Wpis z mikrobloga

Czy warto robić "izolowany" trening mięśni core?
Od niedawna mam w głowie czy przypadkiem trenując "izolowane" ćwiczenia core (plank, deadbug, birddog) nie marnuje swojego czasu na treningu, który mógłbym przeznaczyć na inne partie. Czy nie wystarczą ćwiczenia wielostawowe(przysiad, martwy. wiosłowanie)? Jak doporowadzić te mięśnie do wysokiego napięcia mechanicznego i aktywacji wysokoprogowych jednostek motorycznych?

Wołam osoby które mogą coś wiedzieć na ten temat, może wywoła się ciekawa dyskusja( ͡° ͜ʖ ͡°) @bdm_bq @IntruderXXL @Poemat @Kasahara oraz eksperta nad ekspertami @DywanTv

#mikrokoksy
  • 36
  • Odpowiedz
  • 0
@Mam_wiecej_niz_13lat Bo lepiej wrzucać memy, podśmiech*jki, pytać kto ile bierze czy spamować filmikami z techniką martwego zamiast pogadać o czymś, co może mieć wpływ na przyszłe wybory treningowe i rozwój własnego ciała
  • Odpowiedz
@Darksed:
ja generalnie popieram to co napisał @IntruderXXL i bardzo rzadko robię ćwiczenia typu plank czy bird-dog. Jeżeli już to głównie jako "assesment" u osób bardzo początkujących, ale też nie biorę tego później jako jedyny punkt odniesienia. Jeżeli już wrzucam komuś bardziej zaawansowanemu plank (w wersji RKC) czy side plank, to głównie w celu nauki "czucia" i kontroli napięcia, ale nie traktuje tego jako narzędzia do wzmocnienia brzucha np. w siadzie.
  • Odpowiedz
@Darksed:
a najbardziej rozwala mnie, jak przychodzi ktoś i mówi że ma słaby poprzeczny brzucha i #!$%@? paloff press z najcieńszym power bandem, bo tak na szkoleniu pokazywali ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Jedyną "przeszkodą" w ćw. celowanych na skośne jest faktycznie optyczne poszerzenie talii przez ich rozrost (głównie wewnętrznych)


@Poemat: Po latach zauważalnie szersza się robi talia, wręcz klockowata. Ja pomimo dużego %BF-a, widzę to gołym okiem. Przy tym kontrola/czucie tych mięśni robi się o wiele większe.

@Darksed: Jeszcze taka ciekawa rzecz. Jeżeli decydujemy się robić ciąg z garbem w górnym odcinku pleców, brzuch jest niesamowicie istotny, i dostaje solidnie po dupie.
  • Odpowiedz
Trochę #!$%@?ąc, ale jestem ciekaw jak trener czy fizjo diagnozuje w ciemno, że to akurat poprzeczny brzucha jest słaby, co jest powodem bólu dolnego odcinka kręgosłupa, co leczy się oczywiście bird-dogs 4x20. @Poemat jak to wygląda? Być może się mylę, ale z tego co wiem, to ciężkie do palpacyjnego zdiagnozowania, bo jak tu wyczuć napięcie przy kilku warstwach mięśni? Jak ocenić siłę/deficyt TvA albo np wielodzielnego, bo z takimi rzeczami też się
  • Odpowiedz
@UszneStopery:
farmer hold, farmer walk, waiters walk, waiters hold, crosshold walk, crosshold hold, ohp hold, ohp snatch hold, zercher squat, zercher hold, zercher gm, overhead squat, front paused squat, ssb squat, ssb paused squat, front tempo squat, ssb tempo squat, tempo squat, good mornings, suspended good mornings, abs wheel roller, hollow body, abs crunches, weighted sit ups, superman, janda sit ups, rkc plank, side plank, woodpecker, sled power walk, kb swing,
  • Odpowiedz
@bdm_bq: Tutaj jest lipa całkowicie żeby mieć pewność na 100%, bo do tego jest potrzebne badanie pod USG w celu uzyskania biofeedback'u u pacjenta, który po instrukcjach spogląda na ekran i wie, czy potrafi go dobrze napiąć bez dodatkowego obciążenia. Wtedy można sprawdzić czy umie to robić i na tej podstawie wysnuć wniosek czy jest on słaby czy nie (bo skoro umie "zassać pępek bez udziału prostego brzucha" to znaczy, że
  • Odpowiedz
@Mazowia: https://www.youtube.com/watch?v=CqJPIcLA39g

Tu jest akurat klęcząc, ale te same zasady stojąc. Schodząc w dół, bardziej ruch do głębokości mniej więcej ćwierćprzysiadu. Staraj się mieć ręce na tyle wyprostowane na ile można, im dalej ciężar od ciała tym trudniej jest go wyhamować. No i polecam też solidną, sekundową pauzę w najdalszej pozycji, ale nie jakieś tam zwolnienie tylko zastygnięcie w bezruchu na sekundę
  • Odpowiedz