Wpis z mikrobloga

#rolnictwo #wies #przepisy #pytanie #pytaniedoeksperta #zwierzeta
Czolem w niedziele. Pytanie takie z mojej strony dotyczace polskich wsi i przepisow unijnych (polskich). Pamietam ze kiedys wujek poza tym ze obrabial pole to rowniez trzymal zwierzata typowo wiejskie dla siebie (krowa, swinki, kury). W tym momencie wujek trzyma tylko kury bo twierdzi ze swinek i krow to juz sie nie oplaca a przepisy i wytyczne jakie trzeba spelnic zeby moc je trzymac (i potem ubic nawet dla siebie) sa tak wysrubowane ze polskiemu chlopowi poprostu odechciewa sie (ze ASF i jakies maty trzeba itp, itd). Z mojego punkt widzenia (mieszczucha) ktory raz na jakis czas odwiedza wuja na wsi wyglada to bardzo przykro, ze kiedys u wujka na stole (jak sie goscilismy) bylo wiekszosc produktow swojskich a teraz u wujka wszystko kupcze. Stad moje pytanie do was. Naprawde wyglada to az tak zle teraz na polskiej wsi, ze tak ciezko hodowac swoje zwierzeta bo przepisy czy powod tego jest moze zdeka inny niz mi wujek przedstawia?
  • 23
@graf_zero
Wiem ze roznie ludzie dbaja o zwierzeta ale z tego co pamietam to wujek utrzymywal zawsze wzgedna czystosc wokol zwierzat (wymiana slomy na nowa zeby zwierzeta w g...nie sie nie paplaly) Czy sadzisz ze to poszlo w dobra strone? Czy tak powinno byc? Nie ukrywam ze wujek jest mocno poirytowany takim obrotem rzeczy. Czuje ze jego wolnosc zostalo mocno ograniczona przez te przepisy unijne. Ja czasami sie zastanawiam czy to nie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@AntiAdzik: @luk04330: @graf_zero:
No np masz przepis, że każda świnia musi być zarejestrowana w ARiMR, a po zabiciu/sprzedaży wyrejestrowana. Świnia na ubój jest hodowana jakieś pół roku, do tego, żeby zabić i wyrejestrować musisz mieć jakieś papierki od weterynarza itp., a wszystko kosztuje, więc oprócz wydatków na paszę, wodę, prąd musisz jeszcze ponosić dodatkowe koszty.
@AntiAdzik: a każda norma prawa pracy bez BHP ochrony środowiska czy jakości jest uważana za ograniczenie wolności przez tych którzy nie chcą bądź nie mogą jej spełnic.
Jak zabronili pracować dzieciom w kopalniach albo sprzedawać produktów z ołowiem, albo itp itd. to też było to nazywane ograniczeniem wolności.
@AntiAdzik: Niestety prawda, chodzi tu o dobrostan zwierząt i taka świnka nie może sobie ot tak siedzieć w chlewiku, musi mieć warunki jak w hotelu pięciogwiazdkowym. Niestety ale stworzenie takich warunków dla jednej świnki to koszty przewyższające wartość mięsa z niej uzyskanego. Duże chlewnie na to stać, bo koszt rozłoży się na kilkaset a nawet kilka tysięcy sztuk, a takiego małorolnego nie stać.
@luk04330 @graf_zero @hpiotrekh @Szef_Wypoku @kapitan_kielon @S_____ @siodemkaxx #rolnictwo #wies #polityka #polska #uniaeuropejska #hodowla #bydlo
Wiecie co? To nóż w kieszeni sie otwiera. Po pysznym niedzielnym obiadku u Wujka z wiejskiej kurki wybralem sie na wycieczke rowerowa po okolicy (przepiekna wschodnia czesc Polski przy granicy z ukraina - mezoregion Grzeda Sokalska). Zwiedzajac okolice pogranicza zajechalem do duzego gospodarstwa rolnego (po bylym PGR) ktore jest wykupione przez Wlocha ktory prowadzi tam miedzy innymi hodowle
AntiAdzik - @luk04330 @grafzero @hpiotrekh @SzefWypoku @kapitankielon @S____ @siodemk...

źródło: comment_1590359083xaSuvv6kCVdiznRcMrQN6a.jpg

Pobierz
@kapitan_kielon
No to piona! Ja rowniez z Zamoscia, po studiach zostalem w Lublinie a tamte rejony to rodzinne strony mojej mamy - uwielbiam tam do wujka jezdzic. Niby polskie wsie do siebie podobne ale wg mnie prze wschodniej granicy z Ukraina majo one jakis szczegolny urok ktory mnie urzeka. Te lekkie pagorki obsiane najczesciej pszenica, burakiem lub rzepakiem latem wygladaja szczegolnie uroczo :) Polecam te rejony na wycieczki #rower ponizej w komentach
AntiAdzik - @kapitan_kielon
No to piona! Ja rowniez z Zamoscia, po studiach zostalem ...

źródło: comment_1590388273CaMc9f33pl7tzYH3fnbLJm.jpg

Pobierz