Wpis z mikrobloga

Każdy człowiek żyje w swego rodzaju bańce informacyjnej i społecznej.
Co prawda od jakiegoś czasu starałem się ją trochę przebić, np. oglądając ciągiem Fakty i Wiadomości albo wchodząc na prawicowe portale typu wCzymśtam, no ale wiadomo.
-----
Mieszkasz w dużym mieście - większość twoich znajomych również mieszka tu albo w miejscowości o podobnej randze.
Masz wykształcenie wyższe - siłą rzeczy twoi znajomi - z pracy lub choćby ze studiów - również.
Interesujesz się sztuką, chodzisz na wystawy, do opery itp. - przyciągasz ludzi o podobnych zainteresowaniach.
Tak samo z maratonami, masą krytyczną, pływaniem, kajakami, Oazą, Męskim Różańcem, czymkolwiek.
-----
Na przykład jesienią 2019 wydawało się dla mnie niepojęte, że ktokolwiek w Polsce może głosować na PiS, po tym co ta partia robiła chociażby z praworządnością, kulturą legislacyjną lub na arenie międzynarodowej (bodajże w jednym miesiącu Polska wkurzyła i Iran i Izrael, co jest mega achievementem jakby nie patrzeć).
-----
Wiecie, kiedy po raz pierwszy dotarło do mnie, że nie dostrzegam sporego spektrum rzeczywistości? Jak w gorących wylądował jakiś filmik z kanału Imprezy Elbląg. I mówię to nieironicznie. Nie chodzi o to, żeby się z tych ludzi śmiać, czy coś, ale spójrzcie, w jakich warunkach oni żyją. Jak spędzają wolny czas. Jak świętują. Jakie oni mogą mieć marzenia, cele w życiu?
-----
Czy kogoś takiego udałoby się przekonać do pójścia na wybory/zmiany głosu dlatego, że zawłaszczony został Trybunał Konstytucyjny i Sąd Najwyższy, a Duda w "mocno kontrowersyjny" sposób ułaskawił Kamińskiego? Czy miałoby dla nich znaczenie, że trzynasta emerytura jest wypłacana z Funduszu Pracy? I to, że taki fundusz nie tylko ma mniej kasy na swoje cele (szkolenia dla bezrobotnych, zasiłki), ale też musi się zadłużać na wiele lat?
-----
Z PiSem nie da się wygrać na tym polu, bo jego elektoratu nic to nie obchodzi. Hehe, zaraz ktoś pewnie wrzuci obrazek z tą gówniarą "Duda wygrał wyjeżdżam", ale serio - po tych wyborach po raz pierwszy zacząłem poważnie myśleć o emigracji. Nigdy nie chciałem tego robić, bo tu się urodziłem, z Polską łączy mnie wspólnota kulturowa, tu mam rodzinę, przyjaciół i groby bliskich, tu jestem "u siebie" a nie cudzoziemcem, ale...
-----
Ten kraj jest chyba nie do uratowania. Nawet jak następnym razem wybory uda się wygrać kandydatowi bardziej kompetentnemu, nowoczesnemu i proeuropejskiemu, to i tak nie rozwiąże to niczego. W Polsce jest ogromne pole do populizmu, antyintelektualizmu, mesjanizmu i straszenia obcymi - i ludzie, którzy potrafią świetnie je zagospodarowywać.
-----
Dziękuje tym dwóm mireczkom, którzy doczytali ten rzyg żółci, a tak naprawdę smutku do końca, zwłaszcza o tej porze.
#wybory #przemyslenia #zalesie #emigracja
P.....i - Każdy człowiek żyje w swego rodzaju bańce informacyjnej i społecznej.
Co p...
  • 159
  • Odpowiedz
@Prof_Strawinski: Dobry wpis, mierną zaletą wyniku z niedzieli jest właśnie takie uświadomienie ludzi jakiego ty doświadczyłeś.
Kilka osób dodało bardzo trafne przyczyny takiej sytuacji (@Czarna_ksiazka: @acetone: @mr_D: )

Pytanie które mi się w głowie pojawia: jaki jest sposób na zejście z ścieżki skrajnego populizmu w Polsce przy obecnych warunkach społecznych?
1. Alternatywa partyjna - bardzo mało prawdopodobna patrząc na ostatnie naście lat. Nazbyt dobrze już są zbudowane fundamenty PiS
  • Odpowiedz
na prawicowe portale typu wCzymśtam, no ale wiadomo.


@Prof_Strawinski: Prawdziwie prawicowe jest raczej
1. media narodowe https://www.youtube.com/channel/UCljSxZfGqR9GWJAMqIqZ0-g/videos
2. konfederacja https://www.youtube.com/user/TheNWOChannelTV/videos
3. kanały autorskie np. Brauna, Korwina, Mentzena

PiS nie jest prawicą od kiedy nie realizuje interesu
1. ani narodowego (ściągając Ukraińców?)
2. ani katolickiego (stosunek do aborcji lub lgbt pod publiczkę - patrz aktualna afera USA-PiS którzy krytykują PiS za niechęć do lgbt - pod wpływem nacisków ze strony "sojuszników" z
  • Odpowiedz
@Prof_Strawinski: musisz być bardzo ograniczony że myślisz w tak prosty sposób. Ciesz sie i tobie pobodni ze się nie urodziliście gdzieś w północnej afryce, bliskim wschodzie, N koreii, albo wenezueli, tam byście mieli dopiero #!$%@?, że nawet by wam o takich głupotach nie przyszło myśleć, bo na pierwszym miejscu mielibyście jak przeżyć do następnego dnia i zdobyć pożywienie.
  • Odpowiedz
@Prof_Strawinski: a tak serio to co realnie zmieniło się tak bardzo na złe w Twoim życiu że myślisz o wyjeździe? Proponuję wyłączyć telewizję i przestać śledzić politykę. Wbrew temu co wałkują w mediach w tym kraju obiektywnie nie jest źle, mówię to jako ktoś kto się tu przeprowadził z tzw. zachodu.
  • Odpowiedz
@Prof_Strawinski: PiS ma poważny problem, naprawdę poważny - nagła śmierć Jarosława Kaczyńskiego i staną się... drugą PO. Gwarantuję ci ( ͡° ͜ʖ ͡°) O ile tak się stanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zatem podsumowując - niekoniecznie musimy czekać 5 lat na zmiany.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Prof_Strawinski: bardzo dobre podsumowanie polskiej rzeczywistości.
Problem tkwi niestety głębiej. W braku edukacji, edukacji ekonomicznej. Dziś w szkole podstawowej jest tygodniowo 2 lekcje religii. Lekcji zawierających jakiekolwiek minimalne podstawy ekonomii nie ma w ogóle.
Gdy pojedziesz na taką wieś i zapytasz 13, 14 latków skąd się biorą pieniądze w bankomacie to nie dostaniesz ani jednej poprawnej odpowiedzi
Kolejną kwestią, która stanowi problem tego kraju to są bezideowi politycy, którzy prą tylko
  • Odpowiedz
@Prof_Strawinski: Z jednej strony dobrze ze wygrali niech #!$%@? to do konca moze wtedy ludzie przjrza na oczy, chociaz i tak po dupie dostanie elektorat opozycji w wiekszosci to jakiejs czesci PIS tez sie oberwie
  • Odpowiedz
  • 0
@Antorus ale co ma to ile ktoś wydaje pensji do wykształcenia. Posiadanie komfortu vs "starocia" to dwie różne rzeczy, faktycznie zadłużenie się tak ze rata to 1/3 pensji to bzdura, ale czasem jest to jedyna możliwość dla takiej osoby. No i własny z ratami czy bez rat to żadna różnica, oba są Twoje. Lepiej żyć na zasadzie Carpe diem niz być "centusiem"
  • Odpowiedz
@Prof_Strawinski:
Mieszkam w dużym mieście.
Wykształcenie wyższe.
Interesują się sztuką.
Uprawiam codziennie jakąś aktywność fizyczną siłownia/rower.
Jestem menedżerem średniego szczebla w dużym korpo / 22 osoby raportujące.
Głosowałem na PAD - wolałbym zjeść własne buty niż zagłosować na PO.

Twoje teorie są Twoje.
  • Odpowiedz