Wpis z mikrobloga

Hej, czy przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego trzeba/warto zatrudniać prawnika by to ogarnął, jeśli sprzedaż jest przed biuro nieruchomości? Z tego co wiem, to biuro pomaga w całej procedurze zakupu, przenoszenia umów, itp...? Nigdy nie kupowałem mieszkania, więc nie wiem :) Jak macie jakieś doświadczenie z zakupem to byłbym wdzięczny za jakieś rady. #nieruchomosci #mieszkanie #kiciochpyta
  • 11
@TheDzions: Mieszkanie które mnie interesuje jest wystawione przez biuro, więc tu raczej nie mam innych możliwości :) Teraz kwestia tego jak to zwykle jest, czy trzeba jakieś dodatkowej pomocy prawnej prócz biura, jeśli chodzi o ew. proces zakupu, czy biuro zazwyczaj to wszystko ogarnia.
Z tego co wiem, chociaż to dowód anegdotyczny: Np. moja ciotka kupowała z rynku wtórnego przez biuro i nie brała żadnych porad prawnych ani nic innego, i
@MyLib: W biurze nieruchomości podpiszesz ze sprzedawcą umowę przedwstępną i wpłacisz zaliczkę. A umowę i tak będziesz podpisywał u notariusza i to on ogarnie papiery. Tak było u mnie i żadnego prawnika nie potrzebowałem sobie brać.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@MyLib: musisz założyć, że wszystko, absolutnie wszystko co usłyszysz od pośrednika wymaga weryfikacji na drugą rękę. On jest sprzedawca, a nie twoim doradcą (mimo że czasem tak oficjalnie nazywa się to stanowisko) i zrobi wszystko żeby sprzedać produkt, nawet w niekorzystnych dla ciebie warunkach, bo właśnie za to dostaje pieniądze. Czy wymaga to weryfikacji u notariusza, czy u prawnika to już osobna kwestia, ale dla własnego spokoju pośredników nieruchomości traktuj tak,
@MyLib: umowę sprzedaży sporządza notariusz (którego Ty wybierasz, kupujący ma taki przywilej) więc on tworzy akt zgodny z prawem i to on tłumaczy Ci wszystko. Nie ma potrzeby zatrudniania jeszcze prawnika jeśli korzystasz z usług przynajmniej przeciętnego notariusza. To osoba zaufania publicznego, jeśli są jakieś prawne ryzyka związane z zakupem konkretnego mieszkania to notariusz ma obowiązek Cię o tym poinformować.
Jeśli masz jeszcze umowę przedwstępną, to naciskaj żeby była ona spisana
@MyLib: przemyśl co napiszesz w umowie przedwstepnej (to bardzo wazne) np. Ile dajecie czasu na podpisanie aktu i zaplate (np. Jesli bierzesz kredyt to potrzebujesz go sporo, a bank i tak moze przedluzać rozpatrywanie wniosku) itp.
Zastanów się czy na pewno potrzebujeesz umowę przedwstępną, nie jest obowiązkowa. Notariusz sprawdzi wiele rzeczy w tym najważniejszą: czy sprzedający jest właścicielem, czy mieszkanie nie ma obciążonej hipoteki, czy sprzedający w ogóle może sprzedawać mieszkanie ( komunalne, tbs). Czasem są jakieś roszczenia czy niewyjaśnione sprawy spadkowe, za to wszystko odpowiada notariusz, sprawdza to notariusz i jest ubezpieczony gdyby popełnił błąd i np musiał by ci oddać ci kasę. Ty tylko powinieneś w