Wpis z mikrobloga

57-1=56
Tytuł: Sezon Burz
Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 8)
Autor: Andrzej Sapkowski
Gatunek: fantasy
Ocena: 8/10
★★★★★★★★
Recenzja siódmego tomu

Przyszło mi czytać ten tom w idealnej atmosferze, bo w akompaniamencie silnych burz, które przeszły przez Polskę. Jest to zdecydowanie najbardziej wiedźmiński tom w całej sadze. Skupił się on na tym czym jest w istocie praca wiedźmina: zabijaniem potworów.

Początek daje nam szansę na spojrzenie na świat z oczu potwora, prawdziwego mordercy, któremu los nie dopisał i spotkał na swojej drodze zawodowego zabójcę takich jak on.

Sezon burz cofa nas w czasie w stosunku do poprzednich tomów, ale nie powinno to nas zwieść. Stanowi on pewną osłodę do tamtych wydarzeń, która podziałała – przynajmniej na mnie – całkiem satysfakcjonująco. Geralt przybywa do królestwa Kerack, gdzie zostaje wplątany w królewską intrygę. Ten wątek początkowo mnie niezbyt zainteresował, ale z czasem się w niego wciągnąłem. Wobec wiedźmina mają również plany pewni czarodzieje z Rissbergu. Te plany okazały się dużo bardziej zajmujące niż przytoczona intryga tocząca się w rodzinie królewskiej. Są to dwa główne i całkiem udane wątki, przy których raczej nie ma się gdzie nudzić. Wplątany został również kolejny romans z czarodziejką.

Epilog stanowił taki ładunek emocjonalny, którego bym się nie spodziewał. Do tej pory nie miałem pojęcia dlaczego akurat ten tom właściwie powstał. Wydarzenia z poprzedniego tomu odżyły w mojej głowie za sprawą przyszłej i dobrze nam znanej czarodziejki, Nimue, mającej sen o Gerltcie z Rivii, który uratował ją z opresji. Ich późniejsza rozmowa stanowiła idealne dla mnie zakończenie.

Ps. Nie pisałem jeszcze o tym w żadnej recenzji, ale cieszę się, że Andrzej Sapkowski zdołał przemycić do tak ordynarnego świata tak ważne kwestie, jak rasizm, aborcja, prawa kobiet, homoseksualizm. Dzięki temu będę jeszcze milej wspominał jego twórczość.
#bookmeter #wiedzmin #ksiazki #czytajzwykopem #ksiazka
K.....n - 57-1=56
Tytuł: Sezon Burz
Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 8)
Autor: Andr...

źródło: comment_1593260178yMzaCOOprOJGVuISsDnWlS.jpg

Pobierz
  • 23
@xandra: ja tam lubię takie wątki. Takie historie, które się mogły wydarzyć (przytoczone zgubienie mieczy) podobają mi się najbardziej. Nie lubię wielkich, epickich bitew i tym podobnych. Dlatego idealnym pisarzem jest dla mnie Murakami i mu podobni.

@Dziadekmietek: ma coś w sobie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ja się kieruję emocjami i sentymentami, a nie rozumem. Stąd może też wynikać ta wysoka ocena.

@Tyraxor @SweetStud @DJtomex