Wpis z mikrobloga

Czy warto robić "izolowany" trening mięśni core?
Od niedawna mam w głowie czy przypadkiem trenując "izolowane" ćwiczenia core (plank, deadbug, birddog) nie marnuje swojego czasu na treningu, który mógłbym przeznaczyć na inne partie. Czy nie wystarczą ćwiczenia wielostawowe(przysiad, martwy. wiosłowanie)? Jak doporowadzić te mięśnie do wysokiego napięcia mechanicznego i aktywacji wysokoprogowych jednostek motorycznych?

Wołam osoby które mogą coś wiedzieć na ten temat, może wywoła się ciekawa dyskusja( ͡° ͜ʖ ͡°) @bdm_bq @IntruderXXL @Poemat @Kasahara oraz eksperta nad ekspertami @DywanTv

#mikrokoksy
  • 36
  • Odpowiedz
@Darksed:

Ja mam zawsze 2-4 ćwiczenia na brzuch w tygodniu (skos/proste); mam wrażenie, że mi pomagają, No ale nie widzę sensu robić tych "mało fatygujących" właśnie jak deadbugi, planki czy bird dogi. Raczej wybieram allahy, spacery farmera, suitcase hold, side bends w różnych wariacjach, czasem na maszynie lub bardzo mocne wznosy nóg (wyprostowane do drążka). Oczywiście nie mam na to papierów, bo jestem tępym koksem,
  • Odpowiedz
  • 1
@Darksed 2boisci cwicza core a na pewno wiedza co robia. Robiac wielostawy i tak imho musisz cwiczyc brzuch. To tak samo jak cwiczysz biceps mimo ze robisz duzo wyciskan na triceps. Bo bez tego kiedys go naciagniesz wyciskajac..
  • Odpowiedz
czy przypadkiem trenując "izolowane" ćwiczenia core (plank, deadbug, birddog) nie marnuje swojego czasu na treningu


@Darksed: To nie są ćwiczenia które brałbym pod uwagę w "głównych" treningach, tego typu ćwiczenia robiłbym np następnego dnia po ciężkiej sesji, np przy okazji rozciągania.

Jednak jak najbardziej uważam że warto a wręcz TRZEBA katować bebech, tylko że odpowiednio ciężkimi ćwiczeniami. Ciężkie side bends, przeróżne spacery/carry/hold, wznosy nóg, ab wheel, brzuch stojąc na wyciągu.

Trzeba
  • Odpowiedz
@Kasahara: Właśnie o coś takiego mi chodzi, "kulturystyczne" robienie brzucha to coś innego, w łatwy sposób można osiągnąć stymulacje hipertroficzną, co jest wręcz niemożliwe w ćwiczeniach "core" (przynajmniej u osoby już w jakiś sposób wytrenowanej)

@Poemat: Sport dla sporych chłopów to i silne brzuchy mają( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Darksed: Wykonywanie ćwiczeń celowanych na mm. brzucha u osoby, która nie ma nadmiernych patologii funkcjonalnych bez dodatkowego obciążenia mija się dla mnie z celem i jest stratą czasu. Są cały czas powielane mity, że np. 50 spięć w serii w półruchach spowoduje, że "krata będzie wyraźniejsza, a talia się nie poszerzy" no fuck XD Teorie wyciągane z dupy. Prosty/skośne/poprzeczny to m. poprzecznie-prążkowane tak samo jak trójgłowy, naramienne czy gruszkowaty więc czemu
  • Odpowiedz
@Darksed: Powyżej pewnego poziomu zaawansowania planki czy deadbugi będą już tylko dobre jako rozgrzewka, bo zdecydowanie bardziej obciążasz je przy wielostawach. Ja jestem zwolennikiem ćwiczeń na skosy i ogólną "stabilizację" core takich jak spacery farmera czy wszelakie obroty tułowia, możesz je wtedy przetrenować jeszcze bardziej. Plate woodchoppery to chyba moje ulubione na skosy, jak weźmiesz talerz 25kg i spróbujesz zrobić pauzę w najdalszym punkcie, to zakwasy tam gdzie ich jeszcze nigdy
  • Odpowiedz
@Eeeeyyyyeeee: Jedyną "przeszkodą" w ćw. celowanych na skośne jest faktycznie optyczne poszerzenie talii przez ich rozrost (głównie wewnętrznych) i osoby, które przy tym chcą mieć jakiś swój tam ideał sylwetki nie będą ćwiczyły celowo skosów
  • Odpowiedz
@Darksed:
Temat byl poruszany wiele razy na forum. Uzyj opcji szukaj.

Temat do zamkniecia.
_______________________
Sumo deadlifter
Natural powerlifter
Fake natty fucker
  • Odpowiedz
@Darksed: Polecam ab roll na brzuch, core pracuje #!$%@? i cała masa innych mięśni, możliwość progresji bardzo duża, bo mało kto jest w stanie zrobić poprawnie kółko ze stania wolnym tempem na 10-15 ruchów i moim zdaniem jest to lepsze niż planki w których osoby zaawansowane mogą sobie po 5 minut leżeć.
  • Odpowiedz
planki w których osoby zaawansowane mogą sobie po 5 minut leżeć.


@dsomgi00: Ale tu już w pewnym momencie mm. brzucha przestają być tak aktywowane jak na początku i też pracują prawie wszystkie inne mięśnie
  • Odpowiedz
@Poemat: Chodzi mi o ćwiczenia core pod stabilizacje(dobrze to nazwałem? xD), po prostu czy mają one przełożenie pod wynik w ciężkich ćwiczeniach? Czy mają przewagę nad tradycyjnymi ćwiczeniami na brzuch?
  • Odpowiedz
@Darksed: Moim zdaniem mają, mocniejszy poprzeczny>możesz mocniej napierać w przysiadach/martwych na pas, nie łamiesz się w siadach/martwych bo nie puszcza ci brzuch, generalnie brzuch staje się mocnym ogniwem i nie limituje twojego boju.
  • Odpowiedz
  • 0
@Darksed Przy dodatkowym obciążeniu tak, izometria też powoduje aktywację EMG przecież więc przełoży się to na wzrost ich siły tak na chłopski rozum myśląc. Jakikolwiek rodzaj progresji tylko
  • Odpowiedz