Wpis z mikrobloga

Ostatnio było o sympatycznej pszczole, dlatego - dla odmiany - pokażę Wam dzisiaj parazytoida larw dzikich pszczół z rodziny miesierkowatych (Megachilidae). Jest to osarek murarkowy (Leucospis dorsigera) - jedyny przedstawiciel osarkowatych w Polsce i gatunek rzadki.
Zobaczcie ten film (nie mój), żeby przekonać się na własne oczy, jak niezwykły to owad: https://vimeo.com/137164873
Trafiłam na niego w domku dla owadów. Spotkanie z nim potrafi wprowadzić w osłupienie!
Jak zawsze skrót w komentarzach, a bardziej zainteresowanych zapraszam tutaj: https://dzicyzapylacze.pl/leucospis-dorsigera-osarek-murarkowy-zadziwiajacy-cudak/

Na zdjęciu niepozornie wyglądający osarek murarkowy (Leucospis dorsigera).

#dzicyzapylacze #owady #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
Pobierz
źródło: comment_1596359319jX98Ro7f8L8xGP63h8Xu8o.jpg
  • 63
Osarek murarkowy osiąga wielkość do 11 mm. Z pewnością ułożenie skrzydeł oraz kolorystyka upodabnia go do os. Uwagę na to, że nie jest to przedstawiciel osowatych (Vespidae), zwraca jednak chociażby ostatnia, charakterystyczna łukowato wygięta para nóg.

Na zdjęciu osarek murarkowy (fot. własna)
Pobierz
źródło: comment_1596359553msl2bD2l0McoRuCuw1UQLZ.jpg
Jeszcze niedawno gatunek znany był z pojedynczych stanowisk na południu kraju. W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt ujęty jest jako gatunek wysokiego ryzyka (VU). Ostatnie publikacje wykazały kolejne stanowiska jego występowania. Odnalezienie kolejnych stanowisk tego gatunku może świadczyć o ekspansji L. dorsigera w Polsce, co jest obserwowane w przypadku innych gatunków ciepłolubnych owadów. (Źródło: http://mgb.nazwa.pl/stronaste/wp-content/uploads/2013/10/Kosny_Zyla.pdf)

Na zdjęciu samica, która znalazła odpowiednie miejsce do wbicia pokładełka (fot. własna)
Pobierz
źródło: comment_1596359638pI7KLYNRAJX8EVqWWl03eq.jpg
Osarek murarkowy (Leucospis dorsigera) preferuje miejsca nasłonecznione, gdzie może znaleźć gniazda gatunków żywicielskich. Jest on parazytoidem larw pszczół z rodziny miesierkowatych (Megachilidae). Wykazano również, że może być parazytoidem gąsieniczników, stając się wtedy hiperparazytoidem, czyli nadpasożytem pasożytującym na innych parazytoidach.

Kolejny etap procesu wbijania pokładełka (fot. własna)
Pobierz
źródło: comment_1596359686TKXq4PzkSzGLB1XzFLhaEn.jpg
Osarek murarkowy (Leucospis dorsigera) wyszukuje gniazd żywiciela z rozwiniętymi już larwami. Jaja składa przy pomocy pokładełka. Osarek nie dostaje się do larwy pszczoły przez zamknięcie gniazda, lecz wwierca się przez drewno lub ścianę łodygi. Cały proces trwa do 20 minut. Po wykonaniu tego dość czasochłonnego procesu osarek murarkowy (Leucospis dorsigera) składa bardzo wąskie jajo w kokonie (już rozwiniętej) larwy żywiciela. Larwa osarka całkowicie wysysa larwę żywiciela. Przepoczwarczenie następuje wiosną kolejnego roku. Postać
Pobierz
źródło: comment_15963597655ovnUmWADClsNfnu5yUPuJ.jpg
Twórcy strony Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt podają „Proponowane sposoby ochrony”: Ochrona starych drzew i drewnianych budowli, w których zakładają gniazda żywiciele, zwłaszcza na znanych stanowiskach L. dorsigera. Zwiększanie bazy lęgowej żywicieli poprzez wykładanie w nasłonecznionych miejscach sztucznych gniazd w postaci drewnianych belek z wywierconymi otworami o różnych średnicach. (Źródło: https://www.iop.krakow.pl/pckz/opis6dd5.html?id=232&je=pl)

Pokazuje to że, aby domki dla owadów miały głębszy sens, powinno się różnicować otwory. Należałoby przemyśleć również sens otwierania pomocy gniazdowych w
Pobierz
źródło: comment_159635999803M49fR5fplo0kfivj1vuC.jpg
mogłabyś wyjaśnić co on właściwie robi wyginając odwłok, bo wygląda to tak jakby Obcy z niego wychodził xD


@duzyalf: Na filmie i zdjęciach owad wbija pokładełko w drewno, aby dostać się do gniazda pszczoły. To nie takie łatwe zadanie.
W stanie spoczynku pokładełko jest ukryte. Gdy samica odnajdzie odpowiednie miejsce, by złożyć jaja, wyjmuje pokładełko, co prezentuje film i zdjęcia. Owad wyjmując pokładełko wygina koniec odwłoka. Stąd jego szczególny wygląd (
Pobierz
źródło: comment_1596360364riKyN9c4Vj8ZeaT8wupmut.jpg
czyli na filmie, za tym drzewem są jaja?

@walczezlenistwem: Prawdopodobnie tak

Idealnie owad wbija pokładełko w jajo? Jaja są tak blisko drewna, w jaki sposób on/ona wie gdzie są?


Nie jest im tak łatwo. Często jest to metoda prób i błędów. Osarek nie wyszukuje gniazd z jajami, ale rozwiniętymi już larwami. Jak je znajduje? Nie wiem. Nie zajmuję się tą grupą owadów, to przypadkowa obserwacja "przy okazji" zajmowania się pszczołami, stąd
Pobierz
źródło: comment_1596363124OgFf9YymSsBkfPrvNvQ9lj.jpg
@rysownik: Starał się złożyć jaja na larwie dzikiej pszczoły. Gniazdo znalazł, ale trzeba jeszcze zlokalizować larwę, by złożyć na niej jajo. W domku dla owadów świat jest idealny i wszystkie gniazda są równe. Ale on tego nie wie.
W naturze pszczoły korzystają m.in. z chodników wydrążonych przez ksylofagiczne chrząszcze, a wtedy kształt gniazda i umiejscowienie także i dla nas nie jest takie oczywiste.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Megachilidae: w jaki sposób na twoim zdjęciu osarek trafił w kokon? Czy one nie są wywiercone prostopadle tylko jakoś pod kątem?
Na filmiku we wpisie domyślam się że otwór był dokładnie pod spodem
w jaki sposób na twoim zdjęciu osarek trafił w kokon? Czy one nie są wywiercone prostopadle tylko jakoś pod kątem?

Na filmiku we wpisie domyślam się że otwór był dokładnie pod spodem

@padobar: Osarek nie wwierca się w zamknięcie. Być może dlatego, że pszczoły tworząc gniazdo robią ślepą komorę zabezpieczającą właśnie przed pasożytami. Zobacz załączone zdjęcie. Na nim masz otwarte gniazdo miesierki różówki (Megachile centuncularis). Ona dla larw buduje komory
Pobierz
źródło: comment_1596368664dMEjID3WzETLeWEyL7ztcP.jpg
@zi3le: Nie wiem, czy czytałeś poprzednie komentarze i artykuł. To gatunek rzadki i płochliwy. Nie jest to żądłówka. Jest mały i dla niewprawnego oka dość trudno ocenić gatunek. Raczej ugryzło Cię coś innego. Podobieństwo do osy nie czyni z niego złośnika ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@zi3le: Samotne żądłówki i inne owady nie rzucają się na ludzi i nie gryzą czy żądlą. Robią to tylko w obronie własnej, gdy próbuje się je wziąć do ręki, lub przypadkiem ściśnie. Wtedy o wypadek nietrudno ( ͡° ͜ʖ ͡°) Same nigdy nie skierują swojego lotu, by użądlić.
Zaatakować mogą owady społeczne, broniąc swego gniazda: osy społeczne, szerszenie, czy pszczoły miodne.
@zi3le: Mogła to być jakaś żądłówka, która założyła gniazdo w drewnie i biedaczka nie wiedziała, co począć ze sobą w piwnicy ;) Parę miesięcy temu robiłam wpis o tym, jak wzięłam do domu kawałek pieńka i wyszło z niego pełno różnych cudaków w środku zimy. Ale u mnie było to głównie chrząszcze.
@jathek Niestety to najprawdopodobniej jest przyczyną niepowodzeń w zasiedleniu ;) Najczęstsze wady takich domków to nieodpowiednie średnice, głębokość gniazd, poszarpane brzegi otworów lub niewłaściwie pocięte rurki bambusowe. To norma wynikająca z braku wiedzy tworzących takie domki.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Megachilidae: widziałem ostatnio po raz pierwszy podobnego owada nad jeziorem. Ale na moje oko to miał raczej ponad 2cm.. możliwe że to ten sam gatunek czy jakiś inny jest bardzo podobny tylko większy?
@tojama: Ten jest dość drobny. I lubi raczej suche i słoneczne stanowiska.
W owadzim świecie pełno jest cwaniaczków korzystających ze złych skojarzeń z żądłówkami ptaków i innych zwierząt, stąd wiele z nich jest oso-podobnych. Kiedyś robiłam taką zgadywankę. Jeżeli masz ochotę, możesz się pobawić i zobaczyć, co jest osą, a co pszczołą, albo czymś innym ;)

W spojlerze odpowiedzi.

Pobierz
źródło: comment_1596398470U8EZkiByrGLZJOINsVvkqQ.jpg
ten gnojek jak mnie jakims cudem ugryzl to palec mialem jak baleron spuchniety przez tydzien


@zi3le: Nie ma w ogóle takiej możliwości, po prostu pomieszało ci się "coś żółto-czarnego".
kurła myślałem że to zapylający owad, w tym roku pełno tego widze ()

@siodemkaxx: To dość rzadki owad, notowany na kilku stanowiskach w kraju. Spotkać go można na kwiatach roślin z rodziny selerowatych, czosnkach, jeżynach i mikołajkach. Zobacz mój komentarz wyżej. Jest dużo podobnych owadów udających osowate.