Wpis z mikrobloga

Długo sie zastanawiałam co to jest ta szaszłuka którą poznałam na wykopie, widziałam po prostu sadzone z pomidorami ale ta nazwa, taka obca. Wkleiłam i wikipedia mi powiedziała, że to jest jajko sadzone na cebuli i pomidorach, można je robić też innych boczku ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Znam to danie z dzieciństwa, znała je też moja babcia i prababcia mimo że nie były na pewno z wycieczką na Bliskim Wschodzie czy innej Turcji, skąd pochodzi szaszłuka.
Następną naszą odmianą jest jajko sadzone na ziemniakach gniecionych z cebulą. Gniecione ziemniaki to też nasze ziemniaki, nie przywędrowały nagle jako puree od francuzów. Być może oni je od nas odgapili albo ludzie przyrządzali je równocześnie w różnych krajach.
Czemu stare, oklepane polskie dania takie jak jajko sadzone czy kotlet zawijany po kijowsku nazywamy inaczej, nadając im obce pochodzenie. Rozpływamy sie nad donutsami gdy polski pączek nie ma nigdzie sobie równych, taki donuts może mu podskoczyć. Tak samo wszystkie dumplingsy naszym pierogom.
Ludzie staja na rzęsach żeby zrobić ramen, nie potrafia i nie chcą zrobić rosołu.
Polskie klopsy mają swoją szwedzką wersję w Ikea, nasza kiełbasa nie jest mniej smaczna niż niemiecka, swojska jest dużo lepsza. W całych Stanach nie ma takich pysznych hotdogów jak w Europie a w połowie Włoszech, takiej pizzy jaką tutaj robicie. Nasze pieczywo też jest najsmaczniejsze, takie sa fakty, ale o tym wiadomo ¯\_(ツ)_/¯.
Marzymy o amerykańskim steku, ok, ale warto mieć z tyłu głowy że taki gruby Amerykanin nigdy w życiu nie jadł tak dobrej i tak przyrządzonej wieprzowiny jaką my tutaj mamy i jej nie doceniamy. Jankesi wsuwają suche, przerośnięte indory od święta a i tak nadal są głodni, bo to jest po prostu upieczone, wysmalone, wytłuczone jedzenie ale obok smaku nawet nie leżało. Dlatego tyją, ich zmysły ciągle sa głodne bo jedzą gówno. Nie ma wiec im czego zazdrościć Mirki... Naprawdę.
Wkurzające sa te kompleksy. Nie mamy sie czego wstydzić, polska kuchnia obok rosyjskiej, indyjskiej, gruzińskiej i francuskiej jest najlepsza na świecie.

#gotujzwykopem #arinkaofood #polskakuchnia #jedzenie #zalesie #bojowkapiekarska #europa
  • 43
Nie stawiam ich na równi, ale nie ma najmniejszych powodów żebym swoją tak nie doceniała i zachowywała się jak teraz ludzie. Że nawet jaja sadzone to dla nich danie z Turcji, no weź, cycki opadają.
Wszystko mija i to zachłyśnięcie się obcymi wpływami też minie.

Trudno sie nie zgodzić z tym co napisałeś o restauracjach. Dlatego tutaj trzeba kombinować składniki i samemu sobie gotować.
PS. Widziałam że szykujesz naszą pyszną chałkę drożdżową,
@arinkao: Kuchnia polska jest bardzo bogata, mamy wiele regionalnych potraw, o których wielu ludzi nigdy nie słyszało. Niestety dla przeciętnego Janusza kuchnia polska ogranicza się do schabowego, mielonego i bigosu, no od święta jak stara ulepi pierogów to tez. Przyznać trzeba jednak, ze nasza kuchnia jest dość ciężka i tłusta. Jemy dużo wieprzowiny, wciąż mało ryb czy wołowiny. Króluje u nas kapucha, mięsiwa w sosie, kartofle itd
Powiem ci tez, ze
@KanalKulinarny: Zastanawiam się po co w ogóle porównujecie kuchnie polska, czy inne wschodnie, które są ciężkie, tłuste do kuchni włoskiej czy francuskiej, to zupełnie inne światy, inny styl, inny smak. Na pewno nasza kuchnia wypada średnio na tle takich, ale stoi zdecydowanie lepiej od innych. Trochę jej nie doceniasz, bo widze, ze mocno ja piętnujesz na tle innych. Taka przykładowo kuchnia anglosaska - najgorsze co może być. Skandynawowie tez słabo stoją
jakie zupy masz na myśli? bo zaraz wyjdzie że też nie są Polskie:P


@Kieres: @KanalKulinarny: @Tryggvason: @arinkao: Kuchnię polską zniszczył PRL, żeby dać robotnikom jak najtańsze jedzenie, dopiero do tego wracamy. Ostatnio wstawiłem na #przedwojennapolska przepisy przedwojenne z linkiem do książek, część przepisów kuchni polskiej poleca Max z popularną przyprawą polską- kwiatami https://maxgotujeznatury.wordpress.com/
No nie do końca np szasucszka to nie do konca jajko w pomidorach ważne są przyprawy ktorych tam się uzywa i jestem pewny że w polsce w tamtych czasch twoja prababcia o takich przyprawach nie miała pojęcia.


@KanalKulinarny: W Polsce były całkiem dobrze rozpowszechnione przyprawy, w XVI czy XVII wieku Polska była centrum Europy, Polacy zamożni, a wiele szlaków handlowych przechodziło lub wręcz kończyło się na Polsce. Po to Kolumb szukał
@Mirkosoft: Tutaj poruszyłeś tez dobry temat - wędliny i kiszonki. Jak pływam po świecie, to z czystym sumieniem mogę powiedzieć, ze nie ma lepszych niż nasze i naszych wschodnich sąsiadów. Kiełbasy, szynki czy nawet głupie parówki w wielu krajach są po prostu niezjadliwe. Oczywiscie są wyjątki, jakieś wursty, pancetty, mortadele, salami, chorizo i inne prosciutto, które są warte uwagi. Wystarczy się wybrać na zachód od nas i taka kapusta kiszona czy
@arinkao przeciętny konsument nie ma pojęcia o dobrej jakości wieprzowinie, ani że istnieje, ani gdzie ją kupić i na koniec jak przyrządzić.
Dużą krzywdę polskiej kuchni zrobił PRL, bo to on zredukował ją do koszmarkowych sałatek (zawartość kilku puszek sklejona kitem z majonezu) i generalnie podłej jakości.
Tradycyjna kuchnia polska, głównie szlachecka była przebogata, choć ofc niepozbawiona wpływów z innych krajów.
Ale prosta, chłopska kuchnia wszystkich regionów kraju ma masę perełek. Tylko
@Mirkosoft: Dzieki za wpis, z przyjemnością przeczytałam, musisz zdecydowanie więcej pisać o kuchni.
PS. Zrobię schabowego jakiego chyba nie jadłeś, będzie przepyszny i rozpłynie sie w ustach. Dopóki go nie odkryłam, dopóty nie jadłam schabowego.

@chixi wybacz za brak plusa ale wyczerpałam limit :( . To prawda, jakość produktu jest kluczowa i niestety ludzie nauczyli sie kupować mięso pakowane w dyskoncie. Jest nieporównywalnie gorsze. Dowodem na to jest choćby Okrasa którego
@KanalKulinarny: Zawsze możesz mnie oświecić co do tych sławetnych przypraw wschodu w szaszłuce.
PS. Od paru dni widzę że cie wkoorwiam, zaoszczędź wszystkim nerwów i mnie daj na czarną liste. Będziesz miał problem z głowy.