Wpis z mikrobloga

Każdy człowiek żyje w swego rodzaju bańce informacyjnej i społecznej.
Co prawda od jakiegoś czasu starałem się ją trochę przebić, np. oglądając ciągiem Fakty i Wiadomości albo wchodząc na prawicowe portale typu wCzymśtam, no ale wiadomo.
-----
Mieszkasz w dużym mieście - większość twoich znajomych również mieszka tu albo w miejscowości o podobnej randze.
Masz wykształcenie wyższe - siłą rzeczy twoi znajomi - z pracy lub choćby ze studiów - również.
Interesujesz się sztuką, chodzisz na wystawy, do opery itp. - przyciągasz ludzi o podobnych zainteresowaniach.
Tak samo z maratonami, masą krytyczną, pływaniem, kajakami, Oazą, Męskim Różańcem, czymkolwiek.
-----
Na przykład jesienią 2019 wydawało się dla mnie niepojęte, że ktokolwiek w Polsce może głosować na PiS, po tym co ta partia robiła chociażby z praworządnością, kulturą legislacyjną lub na arenie międzynarodowej (bodajże w jednym miesiącu Polska wkurzyła i Iran i Izrael, co jest mega achievementem jakby nie patrzeć).
-----
Wiecie, kiedy po raz pierwszy dotarło do mnie, że nie dostrzegam sporego spektrum rzeczywistości? Jak w gorących wylądował jakiś filmik z kanału Imprezy Elbląg. I mówię to nieironicznie. Nie chodzi o to, żeby się z tych ludzi śmiać, czy coś, ale spójrzcie, w jakich warunkach oni żyją. Jak spędzają wolny czas. Jak świętują. Jakie oni mogą mieć marzenia, cele w życiu?
-----
Czy kogoś takiego udałoby się przekonać do pójścia na wybory/zmiany głosu dlatego, że zawłaszczony został Trybunał Konstytucyjny i Sąd Najwyższy, a Duda w "mocno kontrowersyjny" sposób ułaskawił Kamińskiego? Czy miałoby dla nich znaczenie, że trzynasta emerytura jest wypłacana z Funduszu Pracy? I to, że taki fundusz nie tylko ma mniej kasy na swoje cele (szkolenia dla bezrobotnych, zasiłki), ale też musi się zadłużać na wiele lat?
-----
Z PiSem nie da się wygrać na tym polu, bo jego elektoratu nic to nie obchodzi. Hehe, zaraz ktoś pewnie wrzuci obrazek z tą gówniarą "Duda wygrał wyjeżdżam", ale serio - po tych wyborach po raz pierwszy zacząłem poważnie myśleć o emigracji. Nigdy nie chciałem tego robić, bo tu się urodziłem, z Polską łączy mnie wspólnota kulturowa, tu mam rodzinę, przyjaciół i groby bliskich, tu jestem "u siebie" a nie cudzoziemcem, ale...
-----
Ten kraj jest chyba nie do uratowania. Nawet jak następnym razem wybory uda się wygrać kandydatowi bardziej kompetentnemu, nowoczesnemu i proeuropejskiemu, to i tak nie rozwiąże to niczego. W Polsce jest ogromne pole do populizmu, antyintelektualizmu, mesjanizmu i straszenia obcymi - i ludzie, którzy potrafią świetnie je zagospodarowywać.
-----
Dziękuje tym dwóm mireczkom, którzy doczytali ten rzyg żółci, a tak naprawdę smutku do końca, zwłaszcza o tej porze.
#wybory #przemyslenia #zalesie #emigracja
P.....i - Każdy człowiek żyje w swego rodzaju bańce informacyjnej i społecznej.
Co p...
  • 159
@TAKATA_: wystarczy przeczytać zdanie, które się napisało cymbale i można doprowadzić pisownię do porządku. Powyzywaj sobie zakompleksiony człowieczku, widać musisz dać upust swoich frustracjom oraz połechtać ego. Samozwańczy inteligent z wykopu o mentalności parobka.
@ciachostko: prosty, wiejski człowieku, musisz zrozumieć, że świat nie składa się tylko z twojego powiatu, który, razem z całym podkarpaciem, powinniśmy sprzedać Ukraińcom. Kiedyś wyjedziesz z powiatowego i zobaczysz, że nie opłaca się być rasistą i ekonomicznym ignorantem. Póki co, jedyne, co słyszę od pisowców to wieczne "daj", bez zrozumienia skąd się te pieniądze biorą.
@TAKATA_: może zacznijmy od tego, że ja nie mieszkam na podkarpaciu. Uwielbiam jak ktoś buduje swój urojony świat na bazie swoich kompleksów i usilnej potrzeby trzymania się swojej gównianej tezy, tak jak ty w tym przypadku ponieważ z góry założyłeś, że skoro się z tobą nie zgadzam to muszę pochodzić z miejsca, które doprowadza cię do płaczu. Jeszcze druga ważna informacja jest taka, że w drugiej turze głosowałem na Trzaskowskiego z
@ciachostko: umiesz się pogodzić z kolejnymi latami demolowania Polski i wychowywania rozszczeniowej, niewyedukowanej dziczy ze wsi? Jesteś taki dorosły i dojrzały, lokalny świat się wali, a ty z uśmiechem na ustach mówisz "pogodziłem się", jak ten pies w płonącym domu z mema.
@TAKATA_ wolę ten rodzaj dorosłości niż dziecinne ubliżanie innym, co i tak nic nie zmieni oraz dawałoby efekt odwrotny do zamierzonego, jeszcze się nie nauczyłeś, że agresja rodzi agresję?. W dodatku stawia mnie to w złym świetle. Nie mam zamiaru łechtać sobie ego czyimś kosztem bo to zbyt pproste. Przestań też wyolbrzymiać z tym walącym się światem bo brzmisz jak piętnastolatka z twittera
@Prof_Strawinski To zjawisko które starasz się zrozumieć opisał José Ortega y Gasset w swojej książce "Bunt mas" wydanej ponad 70 lat temu. Goraco polecam :)

Polecam również wyjazd z kraju. Polska to nie jest miejsce dla ludzi o liberalnych poglądach - o wiele lepiej będziesz się czuł w Holandii, Niemczech, Czechach, czy gdziekolwiek w zachodniej Europie. Nie bez powodu Polonia zagłosowała przeciwko Dudzie - większość z nas buduje przyszłość poza granicami i
Ten kraj jest chyba nie do uratowania. Nawet jak następnym razem wybory uda się wygrać kandydatowi bardziej kompetentnemu, nowoczesnemu i proeuropejskiemu, to i tak nie rozwiąże to niczego. W Polsce jest ogromne pole do populizmu, antyintelektualizmu, mesjanizmu i straszenia obcymi - i ludzie, którzy potrafią świetnie je zagospodarowywać.


@Prof_Strawinski: Kompletne #!$%@?. To wolny kraj - chcesz, wyjeżdżaj. Nie chcesz? To nie. No ja #!$%@?ę.

I jeszcze ta sugestia, jakoby Polacy to