się - > nie piszę - > nie rozwijam się - > nie podoba mi się

Troche mi zajęło, zanim zmieniłem swoje nastawienie, że nie wszystko musi być perfekcyjne i nawet