Wpis z mikrobloga

Każdy człowiek żyje w swego rodzaju bańce informacyjnej i społecznej.
Co prawda od jakiegoś czasu starałem się ją trochę przebić, np. oglądając ciągiem Fakty i Wiadomości albo wchodząc na prawicowe portale typu wCzymśtam, no ale wiadomo.
-----
Mieszkasz w dużym mieście - większość twoich znajomych również mieszka tu albo w miejscowości o podobnej randze.
Masz wykształcenie wyższe - siłą rzeczy twoi znajomi - z pracy lub choćby ze studiów - również.
Interesujesz się sztuką, chodzisz na wystawy, do opery itp. - przyciągasz ludzi o podobnych zainteresowaniach.
Tak samo z maratonami, masą krytyczną, pływaniem, kajakami, Oazą, Męskim Różańcem, czymkolwiek.
-----
Na przykład jesienią 2019 wydawało się dla mnie niepojęte, że ktokolwiek w Polsce może głosować na PiS, po tym co ta partia robiła chociażby z praworządnością, kulturą legislacyjną lub na arenie międzynarodowej (bodajże w jednym miesiącu Polska wkurzyła i Iran i Izrael, co jest mega achievementem jakby nie patrzeć).
-----
Wiecie, kiedy po raz pierwszy dotarło do mnie, że nie dostrzegam sporego spektrum rzeczywistości? Jak w gorących wylądował jakiś filmik z kanału Imprezy Elbląg. I mówię to nieironicznie. Nie chodzi o to, żeby się z tych ludzi śmiać, czy coś, ale spójrzcie, w jakich warunkach oni żyją. Jak spędzają wolny czas. Jak świętują. Jakie oni mogą mieć marzenia, cele w życiu?
-----
Czy kogoś takiego udałoby się przekonać do pójścia na wybory/zmiany głosu dlatego, że zawłaszczony został Trybunał Konstytucyjny i Sąd Najwyższy, a Duda w "mocno kontrowersyjny" sposób ułaskawił Kamińskiego? Czy miałoby dla nich znaczenie, że trzynasta emerytura jest wypłacana z Funduszu Pracy? I to, że taki fundusz nie tylko ma mniej kasy na swoje cele (szkolenia dla bezrobotnych, zasiłki), ale też musi się zadłużać na wiele lat?
-----
Z PiSem nie da się wygrać na tym polu, bo jego elektoratu nic to nie obchodzi. Hehe, zaraz ktoś pewnie wrzuci obrazek z tą gówniarą "Duda wygrał wyjeżdżam", ale serio - po tych wyborach po raz pierwszy zacząłem poważnie myśleć o emigracji. Nigdy nie chciałem tego robić, bo tu się urodziłem, z Polską łączy mnie wspólnota kulturowa, tu mam rodzinę, przyjaciół i groby bliskich, tu jestem "u siebie" a nie cudzoziemcem, ale...
-----
Ten kraj jest chyba nie do uratowania. Nawet jak następnym razem wybory uda się wygrać kandydatowi bardziej kompetentnemu, nowoczesnemu i proeuropejskiemu, to i tak nie rozwiąże to niczego. W Polsce jest ogromne pole do populizmu, antyintelektualizmu, mesjanizmu i straszenia obcymi - i ludzie, którzy potrafią świetnie je zagospodarowywać.
-----
Dziękuje tym dwóm mireczkom, którzy doczytali ten rzyg żółci, a tak naprawdę smutku do końca, zwłaszcza o tej porze.
#wybory #przemyslenia #zalesie #emigracja
P.....i - Każdy człowiek żyje w swego rodzaju bańce informacyjnej i społecznej.
Co p...
  • 159
  • Odpowiedz
@Prof_Strawinski: typowo elitarystyczny wyrzyg. Myślę że od Manueli Gretkowskiej dostałbyś plusika.

A tak serio, jestem przekonany, ze w podobnej bańce żyje wielu gości z PO. Dlatego tak trudno im wygrać wybory.
  • Odpowiedz
@Prof_Strawinski: no tak się kończy demokracja w kraju z wymordowaną inteligencją. Smutne, ale nikogo nie powinno dziwić to co się obecnie dzieje. Większość Polaków nie wie nawet, że płaci podatki xD (bo przecież tylko prywaciarze płacą).
Polecam hasło "sonda uliczna wybory 2020" na youtubie xD Można się dowiedzieć jakimi kryteriami kierują się Polacy przy wyborze prezydenta.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 40
@Prof_Strawinski: Lepiej zobacz ile tych "młodych wykształconych z wielkich miast" zagłosowało na Dudę xD Wiem że jest fajnie bo znaleźliście sobie kozłów ofiarnych, ale prawda jest taka że każda grupa społeczna mogła odmienić te wybory, a najbardziej zawiodły te które teoretycznie powinny być najbardziej świadome.
  • Odpowiedz
@Czarna_ksiazka: no niestety, ci co nie wiedzą, że płacą podatki oczywiście sami mogliby zacząć ogarniać, ale w jakiejś mierze jest to również porażką systemu edukacji i tego, że proeuropejscy Polacy nie potrafili - albo do całkiem niedawna w ogóle nie chcieli - docierać do nich ze swoją wizją świata

@JaTuTylkoOgladamObrazki: pierwsza kadencja Dudy mogła być oznaką frustracji i zwyczajną pomyłką, druga już bardzo źle świadczy o stanie polskiego
  • Odpowiedz
@Prof_Strawinski: Ludzie odkrywają, że w polsce poza warszawą i innymi dużymi aglomeracjami jest bieda rzeczywista i mentalna. Jeśli ktoś za poprzednich rządów klepał biede a teraz żyje mu się lepiej to w dupie ma trybunał konstytucyjny, sąd najwyższy i pozycję polski na arenie międzynarodowej. Takie osoby będą chciały to utrzymać i głosują na pis
  • Odpowiedz
A tak serio, jestem przekonany, ze w podobnej bańce żyje wielu gości z PO. Dlatego tak trudno im wygrać wybory.


@ksaler: po wygrala 2 razy wybory parlamentarne, to wtedy zyli w bance czy nie? banka schrodingera raz w niej nie jestes i wygrywasz rzadzac 8 lat a pozniej, a pozniej nagle jestes?
  • Odpowiedz
@ksaler: elitarystyczny bo biorący pod uwagę socjologię? No tak, bo w końcu to gownokierunek hehe, a nie nauka.

OP pisze prawdę, jakikolwiek niewygodna ona jest. Chciałbym by była możliwość jakiegoś sensownego dotarcia do ludzi z takich baniek jak pisze OP i pokazywania im innych perspektyw (tym o których Ty piszesz chętnie też pokazał bym realia wsi, by lepiej ją rozumieli), ale to niestety zależy tylko od nich - a pogoń
  • Odpowiedz
@Positano1:

skąd pewność że ci ludzie to patusy bo tańczą sobie do disco polo? Może każdy mężczyzna który tam jest pracuje normalnie na pełen etat albo mają ziemie rolniczą którą obrabiają


Gdzie ja nazwałem ich patusami? Skąd w ogóle to słowo? Chodzi mi o estetykę tego wszystkiego i sposoby na rozrywkę. Poza tym to tylko jeden z wielu filmików dostępnych na kanale Imprezy Elbląg (a ta firma to jeden z
  • Odpowiedz