Wpis z mikrobloga

Zacząłem robić projekt #arduino #ambilight oparty na paskach WS2812. Nałożyłem cynę na pola, które chciałem ze sobą połączyć i po przylutowaniu dwóch pasków ze sobą, sprawdziłem multimetrem czy nie ma gdzieś przebitki. I albo źle odczytuję multimetr, albo jest lekkie zwarcie.

Miałem obok resztkę paska LED i sprawdziłem czy taki sam problem jest bez cyny na polach lutowniczych. Zwarcia nie było.
Nałożyłem więc cynę i zwarcie jest. Co może być problemem? Mam lutownicę kolbową z chin. Niby ma termostat i ustawiłem 330 stopni, ale nie jestem przekonany, czy na pewno działa.

#elektronika
Pobierz marjanoos - Zacząłem robić projekt #arduino #ambilight oparty na paskach WS2812. Nało...
źródło: comment_15914733216BuOysseFgqhs4PWRrXEF6.jpg
  • 14
@Analityk: właśnie gówniany ten miernik. Tylko zastanawia mnie dlaczego pokazuje wartość 1, gdy nie ma cyny na polu lutowniczym. Dopiero gdy nałożę cynę, widać to, co na zdjęciu wyżej.

@lukaszw_: jeśli to problem, to mogę poprowadzić przewody inaczej.
@marjanoos: miernik dobrze pokazuje, ale jest za dużo diod w obwodzie żeby się świeciły. Wartość 1 jest kiedy nie ma przejścia na diodzie albo pady są zabezpieczone i nie ma kontaktu
@stassma: No, ale powinno być przejście pomiędzy uziemieniem a +5V? Lub +5V i data?
Mi nie chodzi o zaświecenie diod. Obawiam się, że jest zwarcie w obwodzie, tylko nie mogę zrozumieć dlaczego powstaje (jeśli jest i dobrze rozumiem to, co miernik pokazuje).
@marjanoos: Gdzie ty tu uziemienie masz?
Takie wskazanie miernika będzie jeśli połączysz masę z pinem dodatnim diody w kierunku przewodzenia, jednocześnie dioda powinna się zaświecić
@stassma: albo jest już późno, albo mam wrażenie, że piszemy totalnie o czymś innym :).

Jak na obrazku poniżej, przykładam sondy do styków (w jednym rzędzie) w dowolnym miejscu na taśmie LED, którą lutowałem. Multimetr pokazuje mi na wyświetlaczu wartości ~600-~1800.

Przykładam sondy do styków w ten sam sposób, tylko na taśmie led, której nie lutowałem. Multimetr pokazuje mi na wyświetlaczu 1.

Tak ma być?
Pobierz marjanoos - @stassma: albo jest już późno, albo mam wrażenie, że piszemy totalnie o c...
źródło: comment_1591481250JN7k2wDikfPYgeLtCTsXOM.jpg
@marjanoos: Może wyjaśnię. Ta mierzona wartość jest prawidłowa. Na niepolutowanym pasku nie masz odczytu, bo pady są zabezpieczone cienką warstewką izolacji, którą lutowanie usuwa. Poskrobaj po padach i zmierz.