Wpis z mikrobloga

Każdy człowiek żyje w swego rodzaju bańce informacyjnej i społecznej.
Co prawda od jakiegoś czasu starałem się ją trochę przebić, np. oglądając ciągiem Fakty i Wiadomości albo wchodząc na prawicowe portale typu wCzymśtam, no ale wiadomo.
-----
Mieszkasz w dużym mieście - większość twoich znajomych również mieszka tu albo w miejscowości o podobnej randze.
Masz wykształcenie wyższe - siłą rzeczy twoi znajomi - z pracy lub choćby ze studiów - również.
Interesujesz się sztuką, chodzisz na wystawy, do opery itp. - przyciągasz ludzi o podobnych zainteresowaniach.
Tak samo z maratonami, masą krytyczną, pływaniem, kajakami, Oazą, Męskim Różańcem, czymkolwiek.
-----
Na przykład jesienią 2019 wydawało się dla mnie niepojęte, że ktokolwiek w Polsce może głosować na PiS, po tym co ta partia robiła chociażby z praworządnością, kulturą legislacyjną lub na arenie międzynarodowej (bodajże w jednym miesiącu Polska wkurzyła i Iran i Izrael, co jest mega achievementem jakby nie patrzeć).
-----
Wiecie, kiedy po raz pierwszy dotarło do mnie, że nie dostrzegam sporego spektrum rzeczywistości? Jak w gorących wylądował jakiś filmik z kanału Imprezy Elbląg. I mówię to nieironicznie. Nie chodzi o to, żeby się z tych ludzi śmiać, czy coś, ale spójrzcie, w jakich warunkach oni żyją. Jak spędzają wolny czas. Jak świętują. Jakie oni mogą mieć marzenia, cele w życiu?
-----
Czy kogoś takiego udałoby się przekonać do pójścia na wybory/zmiany głosu dlatego, że zawłaszczony został Trybunał Konstytucyjny i Sąd Najwyższy, a Duda w "mocno kontrowersyjny" sposób ułaskawił Kamińskiego? Czy miałoby dla nich znaczenie, że trzynasta emerytura jest wypłacana z Funduszu Pracy? I to, że taki fundusz nie tylko ma mniej kasy na swoje cele (szkolenia dla bezrobotnych, zasiłki), ale też musi się zadłużać na wiele lat?
-----
Z PiSem nie da się wygrać na tym polu, bo jego elektoratu nic to nie obchodzi. Hehe, zaraz ktoś pewnie wrzuci obrazek z tą gówniarą "Duda wygrał wyjeżdżam", ale serio - po tych wyborach po raz pierwszy zacząłem poważnie myśleć o emigracji. Nigdy nie chciałem tego robić, bo tu się urodziłem, z Polską łączy mnie wspólnota kulturowa, tu mam rodzinę, przyjaciół i groby bliskich, tu jestem "u siebie" a nie cudzoziemcem, ale...
-----
Ten kraj jest chyba nie do uratowania. Nawet jak następnym razem wybory uda się wygrać kandydatowi bardziej kompetentnemu, nowoczesnemu i proeuropejskiemu, to i tak nie rozwiąże to niczego. W Polsce jest ogromne pole do populizmu, antyintelektualizmu, mesjanizmu i straszenia obcymi - i ludzie, którzy potrafią świetnie je zagospodarowywać.
-----
Dziękuje tym dwóm mireczkom, którzy doczytali ten rzyg żółci, a tak naprawdę smutku do końca, zwłaszcza o tej porze.
#wybory #przemyslenia #zalesie #emigracja
P.....i - Każdy człowiek żyje w swego rodzaju bańce informacyjnej i społecznej.
Co p...
  • 159
  • Odpowiedz
@Prof_Strawinski: Najlepsze jest to, że druga strona barykady robi taka samą kaszę z mózgu tylko ma inny target i inne metody.

Zauważ ze jedna i druga strona solidarnie głosuje w przypadku niektórych ustaw.

Polityka to taka gierka w realu gdzie musisz zdobyć jak największe poparcie i wszelkie chwyty są dozwolone.

W Polsce dodatkowo zrobiono jeszcze większą machloję czyli podzielono społeczeństwo dzieki czemu wygrywa nie ten którego popiera większość, ale ten który
  • Odpowiedz
@texas-holdem: na pewno amplifikowany przez internet, ale nie zaczął się w ostatnich latach. Jest sponsorowany w różnym zakresie przez encje którym na rękę utrzymanie ststusu quo i sianie destsbilizacji - a encje te są równie stare co sam kapitalizm, bądź różne państwa.

Antyintelektualizm był już kluczowy conajmniej 70 lat temu, gdy zaczynano siać wątpliwości w sensowność raportów dot. Globalnego ocieplenia.
  • Odpowiedz
nie zaczął się w ostatnich latach.


@Bernan: Nikt nie twierdzi, że się zaczął.

Antyintelektualizm był już kluczowy conajmniej 70 lat temu


Nie ma porównania. W latach 70 ludzie głupi nie mogli łączyć się w grupy po kilkaset tysięcy członków i realnie lobbować na rządy (patrz anty-szczepionkowcy czy ludzie od blokowania rozwoju 5G... czyli w sumie też anty-szczepionkowcy). Na rządy naciskały koncerny, z pominięciem "zwykłego Kowalskiego" – za sprawą social mediów koncerny
  • Odpowiedz
@Prof_Strawinski: Nie sądziłem, że to kiedyś powiem, ale #!$%@? miał rację mówiąc, że niektórzy by chcieli tylko żyć i żreć

Takim osobom wystarczy dać 500 złotych, albo 1000 złotych emerytury żeby chlali i żarli dalej i im więcej nie potrzeba. W dupie mają to czy rządzi nimi Kaczyński, Tusk, Macierewicz, Lis, czy król Salman Al Su’ud.

Dali pieniądze? Dali.
Mają ich głos? Mają.
Polska jest w dużej części biedna zarówno fizycznie
  • Odpowiedz
@Czarna_ksiazka > no tak się kończy demokracja w kraju z wymordowaną inteligencją
No nie wydaje mi się, że wymordowanie inteligencji podczas IIWWŚ ma aż tak duże znaczenie i tłumaczy obecną sytuację. Nie twierdzę, że to w ogóle nie jest argument, ale to słaby argument. To trochę tak jakby szukać problemu poza sobą, zwalać winę na kogoś - podczas gdy problem jest w środku. Przed wojną mieliśmy inteligencję i jeszcze większa część społeczeństwa
  • Odpowiedz
@Prof_Strawinski: Po pierwsze szkoda, że musiałeś sobie to jakoś specjalnie uświadamiać i długo dochodzić do prawdy, że Polacy to nie tylko te 20 osób, które znasz ze swojego otoczenia. Po drugie szkoda, że uważasz się za lepszego pod jakimś względem od nich. Po trzecie szkoda, że wydaje Ci się, że jak gdziekolwiek indziej na świecie znajdziesz kraj, gdzie wszyscy będą tak wspaniali jak Ty.
  • Odpowiedz
czy osoby z mniejszych miast nalezy wykluczyc z demokracji,

@lukaszzz: należy wprowadzić testy przed uzyskaniem praw wyborczych.


@MsChokesondick: testy z czego? Aryjskich rysow twarzy? IQ? Kto bedzie je ukladal? Kto bedzie weryfikowal wynik?

Wystarczy zlikwidowac powszechna edukacje, zamknac szkoly w malych miastach, wprowadzic testy wyborcze i bedie nam, wielkomiejskim wyksztalconym patrycjuszom, sie zylo kolorowo. A prole niech pracuja za miche ryzu( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@lukaszzz: e tam z rysów twarzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

testy na znajomość mechanizmów państwa i gospodarki oraz ogólnie na logikę. Np wyjaśnienie, skąd biorą się pieniądze na socjal, czym jest PIT, VAT, CIT, ile dostajemy i wpłacamy do UE, co z tymi pieniędzmi się dzieje, co to jest fundusz kościelny. Dodatkowo na logikę: jak uzasadnisz fakt, że marihuana jest nielegalna, a alkohol legalny? W jaki sposób
  • Odpowiedz
@Prof_Strawinski: No i to jest rozsądny komentarz na temat obecnej sytuacji. Ludzie piszą jakieś pierdoły o PO, że przegrywają kolejne wybory ale nie da się zrobić nic. Nie ma szansy dotarcie do tych ludzi i wytłumaczenia im czegokolwiek.Typowy wyborca pisu nie myśli na tyle abstrakcyjne żeby go obchodziły tematy ważne dla państwa tylko żeby dostawał coraz wiecej pieniędzy. Trzaskowski moim zdaniem miał bardzo dobrą kampanię, Duda miał mnóstwo "wpadek" ale telewizję
  • Odpowiedz
W Polsce jest ogromne pole do populizmu, antyintelektualizmu, mesjanizmu i straszenia obcymi -

@Prof_Strawinski: Bo ta druga strona to wybitni intelektualiści, którzy nie straszą i nie wzbudzają pogardy do swoich przeciwników i skupiają się wokół ważnych spraw dla wszystkich takich jak kościół, mniejszości, kobiety itp. z pominięciem kwestii gospodarczych, potencjalnego kryzysu demograficznego lub funkcjonowania służby zdrowia
  • Odpowiedz